reklama

Vláda chystá přísnější opatření. Zaměstnanci bez třetí dávky se budou muset testovat

Počínaje 10. lednem by se měli ve firmách testovat všichni zaměstnanci, kteří ještě nepodstoupili třetí kolo očkování. Definitivní schválení by mělo proběhnout ve středu, uvedl redakci CNN Prima NEWS prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS) Jan Wiesner.

reklama

Vláda již dříve avizovala, že by mělo dojít k návratu testování nejen žáků ve školách, ale také zaměstnanců. Nově by však od 10. ledna museli podstoupit test všichni zaměstnanci, kteří si ještě nedošli pro třetí dávku vakcíny proti nemoci COVID-19.

„Mělo by to být dvakrát týdně,“ nastínil Wiesner. Podle něj je téměř jisté, že vláda tento nový režim testování schválí. „Samozřejmě s tím musíme souhlasit, protože taky chceme, aby se nemoc nešířila,“ podotkl prezident KZPS. Velkým problémem je podle něj fakt, že nemalá část pracujících končí v karanténě či izolaci, případně se doma stará o děti. Firmy tak mají problém plnit své pracovní závazky.

„Projednávali jsme podmínky, protože od našich členů zaznívají názory, že třeba u třísměnných provozů – či tam, kde jsou dvanáctihodinové – je to poměrně komplikované. Navrhli jsme tedy, aby to nebylo dvakrát týdně, ale aby to u těch, kteří pracují soboty a neděle, bylo po třech až pěti dnech,“ pokračoval Wiesner.

Podle něj bylo dalším tématem proplácení provedených testů. Podzimní kolo totiž zdravotní pojišťovny ještě neuhradily. „Když už to děláme za stát, tak aby byly hrazené,“ doplnil v rozhovoru CNN Prima NEWS.

Na stole byla podle něj také možnost, že ti, kteří odmítnou testování na koronavirus, nebudou moci nastoupit do práce. Takový krok by ale nejspíše narazil u zákonů. Dilema, zda může či nemůže zaměstnavatel zamezit podřízenému vstup do práce, by mělo definitivně rozseknout ministerstvo práce a sociálních věcí.

Omezení pohybu? Uvidí se

Že je kladen důraz na testování ve firmách, potvrdil štábu CNN Prima NEWS i molekulární biolog Marián Hajdúch, který působí v poradním týmu ministerstva zdravotnictví. Důležité to je především kvůli návratu lidí ze zimních prázdnin a vánočních svátků, je tedy namístě odchytit případné pozitivity.

Pokud dojde ke zhoršení vývoje kvůli šíření varianty omikron, není podle něj absolutně vyloučené, že dojde i na omezení pohybu na konci ledna či začátku února. „Ale to jsou všechno věci, které jsou opravdu spekulativní. Je potřeba vyčkat toho, jak se ta situace bude vyvíjet,“ uklidnil na závěr Hajdúch.

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama