reklama

Varianty covidu soupeří, vyhraje nakažlivější. Grubhoffer radí zpřísnit opatření

Souboj variant koronaviru vyhraje ta nakažlivější, což ovlivní další scénář vývoje pandemie, předpovídá biochemik a ředitel Biologického ústavu Akademie věd ČR Libor Grubhoffer. I kvůli omikronu by se proto držel přísnějších restrikcí, a to po vzoru například Německa nebo Francie.

reklama

Vláda Petra Fialy (ODS) i přes mnohá upozornění odborníků zrušila nouzový stav, který nastolil předchozí kabinet. Biochemik a ředitel Biologického ústavu Akademie věd ČR Libor Grubhoffer by však naopak zpřísnil.

„Zastávám názor držet přísná opatření, zpřísňovat přesně tak, jak se děje v zemích na západ od nás – v Německu, Rakousku, Francii. Je nebezpečné podceňovat situaci a vytvářet atmosféru, že omikron je výrazně méně patogenní,“ prohlásil ve Zprávách CNN Prima NEWS.

Varianta omikron může podle něj velmi vážně zatížit zdravotnický systém. Nyní záleží, jak rychle se stane dominantní. „Samozřejmě, je to souboj variant a z něho vyjde vítězně ta nakažlivější. Tato varianta může získat navrch na většině území naší planety – a to by byl nepochybně důležitý scénář, který by zajišťoval perspektivu vytlačení,“ nastínil Grubhoffer možnosti. Je podle něj třeba být stále na pozoru.

I proto by podle něj měly laboratoře dál sekvenovat vzorky, a to přesto, že je to mimořádně nákladné. „Má to smysl, u nás si totiž ještě nezískal územní převahu, řečeno vojenskou terminologií. Nepochybně k tomu ale dojde během ledna,“ dodal biochemik.

Omikron už teď řádí například ve Velké Británii. V britských nemocnicích je nyní hospitalizováno 129 pacientů s nakažlivější variantou koronaviru a 14 lidí po nákaze touto variantou zemřelo. Podle britských vědců omikron není tolik nebezpečný. Oproti deltě si ale dokáže poradit s imunitou získanou jak po prodělání nemoci, tak po vakcinaci. Lidé s dokončeným očkováním jsou před mutací v porovnání s deltou desetkrát méně chráněni. Mají ale výrazně menší šanci skončit s vážným průběhem v nemocnici než lidé, kteří očkováni vůbec nejsou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat předlohu vládní novely, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

reklama