Varianty covidu soupeří, vyhraje nakažlivější. Grubhoffer radí zpřísnit opatření

Souboj variant koronaviru vyhraje ta nakažlivější, což ovlivní další scénář vývoje pandemie, předpovídá biochemik a ředitel Biologického ústavu Akademie věd ČR Libor Grubhoffer. I kvůli omikronu by se proto držel přísnějších restrikcí, a to po vzoru například Německa nebo Francie.

Vláda Petra Fialy (ODS) i přes mnohá upozornění odborníků zrušila nouzový stav, který nastolil předchozí kabinet. Biochemik a ředitel Biologického ústavu Akademie věd ČR Libor Grubhoffer by však naopak zpřísnil.

„Zastávám názor držet přísná opatření, zpřísňovat přesně tak, jak se děje v zemích na západ od nás – v Německu, Rakousku, Francii. Je nebezpečné podceňovat situaci a vytvářet atmosféru, že omikron je výrazně méně patogenní,“ prohlásil ve Zprávách CNN Prima NEWS.

Varianta omikron může podle něj velmi vážně zatížit zdravotnický systém. Nyní záleží, jak rychle se stane dominantní. „Samozřejmě, je to souboj variant a z něho vyjde vítězně ta nakažlivější. Tato varianta může získat navrch na většině území naší planety – a to by byl nepochybně důležitý scénář, který by zajišťoval perspektivu vytlačení,“ nastínil Grubhoffer možnosti. Je podle něj třeba být stále na pozoru.

I proto by podle něj měly laboratoře dál sekvenovat vzorky, a to přesto, že je to mimořádně nákladné. „Má to smysl, u nás si totiž ještě nezískal územní převahu, řečeno vojenskou terminologií. Nepochybně k tomu ale dojde během ledna,“ dodal biochemik.

Omikron už teď řádí například ve Velké Británii. V britských nemocnicích je nyní hospitalizováno 129 pacientů s nakažlivější variantou koronaviru a 14 lidí po nákaze touto variantou zemřelo. Podle britských vědců omikron není tolik nebezpečný. Oproti deltě si ale dokáže poradit s imunitou získanou jak po prodělání nemoci, tak po vakcinaci. Lidé s dokončeným očkováním jsou před mutací v porovnání s deltou desetkrát méně chráněni. Mají ale výrazně menší šanci skončit s vážným průběhem v nemocnici než lidé, kteří očkováni vůbec nejsou.

Tagy: