reklama

Žantovský: Tohle je osudový moment v kariéře Donalda Trumpa

Po celých Spojených státech amerických zuří nepokoje kvůli násilné smrti George Floyda, který zemřel po brutálním policejním zásahu. Podle bývalého českého velvyslance v USA Michaela Žantovského nyní bude pro amerického prezidenta Donalda Trumpa klíčové, jak se k nepokojům postaví. Rozhodne to podle něj, zda Trump znovu vyhraje prezidentské volby, které se budou konat 3. listopadu. V pondělí to řekl v pořadu CNN Prima NEWS 360⁰ Pavlíny Wolfové.

reklama

Americký prezident Donald Trump na Twitteru obvinil z podněcování nepokojů mainstreamová média a levicové radikály, zejména anarchistickou organizaci ANTIFA. Zároveň pochválil účinný postup Národní gardy a doporučil její nasazení i dalším americkým guvernérům a starostům  včetně těch z opoziční Demokratické strany. Jenže právě ti Trumpa za jeho postoj kritizují.

Prezidentu Donaldu Trumpovi kritici vyčítají, že svými poznámkami na Twitteru přilévá olej do ohně. Bílý dům se dokonce v noci z neděle na pondělí stal terčem útoků demonstrantů. Donalda Trumpa musela tajná služba přesunout na hodinu do ochranného bunkru.

„V Americe spravedlnost nikdy nevymáhá rozzlobený dav. Nedovolím, aby získal navrch. Radikální levice, zločinci, násilníci a další v celé naší zemi i ve světě nebudou mít dovoleno zapalovat naše města. Nedovolíme to,“ prohlásil Trump.

Pokud se neprojeví jako lídr, prohraje

„Tohle je osudový moment v kariéře Donalda Trumpa. Tady se rozhoduje o tom, jestli bude mít šance uspět v dalších prezidentských volbách nebo odejde do historie jako jeden z nejopovrhovanějších prezidentů v historii Spojených států,“ řekl bývalý český velvyslanec v USA Michael Žantovský.

Dodal, že pokud se prezident neprojeví jako lídr, který je schopen ukončit násilí a usmířit znesvářené strany, tak v prezidentských volbách prohraje.

K tématu

Podle publicisty Daniela Anýže Trump nemá moc na výběr. „Už v roce 2016 zvítězil spíš kvůli rozdělené společnosti, a to se bohužel opakuje v průběhu jeho prezidentství. To není nutně jeho vina, společnost je prostě rozdělená a politik vybere témata, která mu pomohou vyhrát volby. Bohužel, Amerika v současném stavu a kondici je spíš Amerikou rozpojenou a pro Trumpa je to nejsilnější téma, jak vyhrát volby,“ řekl Anýž.

Podle něj by měl prezident vystoupit a promluvit. Ovšem Trumpovi by to přinejmenším polovina národa, tvořená demokraty, vůbec nevěřila a spíš by to lidi podráždilo. „Část voličů by říkala, že to musí říkat, ale přitom si myslí něco jiného. Trump je lídr jen jedné poloviny Ameriky,“ dodal publicista.

Podle Anýže je to možná nejbolavější problém USA. „To, co mi od začátku na Trumpovi vadí, je, že se nebojí přehlížet rasismus, možná i využívat. V roce 2016 popsal jeden novinář, že Trump není rasista, ale nevadí mu, když ho rasisté budou volit. Je to věc, která se táhne americkou historií a která se vrací,“ vysvětlil Anýž.

Start rakety ve stínu násilností

Podle Žantovského je problém, že v rozdělené americké společnosti není vůdce, který by dokázal přivést strany k sobě. „Donald Trump to není, ale obávám se, že to není ani Joe Biden, čili bude velmi obtížné dosáhnout smíření. V takové situaci může chtít Trump těžit z obav nejpočetnější střední třídy a bude se je snažit přetáhnout na svou stranu tím, že ukáže silnou ruku, že prosadí zákon a pořádek způsoby, které si nechci moc představovat,“ popsal Žantovský. Řekl, že by například sobotní start rakety do vesmíru za normálních okolností hrál Trumpovi do karet jako návrat Spojených států do vesmíru. „Ale jestli to bude stačit poté, co se stalo teď, teda nevím,“ řekl.

Podle něj současná situace v USA hodně ovlivní volby, které se uskuteční 3. listopadu. „Po tom, co se stalo, můžeme na všechny průzkumy zapomenout. I na Trumpovy výroky. To, co rozhodne o výsledku voleb, bude to, jak se vyrovná s touto krizí a jak se k ní postaví jeho protikandidát,“ dodal bývalý velvyslanec ČR ve Spojených státech amerických.

Podle něj by k lidu musel promluvit například bývalý prezident Barack Obama, aby uklidnil situaci v USA. „Musel by promluvit především k Afroameričanům, a to velmi otevřeně, možná i nelíbivě. Musel by jim říct, že tohle musí skončit,“ myslí si Žantovský.

Další hlavní zprávy

reklama
Jana Husa mohl zachránit knihtisk, ten ale přišel až 40 let po jeho upálení
Slovinsko od úterý vrací ČR mezi bezpečné země. Výjimkou je Moravskoslezský kraj
Opilá a zdrogovaná řidička zabila při nehodě policistu, další dva jsou těžce zranění
reklama
reklama
Je vaše dovolená ohrožena kvůli koroně? Horníci za to nemůžou. Selhal stát

Názory

Domácí zpravodajství

Přes týden nás čeká polojasno a teploty do 25 stupňů. V pátek přijdou bouřky
Další články
reklama
reklama