Před Bílým domem hoří
Účastníci protestu proti policejní brutalitě u Bílého domu zapálili krátce před začátkem nočního zákazu vycházení ve Washingtonu vícero ohňů a v plamenech se podle přítomných novinářů ocitl i kostel na severní straně náměstí Lafayette Square ležícího vedle sídla amerických prezidentů. CNN uvedla, že během páteční noci využil prezident Donald Trump dokonce podzemní bunkr.
Účastníci protestu proti policejní brutalitě u Bílého domu zapálili vícero ohňů a v plamenech se podle přítomných novinářů ocitl i kostel na severní straně náměstí Lafayette Square ležícího vedle sídla amerických prezidentů. Agentura AFP uvedla, že krátce před začátkem nočního zákazu vycházení v centru Washingtonu vypukly střety s policií, která použila slzný plyn.
Epicentrem nepokojů je park na zmíněném náměstí, kde se v neděli odpoledne sešlo několik tisíc lidí. Manifestace je součástí celostátní vlny protestů reagujících na smrt černocha George Floyda, který zemřel před týdnem v Minneapolisu po brutálním zásahu bělošského policisty. Nedělní washingtonské shromáždění bylo z počátku pokojné, s příchodem noci ale rostlo napětí mezi demonstranty a policisty a přibývalo výtržností. Místní úřady předtím vyhlásily noční zákaz vycházení platný mezi jedenáctou hodinou večerní a šestou hodinou ranní.
SUV v obklíčení davu
Úplně jiné situaci přihlíželi lidé v New Yorku o den dříve, když demonstranti obestoupili policejní SUV s kovovou zábranou a snažili se strážcům zákona zabránit v cestě po ulici. Druhý policejní vůz SUV, který na místo dorazil, se snažil skrz demonstranty nemilosrdně prodrat. V tu chvíli i prví vůz mírně akceleroval, načež spadlo na zem několik protestujících. Starosta New Yorku Bill De Blasio se snažil policisty bránit s tím, že se snažili pouze ujet z bezprostředního nebezpečí. „Přál bych si, aby to policisté neudělali. Ale také beru v potaz to, že to nebyli oni, kdo situaci vyprovokoval,“ uvedl Blasio.
Podle zpravodaje deníku The Guardian začali strážci zákona přítomné rozhánět, když v jejich řadách přistálo několik petard. „Policie odpověděla několika salvami slzného plynu a rychlým výpadem proti protestujícím. Lidé se rozprchli a v přilehlých ulicích byly zapáleny ohně,“ napsal zpravodaj.
Plameny zachvátily také kostel na severní straně Lafayette Square, hasiči je ale zakrátko uhasili, informoval list Washington Post. Podle televize CNN mezitím policie vytlačovala demonstranty z parku.
Deník The New York Times napsal, že tajná služba raději na chvíli schovala prezidenta Donalda Trumpa do podzemního bunkru Bílého domu.
„Byla jsem zraněná policistou. Policisté se chovají brutálně. Chceme okamžitou změnu. Chceme jiné policejní důstojníky a chceme změnu hned,“ křičela mladá protestující dívka do mikrofonu reportéra CNN Alexe Marquardta ve Washingtonu D.C.
Válka v ulicích měst pokračovala i o víkendu
Napříč Spojenými státy v neděli pokračovala vlna protestů proti policejní brutalitě, kterou spustila smrt černocha George Floyda. Manifestace se konaly ve městech na východním i západním pobřeží USA a z některých míst jsou opět hlášeny střety policie s demonstranty, rabování a zapalování aut. Úřady se po sobotě obávaly další násilné noci, agentura AP nicméně nejnovější demonstrace hodnotila jako převážně pokojné.
Protesty trvají už skoro týden a zachvátily nejen metropole amerických států, ale i menší města. Začaly v Minneapolisu, kde Floyd v pondělí zemřel poté, co mu bělošský policista při zatýkání několik minut klečel na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.
Demonstrace o víkendu provázely výtržnosti a násilnosti, přičemž terčem policie se na mnoha místech stali také novináři. Podle televize CNN v neděli skoro ve 40 městech USA platil noční zákaz vycházení. Úřady v reakci na eskalaci situace přijímaly i další opatření a státy Arizona, Texas a Virginie vyhlásily nouzové stavy. Více než desítka států kvůli obnovení pořádku aktivovala své národní gardy.
I watched this unfold last night. Go to my IG page for the FULL VIDEO and more details (it’s too long for Twitter). Instagram: @Brittmtv pic.twitter.com/ajwWCCtwUJ
— Brittany Miller (@Brittm_tv) May 31, 2020
Střety policie s demonstranty byly odpoledne hlášeny z města Santa Monica v Kalifornii, kde byla shromáždění zakázána od 16:00 (01:00 SELČ). Podle médií tam protest provázelo rabování, policie se lidi snažila rozehnat mimo jiné gumovými projektily. Podobný scénář nastal v podvečer také ve Filadelfii, kde bylo v neděli kvůli výtržnostem zatčeno nejméně deset lidí. S příchodem večera policie rozháněla manifestace i v texaském Austinu, v Atlantě či v San Diegu.
Násilných incidentů přinesly poslední dny nespočet a například v Atlantě už byli kvůli nepřiměřenému zásahu na demonstraci propuštěni dva policisté. Stejný osud potkal Dereka Chauvina, po jehož zásahu zahynul George Floyd, bývalý strážník byl navíc v pátek zatčen a obviněn z vraždy. Demonstranti požadují, aby byli stíháni i tři jeho někdejší kolegové, kteří byli u zatýkání Floyda rovněž přítomni.
„Naše země zažívá bolest, ale nesmíme té bolesti dovolit, aby nás zničila. Jsme rozhněvanou zemí, ale nesmíme dopustit, aby nás naše zloba pohltila,“ reagoval na vývoj v nedělním prohlášení demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden. Bývalý viceprezident navštívil dějiště sobotního protestu ve městě Wilmington ve svém domovském státě Delaware a mluvil s některými nespokojenými občany.
Prezident USA Donald Trump se v neděli k vývoji vyjadřoval pouze na Twitteru, kde znovu dával najevo podporu tvrdému postupu vůči demonstrantům.
.
— Old Timer (@Paid_My_Dues_) May 31, 2020
NYPD officers are seen kneeling with protesters on May 31. Courtesy of Aleeia Abraham. pic.twitter.com/hslpqkhr76
Obyvatelé New Yorku byli v neděli svědci dvou docela zcela rozličných scén. Někteří důstojníci k uctění památky George Floyda společně s demonstranty poklekli. Což protestující velmi překvapilo. „Rozhodně jsme to nečekala,“ uvedla svědkyně Aleeia Abraham, které se podařilo klečící policisty vyfotit. „Je to skvělé, je to dobré znamení, ale po čem skutečně toužíme, je změna. Budu ještě více ohromená, když nebudeme přitlačení k zemi a zastřeleni. To je moment, na který se těším,“ doplnila.
Trump: Antifa jsou teroristé
„Ani přední poradci nenajdou shodu, jsou zde dva názorové proudy. Jeden se domnívá, že prezident by měl pronést formální pietní proslov z Oválné kanceláře směrem k národu, v němž by požádal o klid a jednotu. Jiní poradci si myslí, že by měl projevit větší sílu, co se týče výtržníků a rabujících,“ popisuje názorový rozkol reportérka CNN Kristen Holmesová.
Trump se přitom vyjadřoval během posledních hodin především na svém Twitteru, kde opakovaně obvinil média, která nazval „lamestreamem“, z šíření dezinformací. Za šiřitele nepravdivých zpráv označil zejména deníky The Washington Post a New York Times a také komentářovou sekci televize MSNBC a CNN.
Much more “disinformation” coming out of CNN, MSDNC, @nytimes and @washingtonpost, by far, than coming out of any foreign country, even combined. Fake News is the Enemy of the People!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 30, 2020
Zatčena byla i dcera starosty New Yorku
V souvislosti s protesty, které sužují Spojené státy již týden, policie pozatýkala již na 4 100 lidí. Mezi nimi je také dcera newyorského starosty Billa de Blasia Chiara. Noční zákaz vycházení v souvislosti s demonstracemi platí celkem ve 40 městech, protesty však trvají až do rána.