Západ se nás snaží zrušit jako Rowlingovou, řekl Putin. Spisovatelka poslala rázný vzkaz

Autorka ságy o kouzelnickém učni Harrym Potterovi J. K. Rowlingová se v pátek ohradila proti slovům ruského prezidenta Vladimira Putina. Vůdce Kremlu prohlásil, že Západ se snaží „zrušit“ Rusko a ruskou kulturu kvůli jeho tradičním postojům, stejně jako se distancoval od Rowlingové kvůli jejím názorům na transgenderové osoby. Podle Rowlingové není Putin nejlepším kritikem západních poměrů, vzhledem k tomu, že vraždí, tráví a vězní své oponenty. Informoval o tom list The Times.

Putin v pátek na shromáždění ruských umělců odsoudil západní „kulturu rušení“ (cancel culture), která se podle něj nyní snaží zlikvidovat ruský příspěvek ke kulturnímu kánonu. Jako kultura rušení jsou někdy označovány případy, kdy známí lidé čelí postihům či útokům po vyjádření kontroverzních názorů.

„Nedávno zrušili Joanne Rowlingovou. Dětská autorka, jejíž knihy vycházejí po celém světě, upadla v nemilost příznivců takzvaných genderových svobod jen proto, že nevyhověla požadavkům genderových práv. Dnes se snaží zrušit tisíciletou zemi,“ řekl Putin během setkání s ruskými laureáty kulturních cen.

„Mluvím o postupující diskriminaci všeho, co souvisí s Ruskem, o trendu, který se rozvíjí v řadě západních států za plného souhlasu, a někdy i s podporou západních elit,“ dodal ruský prezident.

Rowlingová se ke slovům ruského vůdce vyjádřila na Twitteru. „Nejlepším kritikem západní kultury rušení asi nebudou ti, kteří v současné době vraždí civilisty za zločin odporu nebo vězní a tráví své kritiky,“ uvedla autorka. K tweetu připojila článek o uvězněném opozičním předákovi Alexeji Navalném. Dodala, že stojí při Ukrajině, které hodlá finančně pomáhat prostřednictvím své charitativní organizace. Ukrajina nyní už měsíc čelí ozbrojené ruské invazi, kterou Putin zdůvodnil potřebou „denacifikace“ země. Válka zničila ukrajinská města, tisíce lidí zemřely, miliony jsou na útěku, mnozí v zahraničí.

Francie si předvolala ruského velvyslance

Putin opakovaně prosazuje témata kulturních válek a trvá na tom, že názory na transgenderové osoby a práva homosexuálů zkazily dekadentní Západ, zatímco Rusko podle něj zůstává čisté.

Dále prohlásil, že Západ se snaží zrušit skladatele, jako je Petr Iljič Čajkovskij, Dmitrij Šostakovič a Sergej Rachmaninov. Podle britského listu tak možná narážel na rozhodnutí Cardiffské filharmonie vyřadit Čajkovského Slavnostní předehru 1812 z připravovaného programu. Putin také přirovnal kulturu rušení k pálení knih ve Třetí říši. Moskva po invazi na Ukrajinu v zemi umlčela nezávislá média.

Ruské velvyslanectví ve Francii ve čtvrtek na Twitteru zveřejnilo karikaturu, na níž byla mrtvola označená slovem „Evropa“, které byla vpichována injekční stříkačka s nápisem „kultura rušení“. Úřad příspěvek po několika hodinách smazal. Francouzské ministerstvo zahraničí si dnes podle agentury Reuters kvůli karikatuře předvolalo ruského velvyslance ve Francii. Sdělilo mu, že příspěvek je „nepřijatelný“.

Tagy: