reklama

Zastřihování a celková údržba živého plotu

  • Téma: Hobby
  • Prima DOMA
  • Iva Dušková Zemánková
  • 26. června 2021 10:18

Živé ploty se mezi majiteli zahrad těší velké oblibě. Není divu, takto vysazená zeleň přirozeně a nenásilně skryje soukromý prostor před zraky sousedů a k tomu funguje i jako ochrana před větrem a svým způsobem také jako praktická protihluková bariéra. Nezáleží na tom, zda máte živý plot jdoucí až do oblak, nebo jen nízký, který spíše zdobí a člení, v obou případech je třeba jej udržovat. Řeknete si, že vzít zahradnické nůžky a zastřihnout pár větví zvládne přece každý, tak jednoduché to ale není.

reklama

Krocení živého plotu s plotostřihem

Živý plot by se za vegetaci měl stříhat nejméně dvakrát, přičemž střih je optimální provádět na přelomu června a července, kdy už skončil jarní růst. Znovu se stříhá na konci léta v rámci přípravy na zimu. V každém případě, pokud se nejedná o malý živý plot, na jehož údržbu budou stačit zahradnické nůžky, se vám bude hodit plotostřih, který dokáže stříhat několik větví najednou. Vybrat si můžete mezi benzinovým, elektrickým či akumulátorovým modelem, přičemž podle výšky plotu potom můžete zvolit ještě plotostřih s teleskopickou násadou. Plotostřihy s nastavitelnou otočnou rukojetí se z hlediska použití jeví jako ty nejpraktičtější. Dále je dobré se zaměřit na to, aby byl nástroj lehký a snadno ovladatelný. Vybavení je tímto zajištěno, teď už je jen otázkou, zda si na samotnou údržbu živého plotu troufnete.

Zkracujte s noblesou!

K tématu

Sice to není nijak složitý úkon, ale ne vždy se povede na jedničku. Kuriózních videí na téma stříhání živého plotu koluje po internetu dost, ostatně Pat a Mat by mohli vyprávět, jak se dá „rovně“ zastřihovat. Aby vaše snažení nedopadlo podobnou katastrofou, je nezbytné si vzít na pomoc provázek a dva kolíky a určit si rovinu. Podle té pak zastřihnete horní část živého plotu. Následně se pusťte do úpravy boků. Ty by se měly dělat tak, že horní část bude o pár centimetrů užší než dolní. Je to z toho důvodu, aby světlo dopadalo rovnoměrně do všech částí a nedošlo k zastínění některé z nich. Nakonec dorovnejte kosmetické nerovnosti a je hotovo.

I keře musí k holiči!

Nejen živé ploty potřebují zastřihnout, i jednotlivé okrasné keře to vyžadují. Obzvlášť ty opadavé po tom touží. Pamatujte ale, že keře jako například zlatice, trojpuk nebo pustoryl se mohou vylepšovat až po odkvětu. K prořezávání keřů se přistupuje nejen proto, aby člověku nepřerostly přes hlavu, ale také z toho důvodu, že mohou být oslabeny chorobami. Prostříhání zabrání vadnému růstu a má potenciál zlepšit kvalitu keře. Pryč musí suché části a hlavně větve napadené nějakou chorobou, například moniliovou spálou. Toto plísňové onemocnění poznáte podle náhlého vysychání konců větví a zavadání a hnědnutí květů. Vše napadané musí pryč, jen tak lze rostlinu zachránit. Plotosřih v tomto případě nenajde využití, hodit se budou spíš malé zahradnické nůžky na tenké větvičky, pak pákové nůžky na silné větve a nůžky na živé ploty, se kterými doladíte tvar keře. Zkracovat by se mělo asi o tři čtvrtiny přírůstku minulého roku.

Pár tipů na závěr

  • Každé jaro keře důkladně prohlédněte. Chcete-li zmlazovat starší rostliny, nebojte se ani radikálních sestřihů, ale rostlině pak dopřejte hnojivo.
  • Prostřihávání keřů je fyzicky docela náročné, kromě nůžek s dlouhými rukojeťmi a nůžek na živý plot se zubatým ostřím v některých případech využijete i pilku na proklesťování.

  • Řezy při zkracování provádějte čistě a tak, aby začínaly vždy na úrovni očka, ovšem z druhé strany. Pak by měly jít nahoru. Pokud odstraňujete celé větve, udělejte nejdřív malý nářez pod větví, aby nedošlo k odtržení kůry.
  • Některé keře jsou již předem určeny k tomu, aby tvořily vysoké živé ploty, jiné se hodí spíš na ty nízké – podle toho je třeba je vysazovat i zastřihovat. Ty vzrostlé by ideálně měly tvořit stálezelené rostliny jako cesmína, nebo opadavé keře typu buk či habr. Dřišťál, zimostráz, skalník či ptačí zob vyniknou na nízkém předělovém plotu.
Tagy:
údržba stříhání živý plot
Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě
Ekonomika

Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě

Příčka, která Čechy nepotěší. Podle průzkumu nezávislého britského portálu, který sleduje ceny internetu v mobilu ve světě, mají Češi druhá nejdražší data v Evropě. Podle českých ekonomů v Tuzemsku chybí konkurenční prostředí a ceny nahoře drží velcí operátoři. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) naopak tvrdí, že operátoři zlevňují a že průzkumy nepočítají s neomezenými balíčky.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Sledujte ŽIVĚ 360° s Kalouskem a Jiráskem: Hrozí Česku kvůli pandemii hospodářská krize?

Růst cen, snižování výroby, pokles životní úrovně, nezaměstnanost či sociální konflikty. Přesně to je charakteristika hospodářské krize. Čeká i Českou republiku. Nebo už je tady? A jak jí čelit? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na toto téma budou diskutovat bývalý ministr financí Miroslav Kalousek s historikem Zdeňkem Jiráskem. Debatu sledujte na CNN Prima NEWS či v tomto článku.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

Majitel klubu potopil Ondráška hned po příchodu. Za tři zápasy vydělal téměř pět milionů

Před necelým rokem přicházel útočník Zdeněk Ondrášek s velkou slávou do Viktorie Plzeň. Na západ Čech se stěhoval z amerického Dallasu a měl být hlavní útočnou silou týmu. Jenže se neprosadil tak, jak se čekalo a po sezoně dostal svolení hledat si nové angažmá. Sáhl po něm rumunský klub FCSB. Ale toto působení skončilo dříve, než pořádně začalo. Zajímavostí je, že si forvard za 113 odehraných minut vydělal téměř pět milionů korun.

Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

reklama