reklama

Poradíme vám, jak pěstovat bambusy

Bambusy jsou perfektním doplňkem do zahrady. Hodí se do výsadby v orientálním stylu, ale nádherně zapůsobí všude, kde jim zajistíme vhodné pěstební podmínky. Vytvoří perfektní zákoutí, živý plot či zajímavou dominantu a parádu udělají i v nádobě.

reklama

Bambusy jsou perfektním doplňkem do zahrady. Hodí se do výsadby v orientálním stylu, ale nádherně zapůsobí všude, kde mu vytvoříme vhodné pěstební podmínky. Vytvoří perfektní zákoutí, živý plot, zajímavou dominantu a parádu udělají i v nádobě.

Bambusů je velké množství druhů, od nizoučkých přes několikametrové obry a při pohledu zejména na vzrůstnější jedince, je až těžko uvěřitelné, že podobně jako lipnice, pýr nebo psárka, patří mezi vytrvalé traviny z čeledi Poaceae. Jejich domovinou jsou zejména tropy a subtropy jižní Asie a Ameriky.

Ve své domovině často vytvářejí impozantní bambusové lesy, mnohé druhy se díky svému širokému využití, pěstují kulturně. Bambusy jsou nepostradatelnou surovinou pro výrobu košů, rohoží, vějířů, nábytku, kuchyňského náčiní, hudebních nástrojů, nádob či textilu. V čínské a japonské kuchyni se s oblibou a v hojné míře používají bambusové výhonky druhu Phyllostachys bambusoides. Poslední dobou stále roste zájem o bambusové podlahy, které jsou krásnou, ale také velmi luxusní záležitostí.

K tématu

Bambusy byly pro nás mnoho let pouze zajímavým exotem, i když bylo známo, že některé druhy lze pro okrasné účely pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Největší brzdou rozšíření bambusů byla nedostatečná nabídka vhodných druhů a nedostatek informací pro správné pěstování. Dnes je situace daleko lepší, téměř každé zahradnictví bambusy nabízí, a dokonce najdeme i několik specializovaných školek a bambusových center.

Ještě před nákupem prvních rostlin, se trochu zamyslíme nad tím, co vlastně od bambusu očekáváme a jaké podmínky mu můžeme nabídnout. Do malého prostoru bychom nikdy, vzhledem k značně invazivnímu růstu, neměli sázet vysoké, odnožující druhy, do stínu se hodí jiné bambusy než na slunce. Specifické je pěstování v nádobě, ve smíšeném záhonu nebo ve formě živého plotu.

Druhy bambusů

Výběžkaté bambusy

Jsou takové bambusy, které se z místa, kde vyklíčily, nebo byly vysázeny jako sazenice, šíří různě rychle do svého okolí pomocí výběžků a přitom na nich vytvářejí dceřiné rostlinky. Tento způsob šíření využívají převážně rody Phyllostachys a Pleioblastus. Oddenky mohou velmi rychle porůst celé blízké okolí. Ale i šíření oddenků se dá jednoduše zamezit zakopáním protikořenové fólie. Tyto druhy vyžadují dobře osluněné stanoviště.

Trsnaté bambusy

Z místa klíčení nebo výsadby se nešíří do okolí. Vyrůstají jako solitérní rostliny a jejich trsy jen postupně mohutní. Mezi trsnaté bambusy řadíme hlavně rody Sasa a Fargesia. Jedná se o typické podrostové druhy, kterým bude vyhovovat polostín.

Doporučené druhy odolných bambusů pro podmínky ČR:

Phyllostachys bissetii, Phyllostachys aureosulcata ´Spectabilis´, Phyllostachys nuda Phyllostachys humilis, Phyllostachys glauca, Phyllostachys atrovaginata, Pseudosasa japonica, Fargesia nitida, Fargesia rufa, Fargesia jiuzhaigou, Fargesia robusta, Fargesia murielae, Sasa tsuboiana, Sasaella masamuneana, Pleioblastus viridistriatus

Pěstování

Obecně můžeme říci, že bambusy potřebují před větrem chráněná stanoviště s výživnou, dobře propustnou půdou. Písčitá půda je stejně nevhodná jako těžká a jílovitá. Bambus sice snese občasné sucho, ale v neustále vyschlém substrátu se mu dařit nebude. Velmi těžko se také vyrovná s přemokřením a nedostatkem vzduchu. Tam, kde je vysoká hladina spodní vody a půda s vysokým obsahem jílu, je zcela nezbytné vytvořit alespoň 20cm drenážní vrstvu, ještě před tím, než vůbec bambus vysadíme. Pravidelná zálivka, nejen za vegetace, ale pokud klimatické podmínky dovolí, i za vegetačního klidu, je nutností.

Vyšší, výběžkaté druhy, snesou stanoviště na plném slunci, druhy nižší, s širšími listy a trsnatě rostoucí preferují naopak polostín. Bambusy snášejí sucho relativně dobře, ale při déletrvajícím suchu rostliny určitě zalijte. Výjimkou jsou mladé rostliny, v prvním či dvou letech po výsadbě, je celoroční přiměřená zálivka nutná. Zimní ochrana není vyloženě nutná, nástelka z chvojí, štěpků, kůrový mulč nebo netkaná textilie však nemůže uškodit. Bambusy u nás můžeme pěstovat i v podhorských oblastech, jen je potřeba zvolit odolnější druhy.

Kritickým obdobím při pěstování bambusů je zima, kdy ani tolik nevadí mrazy jako sucho. Bambusy jsou stálezelené rostliny a v zimě odpařují více než opadavé druhy. Proto ve dnech, kdy teploty vystoupí nad nulu a půda trochu rozmrzne, provedeme zálivku i v zimě.

Pro slunná stanoviště volíme tyčové výběžkaté bambusy (Phyllostachys, Semiarundinaria), do polostínu zase podrostové velkolisté nebo trsnaté druhy (Fargesia). Pro vyšší nadmořské výšky se doporučuje  Fargesiea nitida,  Fargesia jiuzhaigou, Phyllostachys bissetii, P. nuda nebo P. Aureosulcata.

K tématu

Pěstování v nádobách

Bambusy vypadají v nádobách velice dobře a často se umísťují do atrií, na terasy nebo jako doplněk zahradního posezení. Důležité je ale zvolit dostatečně velkou nádobu a vhodný druh. V nádobě rostlina nejen rychleji vyschne, ale bal i v zimě silně promrzne. Pravidelná zálivka spolu s hnojením jsou nezbytné pro to, aby se bambusu dařilo a aby plnil svou dekorativní funkci. Po čase, až kořeny vyplní celý prostor nádoby a nová stébla nemají kde prorůstat, rostlinu vyjmeme a přesadíme do volné půdy, do nádoby pak vrátíme jen část trsu, nebo několik oddělků.

Bambusový plot

Dobře založený živý plot s bambusů představuje velmi poutavý zahradní prvek. Důležitá ale je, příprava před výsadbou. Pokud budeme vysazovat výběžkaté druhy bambusů, musíme po celé délce budoucího plotu zapustit do půdy protikořenovou fólii (speciální fólie, kterou neprorazí ani ostré, rostoucí kořeny). Určíme si maximální šířku plotu, a z obou stran zapustíme fólii, alespoň do hloubky 80 cm. Toto opatření pomůže udržet požadovanou linii a tvar plotu. Plot určitě nemusí být veden jen v rovných linkách, zvlášť u bambusu je superefektní vlnovka. Šířku bambusového plotu volíme s ohledem na druh, vyšším a mohutnějším druhům dopřejeme více místa. Protikořenovou bariéru můžeme uplatnit i na záhoně, zkrátka všude tam, kde je potřeba mít bambus pod kontrolou.

Při výsadbě k jezírku buďte opatrní, pokud je tvořeno z folie, mohou jej ostré výhonky zničit. Ani tady nezapomeňte na umístění protikořenové fólie a to raději i v případě trsnatých druhů. Bambusový plot netvarujeme řezem stejně jako ptačí zob nebo zimostráz. Dopředu zvolíme duh, který odpovídá požadované výšce plotu. Zakracovat můžeme jen přebujelé výhony.

Bambusoví giganti

Pokud chcete mít na zahradě bambusového obra, vyzkoušejte druh Phyllostachys atrovaginata, P. kwangsiensis nebo P. rubromarginata. Dlouhá stébla ale bambusům vyrazí nejdříve po pěti letech pěstování, dokud trs dobře nezakoření a nezmohutní.

Stébla některých vyšších druhů bambusů jsou velice dekorativní. Aby co nejvíce vynikla, musíme trs probrat a prosvětlit. Ponecháme jen ty nejsilnější výhony a slabé u země odstřihneme. Ve spodní části pak i trochu zredukujeme listovou plochu.

Tagy:
les bambus orientální zahrada meditační zahrada živý plot smíšená výsadba

Hlavní zprávy

Česká žaloba uspěla. Polsko má platit za provoz dolu Turów miliony denně
Polsko

Česká žaloba uspěla. Polsko má platit za provoz dolu Turów miliony denně

Soudní dvůr Evropské unie vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí. Nejvyšší orgán unijní justice to oznámil v pondělní tiskové zprávě.

Za nelegální večírek s Paroubkem či Šlégrem padly tři pokuty, 11 lidí trest nedostalo

Po třičtvrtě roce od nelegální narozeninové oslavy podnikatele Petra Bendy v jeho hotelu Prince de Ligne v Teplicích teplický magistrát řízení s 11 lidmi odložil, třem udělil pokutu a v pěti případech věc zatím neukončil. Dva lidé pokutu zaplatili, informoval mluvčí radnice Robin Röhrich. Lednová oslava se konala v době, kdy byly hotely kvůli šíření covidu uzavřeny a hromadné akce omezeny. Všech 18 účastníků večírku bylo proto v podezření, že porušili vládní opatření proti šíření koronaviru.

Střelba na ruské univerzitě: Studenti skákali z oken. Zemřelo šest lidí

Aktualizováno

Nejméně šest mrtvých si vyžádala pondělní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové agentury s odvoláním na ruské ministerstvo zdravotnictví. Vyšetřovací výbor dříve uvedl, že na místě zůstalo osm mrtvých. Další tři desítky lidí jsou podle úřadů zraněny. V univerzitním areálu střílel útočník, jehož vyšetřovací výbor identifikoval jako studenta této školy. Policie ho podle ruských médií zadržela. Při zatýkání se bránil a byl zraněn, píše agentura TASS. Jeho motiv je zatím nejasný.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Komunista Luzar: Podpora Babišovy vlády byla menší zlo. SPD lže a chlubí se cizím peřím

V pořadu K věci poslanec Leo Luzar (KSČM) kritizoval stávající vládu, kterou v mnohém komunisté podporovali. „Nyní se to může zdát jako chyba, ale tehdy jsme stáli před tím, zda podpořit tuto vládu, nebo pravici. Proto jsme zvolili menší zlo,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS. Vzhledem k blížícím se volbám si neodpustil ani kritiku SPD a její předvolební kampaně.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama