Bambusy jsou perfektním doplňkem do zahrady. Hodí se do výsadby v orientálním stylu, ale nádherně zapůsobí všude, kde jim zajistíme vhodné pěstební podmínky. Vytvoří perfektní zákoutí, živý plot či zajímavou dominantu a parádu udělají i v nádobě.
Bambusy jsou perfektním doplňkem do zahrady. Hodí se do výsadby v orientálním stylu, ale nádherně zapůsobí všude, kde mu vytvoříme vhodné pěstební podmínky. Vytvoří perfektní zákoutí, živý plot, zajímavou dominantu a parádu udělají i v nádobě.
Bambusů je velké množství druhů, od nizoučkých přes několikametrové obry a při pohledu zejména na vzrůstnější jedince, je až těžko uvěřitelné, že podobně jako lipnice, pýr nebo psárka, patří mezi vytrvalé traviny z čeledi Poaceae. Jejich domovinou jsou zejména tropy a subtropy jižní Asie a Ameriky.
Ve své domovině často vytvářejí impozantní bambusové lesy, mnohé druhy se díky svému širokému využití, pěstují kulturně. Bambusy jsou nepostradatelnou surovinou pro výrobu košů, rohoží, vějířů, nábytku, kuchyňského náčiní, hudebních nástrojů, nádob či textilu. V čínské a japonské kuchyni se s oblibou a v hojné míře používají bambusové výhonky druhu Phyllostachys bambusoides. Poslední dobou stále roste zájem o bambusové podlahy, které jsou krásnou, ale také velmi luxusní záležitostí.
Bambusy byly pro nás mnoho let pouze zajímavým exotem, i když bylo známo, že některé druhy lze pro okrasné účely pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Největší brzdou rozšíření bambusů byla nedostatečná nabídka vhodných druhů a nedostatek informací pro správné pěstování. Dnes je situace daleko lepší, téměř každé zahradnictví bambusy nabízí, a dokonce najdeme i několik specializovaných školek a bambusových center.
Ještě před nákupem prvních rostlin, se trochu zamyslíme nad tím, co vlastně od bambusu očekáváme a jaké podmínky mu můžeme nabídnout. Do malého prostoru bychom nikdy, vzhledem k značně invazivnímu růstu, neměli sázet vysoké, odnožující druhy, do stínu se hodí jiné bambusy než na slunce. Specifické je pěstování v nádobě, ve smíšeném záhonu nebo ve formě živého plotu.
Druhy bambusů
Výběžkaté bambusy
Jsou takové bambusy, které se z místa, kde vyklíčily, nebo byly vysázeny jako sazenice, šíří různě rychle do svého okolí pomocí výběžků a přitom na nich vytvářejí dceřiné rostlinky. Tento způsob šíření využívají převážně rody Phyllostachys a Pleioblastus. Oddenky mohou velmi rychle porůst celé blízké okolí. Ale i šíření oddenků se dá jednoduše zamezit zakopáním protikořenové fólie. Tyto druhy vyžadují dobře osluněné stanoviště.
Trsnaté bambusy
Z místa klíčení nebo výsadby se nešíří do okolí. Vyrůstají jako solitérní rostliny a jejich trsy jen postupně mohutní. Mezi trsnaté bambusy řadíme hlavně rody Sasa a Fargesia. Jedná se o typické podrostové druhy, kterým bude vyhovovat polostín.
Doporučené druhy odolných bambusů pro podmínky ČR:
Phyllostachys bissetii, Phyllostachys aureosulcata ´Spectabilis´, Phyllostachys nuda Phyllostachys humilis, Phyllostachys glauca, Phyllostachys atrovaginata, Pseudosasa japonica, Fargesia nitida, Fargesia rufa, Fargesia jiuzhaigou, Fargesia robusta, Fargesia murielae, Sasa tsuboiana, Sasaella masamuneana, Pleioblastus viridistriatus
Pěstování
Obecně můžeme říci, že bambusy potřebují před větrem chráněná stanoviště s výživnou, dobře propustnou půdou. Písčitá půda je stejně nevhodná jako těžká a jílovitá. Bambus sice snese občasné sucho, ale v neustále vyschlém substrátu se mu dařit nebude. Velmi těžko se také vyrovná s přemokřením a nedostatkem vzduchu. Tam, kde je vysoká hladina spodní vody a půda s vysokým obsahem jílu, je zcela nezbytné vytvořit alespoň 20cm drenážní vrstvu, ještě před tím, než vůbec bambus vysadíme. Pravidelná zálivka, nejen za vegetace, ale pokud klimatické podmínky dovolí, i za vegetačního klidu, je nutností.
Vyšší, výběžkaté druhy, snesou stanoviště na plném slunci, druhy nižší, s širšími listy a trsnatě rostoucí preferují naopak polostín. Bambusy snášejí sucho relativně dobře, ale při déletrvajícím suchu rostliny určitě zalijte. Výjimkou jsou mladé rostliny, v prvním či dvou letech po výsadbě, je celoroční přiměřená zálivka nutná. Zimní ochrana není vyloženě nutná, nástelka z chvojí, štěpků, kůrový mulč nebo netkaná textilie však nemůže uškodit. Bambusy u nás můžeme pěstovat i v podhorských oblastech, jen je potřeba zvolit odolnější druhy.
Kritickým obdobím při pěstování bambusů je zima, kdy ani tolik nevadí mrazy jako sucho. Bambusy jsou stálezelené rostliny a v zimě odpařují více než opadavé druhy. Proto ve dnech, kdy teploty vystoupí nad nulu a půda trochu rozmrzne, provedeme zálivku i v zimě.
Pro slunná stanoviště volíme tyčové výběžkaté bambusy (Phyllostachys, Semiarundinaria), do polostínu zase podrostové velkolisté nebo trsnaté druhy (Fargesia). Pro vyšší nadmořské výšky se doporučuje Fargesiea nitida, Fargesia jiuzhaigou, Phyllostachys bissetii, P. nuda nebo P. Aureosulcata.
Pěstování v nádobách
Bambusy vypadají v nádobách velice dobře a často se umísťují do atrií, na terasy nebo jako doplněk zahradního posezení. Důležité je ale zvolit dostatečně velkou nádobu a vhodný druh. V nádobě rostlina nejen rychleji vyschne, ale bal i v zimě silně promrzne. Pravidelná zálivka spolu s hnojením jsou nezbytné pro to, aby se bambusu dařilo a aby plnil svou dekorativní funkci. Po čase, až kořeny vyplní celý prostor nádoby a nová stébla nemají kde prorůstat, rostlinu vyjmeme a přesadíme do volné půdy, do nádoby pak vrátíme jen část trsu, nebo několik oddělků.
Bambusový plot
Dobře založený živý plot s bambusů představuje velmi poutavý zahradní prvek. Důležitá ale je, příprava před výsadbou. Pokud budeme vysazovat výběžkaté druhy bambusů, musíme po celé délce budoucího plotu zapustit do půdy protikořenovou fólii (speciální fólie, kterou neprorazí ani ostré, rostoucí kořeny). Určíme si maximální šířku plotu, a z obou stran zapustíme fólii, alespoň do hloubky 80 cm. Toto opatření pomůže udržet požadovanou linii a tvar plotu. Plot určitě nemusí být veden jen v rovných linkách, zvlášť u bambusu je superefektní vlnovka. Šířku bambusového plotu volíme s ohledem na druh, vyšším a mohutnějším druhům dopřejeme více místa. Protikořenovou bariéru můžeme uplatnit i na záhoně, zkrátka všude tam, kde je potřeba mít bambus pod kontrolou.
Při výsadbě k jezírku buďte opatrní, pokud je tvořeno z folie, mohou jej ostré výhonky zničit. Ani tady nezapomeňte na umístění protikořenové fólie a to raději i v případě trsnatých druhů. Bambusový plot netvarujeme řezem stejně jako ptačí zob nebo zimostráz. Dopředu zvolíme duh, který odpovídá požadované výšce plotu. Zakracovat můžeme jen přebujelé výhony.
Bambusoví giganti
Pokud chcete mít na zahradě bambusového obra, vyzkoušejte druh Phyllostachys atrovaginata, P. kwangsiensis nebo P. rubromarginata. Dlouhá stébla ale bambusům vyrazí nejdříve po pěti letech pěstování, dokud trs dobře nezakoření a nezmohutní.
Stébla některých vyšších druhů bambusů jsou velice dekorativní. Aby co nejvíce vynikla, musíme trs probrat a prosvětlit. Ponecháme jen ty nejsilnější výhony a slabé u země odstřihneme. Ve spodní části pak i trochu zredukujeme listovou plochu.