reklama

Zavádění 5G sítě vzbuzuje obavy ze zneužití. Sněmovní výbor jedná o zabezpečení

Sněmovní podvýbor pro ICT a telekomunikace jedná o zabezpečení sítí páté generace bezdrátových systémů (5G). Ty umožní fungování mobilních sítí a vytvoří i budoucí infrastrukturu. Existují proto obavy z možného zneužití.

reklama

Důvodů pro zavedení 5G sítí je hned několik. Umožní lepší využití internetu, kdy mezi sebou mohou vedle mobilů a počítačů komunikovat i spotřebiče. Pomůže rozvoji samořídících aut, ale i virtuální reality. Sítě budou navíc součástí průmyslu plně automatické výroby.

Podle plánu Českého telekomunikační úřadu, který schválila vláda, by letos mělo dojít k prodeji frekvenčních pásem jednotlivým operátorům a ti by pak měli pracovat na infrastruktuře. 5G síť by měla být dokončena do roku 2030.

K tématu

Poslanci si k jednání přizvali operátory, zástupce ministerstva průmyslu, Českého telekomunikačního úřadu a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, aby předešli možnému zneužití.

„Může dojít například k ochromení sítě, a klientovi tak nebudou fungovat mobilní služby. Zároveň hrozí průnik do systému a potenciální únik informací, což je věc, na kterou bychom se měli výrazně zaměřit,“ říká poslanec Lukáš Černohorský (Piráti), člen podvýboru pro ICT a digitální ekonomiku. Zavádění sítě proběhne nejprve formou testování v pěti českých městech – v Ústí nad Labem, Plzni, Karlových Varech, Bílině a Jeseníku.

Další hlavní zprávy

reklama
Vědí o tom kulový, je to jak u debilů. Filip se rozčílil kvůli Dukovanům a varování BIS
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Razie v nelegálním pražském baru plném cizinců: Ke vstupu potřebovali tajné heslo
Rozvolnění má být předvídatelné, radí Zeman. Vláda stejně mlží do poslední chvíle
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama