reklama

Zavádění 5G sítě vzbuzuje obavy ze zneužití. Sněmovní výbor jedná o zabezpečení

Sněmovní podvýbor pro ICT a telekomunikace jedná o zabezpečení sítí páté generace bezdrátových systémů (5G). Ty umožní fungování mobilních sítí a vytvoří i budoucí infrastrukturu. Existují proto obavy z možného zneužití.

reklama

Důvodů pro zavedení 5G sítí je hned několik. Umožní lepší využití internetu, kdy mezi sebou mohou vedle mobilů a počítačů komunikovat i spotřebiče. Pomůže rozvoji samořídících aut, ale i virtuální reality. Sítě budou navíc součástí průmyslu plně automatické výroby.

Podle plánu Českého telekomunikační úřadu, který schválila vláda, by letos mělo dojít k prodeji frekvenčních pásem jednotlivým operátorům a ti by pak měli pracovat na infrastruktuře. 5G síť by měla být dokončena do roku 2030.

Poslanci si k jednání přizvali operátory, zástupce ministerstva průmyslu, Českého telekomunikačního úřadu a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, aby předešli možnému zneužití.

„Může dojít například k ochromení sítě, a klientovi tak nebudou fungovat mobilní služby. Zároveň hrozí průnik do systému a potenciální únik informací, což je věc, na kterou bychom se měli výrazně zaměřit,“ říká poslanec Lukáš Černohorský (Piráti), člen podvýboru pro ICT a digitální ekonomiku. Zavádění sítě proběhne nejprve formou testování v pěti českých městech – v Ústí nad Labem, Plzni, Karlových Varech, Bílině a Jeseníku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit
Slovensko

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit

Uznávaný slovenský vědec Pavel Čekan, který za svou práci během pandemie získal státní vyznamenání od prezidentky Zuzany Čaputové, tvrdí, že odborná diskuse o výhodách očkování je u cíle. Všechny argumenty ve prospěch očkování proti covidu podle něj již zazněly. Na Facebooku se rozhodl ještě naposledy veřejně vyzvednout smysl vakcinace, a to na velmi jednoduchém příkladu. Uvedl několik faktorů, které v případě nákazy neočkovaných rozhodují o úrovni průběhu onemocnění.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Hamáčkovy pokuty za neobsazené byty? Jen předvolební plácnutí, říká politolog

Plán předsedy ČSSD Jana Hamáčka pokutovat majitele neobsazených bytů je podle politologa Lukáše Valeše jen předvolebním plácnutím do vody. S komentátory Miroslavem Koreckým z MF DNES a Martinem Schmarczem z Info.cz se ale shodli, že bydlení je klasické sociálnědemokratické téma. Problém podle nich je, že ČSSD za posledních osm let ve vládě jen slibovala, od činů ale zůstala daleko.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

reklama

Domácí zpravodajství

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama