reklama

Závodník Libor Podmol se setkal tváří v tvář smrti. Nyní medituje a věří v anděly

Cesty k úspěchu bolí, některé více a některé méně. Libor Podmol utrpěl nespočet zlomenin a má v těle přes 40 šroubů. Mistr světa ve freestyle motocrossu se ze svých těžkých ran ale vždy dostal. Prošel si i duchovní proměnou, která ho přivedla k meditaci a józe. Nyní se připravuje na Rallye Dakar, a to i proto, aby splnil sen svého otce. Ten zemřel, když byl ještě malý kluk.

reklama

Často slýchává, že je hrdina, ale i hazardér, který si vědomě zahrává se svým zdravím. „Já si se svým životem můžu dělat, co chci. Mě to naplňuje a myslím, že dávám do světa dobro tím, že motivuji,“ říká Podmol s tím, že nelituje žádného pádu ani chyby, kterou kdy udělal. Je spokojený s tím, co mu motocross dal.

Když člověk udělá nějakou chybu, tak stejně musí jít zpátky a pokračovat v tom, co dělá

Jedna z nejtěžších chvil přišla loni v dubnu během mistrovství světa v německém Mnichově. „Byla to souhra maličkostí. Měl jsem jinou motorku a musel jsem přidat plyn o trochu míň než standardně. Hned za rampou se motorka začala překlápět na přední kolo a já jsem věděl, že z motorky musím vyskočit,“ uvádí k nejtěžšímu zranění ve své kariéře, při kterém si zlomil obě nohy. Před rokem podstoupil několikaměsíční léčbu v Německu i v České republice. „Já už to tak poznám v tu chvíli, zda mi něco je, nebo ne. A tady jsem věděl, že to bude opravdu na dlouho,“ komentuje.

„Je to ale práce, když člověk udělá nějakou chybu, tak stejně musí jít zpátky a pokračovat v tom, co dělá,“ říká s tím, že mu pády dodávají motivaci se dál zlepšovat.

V začátcích motocrossové kariéry mu byl velkou oporou otec, který později zahynul při autonehodě. „Pamatuji si, jak ke mně v mých dvanácti letech přišel a řekl, že jestli chci motocross dělat, tak je to velice náročné, finančně nákladné a musím to dělat pořádně. A ne jen tak napůl.“ Od té doby se slov svého otce drží a myslí na něj při každé své výhře. „Vím, že by z toho měl radost,“ vzpomíná na něj.

K tématu

K tématu

První motorku dostal Libor ve svých deseti letech. „Maminka se raději nikdy nedívala na žádný můj skok. Počkala, až diváci zatleskají a pak se koukala dál.“ Podmol s ní teď soucítí a ví, co prožívala. I jeho dvě děti, Joshua a Lilien, se totiž motocrossu věnují.

Cesta do Indie a vnitřní životní proměna

Medailí z Mistrovství světa má motorkář přesně deset. Po celou dobu kariéry se mu dařilo a navenek vypadal šťastně. Uvnitř sebe ale sváděl těžký boj, měl deprese a nevěděl, jak dál. Proto se jednoho dne rozhodl, že odjede do Indie a pokusí se najít svou životní cestu. „Potřeboval jsem uniknout a najít pravý smysl života,“ míní závodník, který začal meditovat a vážit si více maličkostí. „Kdyby člověk nebyl chvilkami na dně, tak by si ani neuvědomoval, jak je to všechno moc fajn.“ Indie mu dle jeho slov dala klid v duši, pokoru a radost.

Nyní se Podmol připravuje na Rallye Dakar a rád by si časem přivezl další medaili. I kvůli tomu, že jeho otec stejný závod kdysi nedokončil. „Teď už je to na mně, abych jméno Podmol dovezl do cíle,“ uzavírá rozhovor hvězda světového motocrossu.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama