Zavření škol mělo smysl. Zachránilo to desítky tisíc životů, hodnotí zpětně Flegr

Evoluční biolog Jaroslav Flegr je přesvědčen, že plošné zavření škol během předchozích covidových vln mělo svůj smysl. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. S tím nesouhlasil biochemik Zdeněk Hostomský. Ten naopak tehdejší rozhodnutí vlády označil za obrovskou chybu.

České školy byly během předchozího školního roku zavřené skoro nejdéle v Evropě. Režim byl omezen skoro po celou dobu druhé podzimní vlny a pak i během nadcházející zimní a jarní vlny. Mnoho odborníků zpětně uznává, že se nemuselo jednat o správné rozhodnutí.

Soudí tak mimo jiné na základě velkého znalostního a sociálního restu, který mladší generace bude muset dohánět. Děti navíc z hlediska možné nákazy nepatří mezi rizikové skupiny. Někteří odborníci proto žáky označili za rukojmí pandemie.

Evoluční biolog Jaroslav Flegr je však stále přesvědčen, že uzavření škol mělo smysl. „V tu dobu, kdy nebyla vakcína, bylo potřeba udělat maximum, abychom zabránili umírání. Je evidentní, že zavření škol ten efekt mělo. Myslím, že i s těmi současnými znalostmi se to mělo udělat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Sám ale připustil, že pro mladou generaci události posledních dvou let nevěstí do budoucna nic dobrého.

„Bylo to samozřejmě nákladné. Rozevřelo to nůžky mezi dětmi, které mají dobrá studijní zázemí, a dětmi, které ho nemají. Ty s dobrým zázemím na distančním studiu vlastně vydělaly. Velký průšvih je, že tu máme skupinu dětí, které na tom zatraceně prodělaly. Přesto myslím, že to ušetřilo několik desítek tisíc životů,“ míní Flegr.

S tím nesouhlasil biochemik Zdeněk Hostomský. „To bych zpochybnil. To byl trošku bombastický výrok. Zpětně myslím, že byla obrovská chyba, že se školy zavřely. Mladá generace s tím bude bojovat mnoho let. Jsou státy jako Švédsko, kde školy zavřely jen na krátkou dobu, a dokonce teď mají veškeré (covidové) statistiky lepší než my,“ upozornil.

I přes očkování se epidemická situace v Česku nadále zhoršuje. Denně přibývají rekordní počty nově nakažených. Aktivních případů koronaviru je aktuálně více než 290 tisíc a hospitalizovaných s covidem je už přes 6 500. Některé nemocnice proto hlásí plné kapacity. Opětovné plošné zavření škol však kategoricky vylučuje současná i budoucí vláda.

Tagy: