Řadu měsíců se ve veřejném prostoru objevují spekulace o tom, že nový typ koronaviru unikl v Číně z laboratoře, nebo byl dokonce uměle vytvořen. Dokumenty nově zveřejněné americkou vládou ukazují, že Wuchanský institut virologie (WIV) krátce před vypuknutím pandemie zkoumal vzorky netopýřího viru BANAL-52 zaslané z Laosu. Virus z 96,8 procenta odpovídá genomu SARS-CoV-2.
Dokumenty zveřejněné vládou USA naznačují, že teorie o úniku koronaviru z laboratoře ve Wu-chanu může být pravdivá. V září vědci objevili virus BANAL-52, který přenášeli netopýři v Laosu. Ten je ve srovnání s původním wuchanským koronavirem téměř identický.
Jenže teorii o tom, že by spolu měly oba viry něco společného, příliš nenahrávala skutečnost, že Wu-chan leží od Laosu více než 1 500 kilometrů daleko. Nyní se ale ukázalo, že virové vzorky od laoských netopýrů byly shromažďovány a odesílány ke studiu do Wuchanského institutu virologie (WIV) mezi lety 2017 až 2019.
Skandál britské laboratoře. Přes 43 tisíc lidí mělo negativní test, byli ale nakažení
Národní zdravotní služba (NHS) v Británii se zaměřila na podezřelé testování v soukromé laboratoři ve městě Wolverhampton. Středisko mělo totiž lidem vydat desetitisíce negativních testů, a to i přesto, že byli dotyční s největší pravděpodobností nakažení koronavirem. Laboratoř je prozatím mimo provoz.
Teorie o tom, že pak virus z laboratoře unikl a následně zmutoval v SARS-CoV-2, se tak skutečně může zakládat na pravdě. Podle datového vědce z Nového Zélandu a člena výzkumné skupiny o původu pandemie Gillese Demaneufa se jedná o věrohodný příběh, jak se mohl vir z laoských netopýrů dostat až k lidem ve Wu-chanu.
Americká vláda zveřejnila konkrétní elektronickou komunikaci mezi EcoHealth Alliance a Národním institutem zdraví (NIH). EcoHealth Alliance je nevládní a nezisková organizace se sídlem v USA, jejímž posláním je chránit lidi, zvířata a životní prostředí před vznikajícími infekčními chorobami.
Samotná organizace však popírá, že by zveřejněné e-maily něco dokazovaly. „E-maily nedokazují, že bychom odebírali vzorky netopýrů v Laosu a posílali výsledky do Wu-chanu. Je pravda, že EcoHealth Alliance požádala Národní institut zdraví o povolení provádět práci v zemích jihovýchodní Asie včetně Laosu. Přesto v rámci tohoto výzkumného projektu nebyla v Laosu nikdy provedena žádná práce,“ uvádí organizace na svém Twitteru.
Kritika Číny i WHO
Čína svůj podíl na vzniku covidové pandemie dlouhodobě kategoricky odmítá. Na vyšetřování s ostatními státy ale spolupracuje minimálně. Na začátku roku 2021 dokonce přišla se seznamem devíti zemí, které podle ní za pandemii mohou – mezi nimi byla i Česká republika. Čína dále podezírá USA, Řecko, Austrálii, Indii, Itálii, Rusko, Srbsko a Bangladéš.
Někteří odborníci ale ve zveřejněných novinkách vidí určitou naději. Doufají, že by mohl Laos s vyšetřovacími týmy spolupracovat otevřeněji než Čína. „Pokud příběh pandemie skutečně začal v Laosu, dává to naději západním výzkumníkům, jejichž hledání pravdy bylo zmařeno neústupnou Čínou,“ řekl pro web Daily Mail britský novinář a spoluautor knihy o původu wuchanského koronaviru Matt Ridley.
Kromě Číny čelí časté kritice také Světová zdravotnická organizace (WHO). Tu mnoho expertů viní z toho, že její výzkum ve Wu-chanu nebyl kvalitní v souvislosti s tím, že Čína WHO štědře dotuje.