Zdražování je důkaz dobře fungujícího trhu. Elektřina bez DPH nepomůže, říká ekonom

Zdražování je důkazem správně fungujícího trhu. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Podle něho nejpozději v létě ceny klesnou.

Na Česko se valí další vlna zdražování. Ceny plánuje v listopadu navýšit například Pražská plynárenská či skupina ČEZ. Někteří dodavatelé energie a plynu krachují. „Nechci mluvit jako nelida, ale co se děje, je důkaz, že trh funguje správně – když něčeho bylo málo, zdražilo se to. To nám dává jednoznačný cenový signál o tom, že je tady problém a musíme ho začít řešit,“ konstatoval Křeček.

Krátkodobý nesoulad mezi nabídkou a poptávkou je podle Křečka dán celou řadou faktorů. „Po covidu nám nastartovala ekonomika, znamenalo to velký nárůst nároků na zdroje. A ty jsme neměli,“ vysvětlil ekonom.

Ceny se výrazně sníží

„Až se potkáme za rok, ceny už budou výrazně nižší a tržní signál zafunguje. Možná než politici vymyslí nějaké programy na podporu těch, kteří jsou tímto problémem zasaženi, si s tím trh poradí sám,“ pokračoval ekonom.

„Jsem přesvědčen, že na jaře, nejpozději v létě, ceny budou po korekci. Sníží se. Extrém, který jsme zažili, je z makropohledu výkyvem. Z mikropohledu to působí obrovská neštěstí v některých domácnostech. Proto je na místě pomoci,“ má jasno Křeček.

Vláda ve středu schválila novelu zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit DPH u elektřiny a plynu pro celý příští rok na nulu. Předloha nyní míří do Sněmovny. Také je ale pro ni potřeba vyjednat výjimku u Evropské komise. „Pan Babiš letí na setkání šéfů jednotlivých zemí EU a zítra to tam má jako bod a bude tvrdě naléhat. Šance je velká. Jdeme do toho, protože chceme pomoci občanům, “ řekl další host pořadu, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Křeček je ale jiného názoru. „Je to holub na střeše. Měli bychom se zaměřit na vrabce v hrsti,“ reagoval ekonom. „Myslím, že v této formě snížení DPH na nulu neprojde, je to až nepřiměřená forma,“ dodal ředitel Asociace nezávislých prodejců energií Jiří Gavor.

Tagy: