reklama

Zdražování je důkaz dobře fungujícího trhu. Elektřina bez DPH nepomůže, říká ekonom

Zdražování je důkazem správně fungujícího trhu. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Podle něho nejpozději v létě ceny klesnou.

reklama

Na Česko se valí další vlna zdražování. Ceny plánuje v listopadu navýšit například Pražská plynárenská či skupina ČEZ. Někteří dodavatelé energie a plynu krachují. „Nechci mluvit jako nelida, ale co se děje, je důkaz, že trh funguje správně – když něčeho bylo málo, zdražilo se to. To nám dává jednoznačný cenový signál o tom, že je tady problém a musíme ho začít řešit,“ konstatoval Křeček.

Krátkodobý nesoulad mezi nabídkou a poptávkou je podle Křečka dán celou řadou faktorů. „Po covidu nám nastartovala ekonomika, znamenalo to velký nárůst nároků na zdroje. A ty jsme neměli,“ vysvětlil ekonom.

Ceny se výrazně sníží

„Až se potkáme za rok, ceny už budou výrazně nižší a tržní signál zafunguje. Možná než politici vymyslí nějaké programy na podporu těch, kteří jsou tímto problémem zasaženi, si s tím trh poradí sám,“ pokračoval ekonom.

„Jsem přesvědčen, že na jaře, nejpozději v létě, ceny budou po korekci. Sníží se. Extrém, který jsme zažili, je z makropohledu výkyvem. Z mikropohledu to působí obrovská neštěstí v některých domácnostech. Proto je na místě pomoci,“ má jasno Křeček.

Vláda ve středu schválila novelu zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit DPH u elektřiny a plynu pro celý příští rok na nulu. Předloha nyní míří do Sněmovny. Také je ale pro ni potřeba vyjednat výjimku u Evropské komise. „Pan Babiš letí na setkání šéfů jednotlivých zemí EU a zítra to tam má jako bod a bude tvrdě naléhat. Šance je velká. Jdeme do toho, protože chceme pomoci občanům, “ řekl další host pořadu, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Křeček je ale jiného názoru. „Je to holub na střeše. Měli bychom se zaměřit na vrabce v hrsti,“ reagoval ekonom. „Myslím, že v této formě snížení DPH na nulu neprojde, je to až nepřiměřená forma,“ dodal ředitel Asociace nezávislých prodejců energií Jiří Gavor.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS
Politika

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama