reklama

Zdražování v Česku dosáhlo nového vrcholu. Prosincová inflace stoupla na 6,6 procenta

Tempo růstu cen v České republice dále zrychlilo. Meziroční míra inflace v prosinci dosáhla 6,6 procenta. Průměrná rychlost zdražování za celý rok 2021 pak činila 3,8 procenta. Vyplývá to z čerstvých údajů Českého statistického úřadu.

reklama

Ceny v Česku v prosinci rostly opět o něco rychleji než v předchozím měsíci. Zatímco listopadová meziroční inflace činila rovných šest procent, v prosinci byla o 0,6 procentního bodu vyšší. „Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde vzrostly ceny pekárenských výrobků a obilovin o 6,6 procenta,“ uvedl Český statistický úřad ve své pravidelné zprávě. O necelých šest procent vzrostly také ceny zboží ve skupině mléko, sýry a vejce.

Z potravin vůbec nejvíce zdražily tuky a oleje (téměř o čtvrtinu), brambory (o 18,6 procenta) a cukr (17,5 procenta). Ke zrychlení inflace v prosinci významně přispělo zboží v oddíle doprava. Ceny pohonných hmot byly v porovnání s prosincem 2020 vyšší o necelých 30 procent, automobily zdražily o rovnou desetinu.

Energie dočasně zlevnily

Dvouciferným tempem zdražily také oděvy a obuv (o 16,2 procenta), alkohol a tabákové výrobky (10,5) nebo bydlení v podobě imputovaného nájemného. Právě u posledně jmenované položky se projevilo rapidní zdražení stavebních materiálů.

Naopak ostře sledované ceny energií se v prosinci v meziročním srovnání vydaly směrem dolů. Elektřina zlevnila o 15 a zemní plyn o necelých 8 procent. Podle statistiků jde především o důsledek dočasného prominutí daně z přidané hodnoty na energie.

Český statistický úřad zveřejnil také průměrnou míru inflace za celý rok 2021, ta dosáhla 3,8 procenta. „Šlo o nejvyšší průměrnou roční míru inflace od roku 2008,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ. Průměrná míra inflace byla loni o 0,6 procentního bodu vyšší než v roce 2020.

Tagy:

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí
Koronavirus

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama