Tempo zdražování v zemích platících eurem se i v prosinci zvýšilo. Meziroční změna harmonizovaného indexu spotřebitelských cen dosáhla rovných pěti procent. V listopadu inflace činila 4,9 procenta. Vyplývá to z pátečního předběžného odhadu Eurostatu. V Estonsku a Litvě inflace překonala 10 procent.
Míra inflace tak v eurozóně vytvořila další historický rekord. Jde totiž o nejvyšší tempo zdražování od vzniku Evropské měnové unie, která existuje od ledna 1999. Nejvíce se na růstu cenové hladiny v eurozóně podílely ceny energií, které v prosinci meziročně stouply o 26 procent. To je o 1,5 procentního bodu méně než v listopadu.
Tři lidé ze čtyř věří, že letos bude líp. Nejvíce nás děsí zdražování a extrémní počasí
Většina populace je přesvědčena, že rok 2022 bude lepší než ten loňský. Zároveň se ale bojíme, že drahota sníží kupní sílu našich příjmů. Za největší hrozby považujeme zostřující se projevy klimatických změn a hackerské útoky. Nejméně nás děsí přílet mimozemšťanů nebo srážka Země s asteroidem.
Druhou nejrychleji zdražující položkou se staly nezpracované potraviny, jejichž ceny meziročně stouply o 4,6 procenta. S necelými třemi procenty následovaly zpracované potraviny, alkohol a tabák. Služby zdražily o 2,4 procenta.
Dvouciferné Pobaltí
Ve dvou zemích eurozóny už inflace překonala desetiprocentní hranici. A to v Estonsku (12 procent) a Litvě (10,7 procenta). Estonsko a Litva vykázaly rovněž nejvyšší inflaci i v meziměsíčním vyjádření. Nejpomaleji rostly ceny na Maltě (2,6 procenta) a v Portugalsku (2,8).
V meziměsíčním srovnání pak ve čtyřech státech eurozóny dokonce ceny klesly. A to v Belgii, ve Finsku (o 0,1 procenta), na Kypru (o 0,3 procenta) a v Lucembursku (o 0,4 procenta).
Míru inflace v zemích, které nejsou členy eurozóny, Eurostat ve svém předběžném odhadu nezveřejňuje. Český statistický úřad přinese data o prosincové inflaci v tuzemsku ve středu 12. ledna. Očekává se, že oproti listopadovým šesti procentům opět vzroste.