reklama

Hrozí, že třetina lidí nebude mít na jídlo, tvrdí šéfka potravinářské komory

Až třetina lidí v České republice nebude mít na nákup základních potravin. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS před tím varovala prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. Podle ní může mít na celou situaci negativní vliv i přijetí Green Dealu. Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) k tomu řekl, že se stále jedná o návrhy, které se mohou zlepšovat a měnit.

reklama

Podle Večeřové může časem nastat situace, kdy až třetina Česka nebude mít na základní potraviny. „Vycházíme ze situace, která je dnes. Po covidu se zvětšil počet lidí, kteří berou potraviny z potravinových bank. Lidé nemají na nákup základních potravin. Uvědomme si, že se zdražilo všechno. V mnoha případech není práce, nebo se špatně shání. Lidé se ještě nenaučili nakupovat to, co potřebují. Pak polovinu vyhodí,“ vysvětlila Večeřová.

„Na čem lidé ušetří? Na jídle. Budou kupovat levnější potraviny, čekat na slevy, anebo si nekoupí takové potraviny, které by měli. Tím budou zase trpět z výživového hlediska. Nechci říct, že lidé budou umírat hlady, ale obávám se, že někteří na potraviny nebudou mít,“ varovala prezidentka Potravinářské komory ČR.

Green Deal versus ceny potravin

U hovězího masa podle Večeřové také hrozí, že se jednou stane luxusním zbožím, které si dopřejeme na Vánoce. „Situace by mohla být takto špatná, pokud se skutečně veškerá opatření Green Dealu uvedou do praxe. Nejde jen o hovězí. Cena vepřového se měla zvednout o 50 %, mléka o 36 %. Týká se to bohužel i obilovin a olejnin nebo ovoce a zeleniny,“ dodala Večeřová.

Pro řadu lidí je fakt, že by se Green Deal promítl i do cen potravin, novinkou. „Kumulace těchto efektů může vést k tomuto dopadu. Nebudu zastírat, že cílená opatření povedou k určitému zdražení surovin. Musím připomenout, že po řadu let ceny potravin do jisté míry stagnovaly. Legislativa teprve bude přijímána. Společně s paní kolegyní (Večeřovou) doufáme, že se nám podaří i naším přičiněním zlepšit návrhy, které jsou projednávány,“ snažil se Polčák v debatě uklidnit veřejnost.

Nedovážejme přes půl Evropy

„Souhlasíme s tím, že životnímu prostředí hodně dlužíme. Měli bychom se zaměřit na produkci surovin pro výrobu potravin. Očekávám, že když se má snižovat uhlíková stopa a zlepšovat dopady potravinářské i zemědělské výroby na životní prostředí, přestaneme dovážet potraviny přes půl Evropy,“ má jasno Večeřová.

Obecně nyní vidí snahu o snížení živočišné výroby. „Myslím si, že to není dobře. Bavíme se o snížení minerálních hnojiv, ale organiku do půdy dostat musíme, takže živočišnou výrobu potřebujeme. Omezení konzumace masa je velmi diskutabilní otázka. Živočišná bílkovina má svůj nezastupitelný význam ve výživě člověka,“ dodala Večeřová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

reklama

Domácí zpravodajství

Firmy nahlásily 9098 pozitivních samotestů. Celkový počet testovaných znám není

Za pondělí a úterý tohoto týdne zaměstnavatelé nahlásili 9 098 pozitivních samotestestů. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet zaměstnanců, kteří se testovali za první dva dny, co nová povinnost platí, známý není. Testování ve firmách má bránit šíření varianty omikron, která tento týden už v Česku tvoří naprostou většinu případů.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama