reklama

Zeman bude mít v Lánech malou JIP. Stát se musí postarat o svého prezidenta, říká Pafko

O prezidenta Miloše Zemana by se v Lánech mělo starat pět až sedm lékařů a měl by mít 24hodinovou péči. CNN Prima NEWS to potvrdil člen lékařského konzilia Pavel Pafko. Zdravotníci podle něj ve střešovické nemocnici chybět nebudou.

reklama

Rektor Univerzity Karlovy a šéf lékařského konzilia Tomáš Zima řekl Deníku, že až se Zeman přesune do zámku v Lánech, měl by mít pokoj vybaven podobně jako v nemocnici a zároveň by měl mít 24 hodin denně k dispozici zdravotní péči, což znamená nutnost až sedmi kvalifikovaných zdravotníků.

Informaci CNN Prima NEWS potvrdil člen lékařského konzilia Pavel Pafko. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz nereagoval.

„Proč by ho nemohli ošetřovat v Lánech? Je to pouze otázka personálu, jestli bude ochotný dojíždět. Pan prezident může být dál ošetřován v Lánech na odpovídající úrovni,“ uvedl Pafko.

Lékaři podle něj v nemocnici chybět nebudou. „Lány nejsou Špicberky. Doprava tam je vcelku jednoduchá. Stát je snad schopen zařídit péči o svého prezidenta i třicet kilometrů za Prahou,“ dodal Pafko.

Operační sál pro Gottwalda

Připomněl historku ze svého mládí. Když prý začínal, jeho tehdejší šéfka dostala za úkol zařídit operační sál na Pražském hradě pro tehdejšího prezidenta Klementa Gottwalda. Dodal, že operace nakonec nebyla potřeba.

Zeman má odjet z nemocnice v Lánech, aby mohl přijímat kandidáty na ministry ve Fialově vládě. Šéfa ODS Fialu by měl Zeman jmenovat premiérem v pátek 26. listopadu. Kde a jak Fialu prezident jmenuje, zástupci ODS v úterý zatím nevěděli.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka
Doprava

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama