Problémy s novým ministrem? Zeman se chce po hospitalizaci předvést, míní Svoboda

Prezident Miloš Zeman svůj odpor k jednomu z kandidátů na ministra budoucí vlády Petra Fialy (ODS) dává najevo i proto, že se chce po hospitalizaci předvést. Možnou motivaci hlavy státu poodhalil ve vysílání CNN Prima NEWS exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) poukazuje na to, že Zeman si tímto krokem zároveň snaží vymezit mantinely do budoucna.

Podle Svobody je patrné, že Zeman se po týdnech ve vážném zdravotním stavu chce znovu dostat do vůdčí role. „Představte si to lidsky. Čtete, že se na vás bude aplikovat článek 66 Ústavy, že nejste schopen vykonávat úřad. Tak se chcete předvést,“ připomněl Svoboda nedávné jednání mezi senátory i poslanci o možnosti odebrat hlavě státu na čas kvůli nemoci některé pravomoci.

O silný návrat do politického dění se tak Zeman snaží prostřednictvím svých výhrad vůči jednomu kandidátovi na ministra Fialovy vlády. Prezident ani budoucí premiér sice neprozradili, o koho konkrétně se jedná, nejčastěji se ale spekuluje o pirátském nominantovi na šéfa diplomacie Janu Lipavském.

Podle Svobody je tak budoucí předseda vlády v nejisté situaci a dopadnout to může různě. Pokud by si Fiala na svých kandidátech trval, tak by Zeman nemusel problémového ministra jmenovat a daný resort by řídil někdo jiný. Ostatně to už v minulosti udělal, když mu vadili kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche a později i Martin Šmarda (oba ČSSD), který měl zamířit na resort kultury. „Nebo bude nadále vládnout vláda v demisi,“ dodal Svoboda druhou možnost, při které by Zeman jmenování Fialovy vlády protahoval.

Aktuálně podle slov bývalého předsedy KDU-ČSL záleží na tom, který z politiků přesvědčí toho druhého. „Jak tento dialog dopadne, nevím, ale prezident to činí i proto, že je prezidentem a že se s ním musí počítat. Tak si vybral jednoho z kandidátů a uvidíme, kdo s koho, protože jeden bude muset couvnout,“ zmínil exministr zahraničí.

Škromach: Zeman si vytváří manévrovací prostor

Zemanův dlouholetý oblíbenec v ČSSD a bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach říká, že prezident si tímto jednáním jednoduše snaží vytvořit manévrovací prostor pro budoucí jednání s premiérem.

Poukazuje však na to, že prezident nemá právo vetovat kandidáta na ministra, protože se mu nelíbí. „Každý prezident si vytváří určitý prostor, aby do toho mohl vstupovat. A Miloš Zeman byl v tomto ohledu mistr,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Škromach.

Zároveň zmínil, že podobně se chovali i prezidenti Václav Havel i Václav Klaus. „Byl jsem několik týdnů ministrem zdravotnictví, protože Václav Klaus odmítl jmenovat Davida Ratha,“ připomněl Škromach úsměvnou osobní zkušenost.

K Lipavskému dodal, že ministr zahraničí si navzdory rozdílným pohledům na politiku v jiných státech musí řídit podle vlády: „Případný kandidát na ministra zahraničí bude muset respektovat vzájemné dohody. Bude potřeba udržet jednotný pohled.“

Tagy: