reklama

Problémy s novým ministrem? Zeman se chce po hospitalizaci předvést, míní Svoboda

Prezident Miloš Zeman svůj odpor k jednomu z kandidátů na ministra budoucí vlády Petra Fialy (ODS) dává najevo i proto, že se chce po hospitalizaci předvést. Možnou motivaci hlavy státu poodhalil ve vysílání CNN Prima NEWS exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) poukazuje na to, že Zeman si tímto krokem zároveň snaží vymezit mantinely do budoucna.

reklama

Podle Svobody je patrné, že Zeman se po týdnech ve vážném zdravotním stavu chce znovu dostat do vůdčí role. „Představte si to lidsky. Čtete, že se na vás bude aplikovat článek 66 Ústavy, že nejste schopen vykonávat úřad. Tak se chcete předvést,“ připomněl Svoboda nedávné jednání mezi senátory i poslanci o možnosti odebrat hlavě státu na čas kvůli nemoci některé pravomoci.

O silný návrat do politického dění se tak Zeman snaží prostřednictvím svých výhrad vůči jednomu kandidátovi na ministra Fialovy vlády. Prezident ani budoucí premiér sice neprozradili, o koho konkrétně se jedná, nejčastěji se ale spekuluje o pirátském nominantovi na šéfa diplomacie Janu Lipavském.

Podle Svobody je tak budoucí předseda vlády v nejisté situaci a dopadnout to může různě. Pokud by si Fiala na svých kandidátech trval, tak by Zeman nemusel problémového ministra jmenovat a daný resort by řídil někdo jiný. Ostatně to už v minulosti udělal, když mu vadili kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche a později i Martin Šmarda (oba ČSSD), který měl zamířit na resort kultury. „Nebo bude nadále vládnout vláda v demisi,“ dodal Svoboda druhou možnost, při které by Zeman jmenování Fialovy vlády protahoval.

Aktuálně podle slov bývalého předsedy KDU-ČSL záleží na tom, který z politiků přesvědčí toho druhého. „Jak tento dialog dopadne, nevím, ale prezident to činí i proto, že je prezidentem a že se s ním musí počítat. Tak si vybral jednoho z kandidátů a uvidíme, kdo s koho, protože jeden bude muset couvnout,“ zmínil exministr zahraničí.

Škromach: Zeman si vytváří manévrovací prostor

Zemanův dlouholetý oblíbenec v ČSSD a bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach říká, že prezident si tímto jednáním jednoduše snaží vytvořit manévrovací prostor pro budoucí jednání s premiérem.

Poukazuje však na to, že prezident nemá právo vetovat kandidáta na ministra, protože se mu nelíbí. „Každý prezident si vytváří určitý prostor, aby do toho mohl vstupovat. A Miloš Zeman byl v tomto ohledu mistr,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Škromach.

Zároveň zmínil, že podobně se chovali i prezidenti Václav Havel i Václav Klaus. „Byl jsem několik týdnů ministrem zdravotnictví, protože Václav Klaus odmítl jmenovat Davida Ratha,“ připomněl Škromach úsměvnou osobní zkušenost.

K Lipavskému dodal, že ministr zahraničí si navzdory rozdílným pohledům na politiku v jiných státech musí řídit podle vlády: „Případný kandidát na ministra zahraničí bude muset respektovat vzájemné dohody. Bude potřeba udržet jednotný pohled.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama