Zeman: Změny na Hradě? Hodně slimáčků, málo kapustičky. Noc dlouhých nožů se může týkat i ČNB

Při změně politické garnitury přichází Noc dlouhých nožů. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl dosluhující prezident Miloš Zeman. Podle něj bude zajímavé sledovat, jak bude vypadat tým zvoleného prezidenta Petra Pavla po jeho inauguraci. Zeman rovněž uvedl, že k odvolání guvernéra ČNB Aleše Michla nevidí důvod.

„Při změně politické garnitury přichází něco, čemu Adolf Hitler a Mirek Topolánek říkali ‚Noc dlouhých nožů‘. Když jsem já nastoupil jako prezident, tak jsem v prezidentské kanceláři nikoho nevyhazoval, naopak panu Jiřímu Weiglovi jsem nabízel, aby ve své funkci kancléře pokračoval,“ sdělil Zeman v rozhovoru s moderátorkou Terezií Tománkovou.

Dosluhující prezident byl nicméně často ostře kritizován právě za výběr svých blízkých spolupracovníků v čele s kancléřem Vratislavem Mynářem či externím poradcem Martinem Nejedlým.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Že se Babiš „připoutal“ k pultíku? Měl své důvody. Řídící schůze byl neschopný, říká Zeman

I když nakonec komunikace mezi současným a budoucím hradním týmem podle všeho probíhá hladce, což pro CNN Prima NEWS potvrdil i Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček, Zeman si přesto na adresu Pavlova týmu neodpustil jízlivou poznámku.

„Naprosto chápu, že je mnoho slimáčků a málo kapustičky a že noví lidé budou potřebovat obsadit některá lukrativní místa,“ prohlásil. Zeman sice nebyl konkrétní, zmínil však „přítele po boku a zajímavého rádce“, čímž mohl myslet osobu Pavlova neoficiálního poradce a diplomata Petra Koláře. „Někteří lidé jsou běžně uváděni. Brzy uvidíme, kdo to konkrétně bude,“ dodal Zeman.

Petr Pavel například v rozhovoru pro deník E15 připustil, že by se mohl zabývat odvoláním guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla z vedení instituce, pokud nezíská bezpečnostní prověrku na nejvyšší úrovni.

Podle Zemana k tomu ale není důvod: „Pan guvernér má prověrku na tajné a mluvčí ČNB řekla, že prověrka na tajné je dostačující. Je to chybou Národního bezpečnostního úřadu, který prověrky vydává. Buď měl říci, že pan guvernér prověrku z nějakých důvodů nedostane, nebo mu ji měl dát ve stanovené lhůtě. Prezident sice jmenuje guvernéra ČNB, ale nikde není řečeno, že má také právo ho odvolat. Vedlo by to případně k právním sporům. Myslím si, že máme jiné a vážnější problémy. Noc dlouhých nožů se může týkat i České národní banky.“

Poslední televizní rozhovor Zemana jako prezidenta si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy: