Že se Babiš „připoutal“ k pultíku? Měl své důvody. Řídící schůze byl neschopný, říká Zeman

Babiš měl své důvody neopustit řečnický pult a Bartošek je neschopný. Těmito slovy okomentoval poslední bouřlivé dění ve Sněmovně prezident Miloš Zeman. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS hájil šéfa hnutí ANO, který v pátek večer odmítl respektovat rozhodnutí koaliční většiny o omezení řečnické doby pro všechny. Místopředsedu Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL), který v té době schůzi řídil, pak Zeman označil za neschopného.

„Pokud jde o zdánlivé ‚připoutání se‘ (Andreje Babiše) k řečnickému pultu, tak mělo své důvody, protože se omezovalo právo mluvit osobám s přednostním právem,“ sdělil Zeman v rozhovoru s moderátorkou Terezií Tománkovou.

Sněmovna si skutečně v pátek večer, kdy uběhlo kvůli obstruování opozice více než 80 hodin od úterního zahájení schůze k návrhu snížení valorizace penzí, odhlasovala omezení času na nejvýše dvakrát pět minut pro vystoupení poslanců, a to včetně řečníků s přednostním právem, což Andrej Babiš odmítl respektovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zeman: Vláda udělala podvod na voličích. Dobrý stát má důchodce chránit, ne na nich šetřit

Předsedající Jan Bartošek mu tak po několika výzvách, aby opustil prostor kolem pultíku, vypnul mikrofon. Kolem Babiše se shromáždili další poslanci opozice včetně Tomia Okamury a dalších členů SPD, aby zabránili případnému Babišovu vyvedení ze sálu. Schůze Sněmovny kvůli tomu musela být přerušena.

„Viděl jsem, že řídící schůze je poněkud neschopný, vzhledem k tomu mohou trvat obstrukce ještě velmi dlouho. (Jan Bartošek) rozhodně neměl vypínat mikrofony, ale měl se pokusit přerušit zasedání a svolat poradu předsedů všech parlamentních klubů. Když jsem byl předsedou Sněmovny, dělal jsem totéž,“ kritizoval Zeman lidoveckého poslance.

Bartošek: Já vypnul mikrofon, Zeman prezidentský úřad

Redakce CNN Prima NEWS požádala Bartoška o reakci. „Zatímco já jsem vypnul mikrofon, Miloš Zeman vypnul celý prezidentský úřad. Osobně bych si dovolil mu poradit, aby se spíše zaměřil na to, co vše prováděl po dobu jeho mandátu na Hradě Vratislav Mynář. Na veřejnost nyní vyplouvají další a další průšvihy,“ zmínil poslanec.

ČTĚTE TAKÉ: Milionář, o kterém se mluví. Takhle bydlí Vratislav Mynář a jeho manželka Alex

Za svým rozhodnutím při řízení schůze si Bartošek stojí: „Není možné, aby poslanci nerespektovali vůli většiny ve Sněmovně. Je mi úplně jedno, kdo za tím stojí, ať je to třeba miliardář a poslanec Babiš, nebo kdokoliv jiný. Všichni musíme respektovat daná pravidla – jednací řád a výsledky závazných hlasování.“

Sněmovna nakonec po třech hodinách své rozhodnutí – omezit dobu pro řečníky s přednostním právem vystoupit – zrušila. Součástí dohody poslaneckých frakcí bylo podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) i to, že o míře valorizace důchodů se bude hlasovat v sobotu od 8 hodin.

Dopoledne pak poslanci vládní novelu zákona o důchodovém pojištění, která zvyšuje růst důchodů od června o 760 korun místo předpokládaných 1 770 korun, schválili. Zeman s návrhem nesouhlasí hned z několika důvodů.

Stát nemá na důchodcích šetřit

„Dobrý stát by měl podporovat a chránit děti, mladé lidi, zdravotně postižené i důchodce. Stát, který šetří na důchodcích, není dobrý stát. To se teď děje. Proti vládnímu úmyslu zpomalit valorizaci penzí jsou námitky právní i věcné,“ uvedl. Dosluhující prezident podobně jako opozice hovoří o retroaktivitě i nevhodnosti legislativní nouze.

„Legislativní nouze se podle zákona vyhlašuje pouze v případě katastrofy, ať už živelné, či hospodářské, může jít také o pandemii. Jde o právní chybu, kvůli které to asi zamítne Ústavní soud. Někteří právníci správně říkají, že tu od ledna bylo oprávněné očekávání, že má valorizace proběhnout v určité výši. Pan ministr financí (Zbyněk Stanjura) měl do rozpočtu dát prostředky na tuto valorizaci, fakt je ten, že je tam nedal. Teď chce zpožděnou valorizací ušetřit 13 miliard, přičemž deficit státního rozpočtu je kolem 300 miliard,“ dodal Zeman.

Je to podvod na voličích, co si budeme nalhávat. Proč to vláda udělala až teď? Jediným důvodem je, že nechtěla, aby byl tento zákon projednáván před prezidentskými volbami.

Zástupci pětikoalice zmiňují, že jsou úpravy valorizace nutné kvůli udržitelnosti důchodového systému. Zároveň popírají, že s úpravou červnové valorizace otáleli. Argumentují nečekaně vysokým vzrůstem inflace, který nepředpokládala ani většina expertů.

Zeman však v tomto ohledu pětikoalici nevěří a nabídl vlastní teorii: „Je to podvod na voličích, co si budeme nalhávat. Proč to vláda udělala až teď? Jediným důvodem je, že nechtěla, aby byl tento zákon projednáván před prezidentskými volbami. Stejně tak nechtěla, aby se mluvilo o vyšším zdanění či o regulačních poplatcích ve zdravotnictví, které teď vyhlásil poněkud chaotický ministr zdravotnictví (Vlastimil Válek).“

Kabinet chce prosadit návrh do 21. března, aby vstoupil v platnost včas. Proto požádal o jeho zrychlené projednání ve stavu legislativní nouze. Představitelé vlády jsou přesvědčeni, že by k případné retroaktivitě docházelo pouze v případě, že se věc nestihne prosadit do zmíněného termínu 21. března. Zeman v případě úspor opět poradil vládě, aby znovuzavedla superhrubou mzdu, kterou Parlament na konci roku 2020 zrušil hlasy poslanců z ANO, ODS a SPD.

„Proti 13 miliardám úspory na červnové valorizaci stojí promarněných 90 miliard, o což se postarali zástupci hnutí ANO, ODS a SPD, když zrušili superhrubou mzdu, a to proti vůli všech ekonomů. Radil bych, aby vláda vrátila daňové zatížení zaměstnanců na původní hodnotu. Zaměstnancům tehdy sice vzrostl příjem o sedm procent, reálná mzda se jim ale přesto snížila o deset procent mimo jiné kvůli inflaci. Ta je způsobená kromě jiného schodkem státního rozpočtu. Kruh se uzavřel,“ řekl Zeman v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Poslední televizní rozhovor Zemana jako prezidenta si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy: