reklama

Zeman kvůli covidu ruší program. Jmenování Fialy premiérem se může výrazně protáhnout

Prezident Miloš Zeman byl ve čtvrtek večer kvůli nákaze koronavirem převezen zpátky do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kterou teprve o pár hodin dříve opustil po více než měsíční hospitalizaci. Kvůli infekci nyní ruší veškerý program. Již v pátek měl přitom novým premiérem jmenovat předsedu ODS a lídra koalice Spolu Petra Fialu.

reklama

Informace CNN Prima NEWS o Zemanově nákaze potvrdil prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Ten v prohlášení informoval, že hlava státu byla testována již ve středu.

„Výsledný test byl bohužel pozitivní. Proto ve spolupráci s ošetřujícím lékařem Miroslavem Zavoralem bylo rozhodnuto o převozu pacienta zpět do Ústřední vojenské nemocnice v Praze za účelem řešení této situace,“ uvedl prezidentův mluvčí.

Ovčáček navíc doplnil, že kvůli nákaze se prezidentův program ruší. „Program prezidenta republiky bude po dobu léčby onemocnění COVID-19 pozastaven,“ stojí v prohlášení Zemanova mluvčího. Sanitka s prezidentem do areálu ÚVN dorazila kolem půl osmé večer.

Zeman měl přitom již v pátek jmenovat nového premiéra Petra Fialu. S tím se sešel v ÚVN minulou středu, kdy mu Fiala přinesl seznam kandidátů na ministry svého budoucího kabinetu. Během návštěvy mu Zeman řekl, že ho jmenuje právě 26. listopadu.

Léčba se může protáhnout i na měsíce

S onemocněním COVID-19 se přitom Zeman může léčit dlouho. Obvykle překonání nemoci trvá kolem dvou týdnů, ale někdy se protáhne i na několik měsíců. Prezidentova léčba tak může značně zkomplikovat ustanovení Fialova kabinetu. Tím pádem by u moci zůstal premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a jeho kabinet.

Prezident navíc hodlal postupně hovořit se všemi kandidáty na ministerské posty. Postupovat chtěl podle abecedy. Jako první se s ním měl sejít předseda Pirátů Ivan Bartoš, který se má stát ministrem pro místní rozvoj a digitalizaci. Schůzky s kandidáty Zeman plánoval již od příštího pondělí.

Kudrna: Prezident by Fialu mohl jmenovat dálkově

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) si nemyslí, že by Zeman chtěl jmenování nového kabinetu brzdit. Je ale otázka, o jak dlouho se celý proces zdrží. „Pokud by byl ochoten komunikovat telefonem nebo jinak, mohlo by být zdržení menší,“ řekl Skopeček.

Podle šéfa poslanců KDU-ČSL Marka Výborného přichází prezidentova opětovná hospitalizace ve velmi nevhodnou dobu. „Odložení není komplikace pro nás, ale pro tuto zemi. Nacházíme se v nelehké situaci, vidíme rostoucí čísla covidu, začne platit nouzový stav a to je jen jeden problém,“ řekl Výborný. „Potřebujeme vládu s důvěrou, ne v demisi,“ dodal šéf poslaneckého klubu lidovců.

Ústavní právník Jan Kudrna CNN Prima NEWS sdělil, že Zeman by mohl nový kabinet Petra Fialy jmenovat i on-line cestou. „Dokážu si představit, že může to být provedeno dálkovým způsobem, vyměnily by se listiny,“ zmínil Kudrna s tím, že lze použít datové schránky. Ústavní právník zároveň zmínil, že aktivovat kvůli Zemanově návratu do ÚVN článek 66 Ústavy, kterým by se prezidentovi kvůli zdravotním důvodům odebraly pravomoce, nyní nepřichází v úvahu.

Starosta Náchoda a Zemanův přítel Jan Birke (ČSSD) popřál Zemanovi, aby nemoc zvládl překonat. „Přeji panu prezidentovi lehký průběh covidu a doufám, že když zvládl nemoc, se kterou byl hospitalizován, že zvládne i covid,“ řekl bývalý poslanec, který si sám prošel těžkým průběhem covidu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně
Vláda

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama