reklama

Zima: Zeman byl ve vážném stavu, zachránili mu život. Nic už mu nebrání jmenovat Fialu

Stav prezidenta Miloše Zemana je stabilní a nic už mu nebrání, aby v pátek jmenoval Petra Fialu (ODS) novým premiérem, řekl v pořadu 360° vedoucí lékařského konzilia a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Převoz z Lán do Ústřední vojenské nemocnice hlavě státu ale prý zachránil život, Zeman byl ve vážném stavu, konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Pětikoalice Spolu s Piráty a STAN již Zemanovi představila své kandidáty na ministerské posty. Prezident ale minulý týden vzkázal, že s jedním kandidátem na ministra nesouhlasí, politici od něj nicméně očekávají, že na sestavu Petra Fialy nakonec přistoupí bez komplikací.

Ke jmenování Fialy do funkce premiéra by mělo dojít už tento pátek, podle rektora Univerzity Karlovy se v tomto směru už nebude nic měnit. „Stav prezidenta je stabilní a mírně se zlepšuje. Nic nebrání tomu, aby jej v pátek jmenoval,“ potvrdil.

Velký otazník ale visí nad tím, zda ke slavnostnímu aktu dojde v Ústřední vojenské nemocnici, na zámku v Lánech, či na Pražském hradě. To Zima ještě nechtěl odtajnit, dle jeho slov by to měla říct Kancelář prezidenta republiky.

„Variant je samozřejmě několik. Pan prezident může být propuštěn či sám projevit vůli, aby byl propuštěn. Nemocnice není v žádném případě vězení. Nebo může být propuštěn na propustku,“ nastínil možné scénáře Zima na CNN Prima NEWS.

Zmínil také možnost, že by Zemana obklopil tým lékařů, který by na jeho zdravotní stav dohlížel, ať už by byl kdekoliv. „Je nicméně úterý, do pátku máme ještě pár dní,“ nespěchal šéf konzilia s konkrétnější odpovědí. Tak či onak prezident s největší pravděpodobností jmenuje Fialu z pohodlí svého kolečkového křesla.

Převozem z Lán mu zachránili život

Zeman je rovněž v každodenním kontaktu s ředitelem nemocnice a ošetřujícím lékařem Miroslavem Zavoralem. Podle Zimy špičková péče a včasný převoz do nemocnice zachránily hlavě státu život. „Přijel ve vážném stavu. Kdyby byl ve vážném stavu v Lánech ještě několik dní, tak by to mohl být problém,“ konstatoval v pořadu 360° bez dalších podrobností.

Zima podotkl, že někteří lidé hodnotili Zemanův zdravotní stav příliš předčasně, nyní by spekulace měly být zažehnány. Jako důkaz zmínil několik rozhovorů v médiích či schůzky s politiky, Fialu nevyjímaje. „Asi nebude schopen pochodovat před vojenskou jednotkou při přehlídce. Ale je schopen vést politická jednání,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

reklama

Domácí zpravodajství

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama