reklama

Kam na dovolenou v roce 2022? V kurzu je panenská příroda i ostrovy pod nadvládou žen

I když se zdá, že pandemie koronaviru stále neustupuje, se značnou dávkou trpělivosti lze přesto cestovat. Kromě cestovního pasu je k tomu obvykle potřeba i doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Seznam zemí, které stojí za to navštívit v roce 2022, zveřejnil americký web CNN.

reklama

Ekologický stát Antigua a Barbuda

Tento ostrovní stát v Karibiku je obdařen kilometry běloskvoucího nedotčeného písku. Země je proslulá ikonickými barbecue party s živou hudbou, které si můžete užívat každou neděli. Konají se na zrenovované vojenské pozorovatelně Shirley Heights, která byla otevřena pro veřejnost.

Antigua a Barbuda získává v posledních letech uznání za své úsilí o udržitelný rozvoj díky řadě úspěšných ekologických iniciativ. V zemi jsou zakázány jednorázové plasty. Na jihozápadním pobřeží vznikl zelený koridor, kde najdete ekologicky šetrné hotely, letoviska a podniky.

Bissagoské ostrovy s matriarchátem

Toto kouzelné souostroví, které se skládá celkem z 88 ostrovů, z nichž je pouze 23 obydlených, se nachází asi 48 kilometrů od pobřeží Guineje u západní Afriky. Na ostrovech Bissagos vládne matriarchální společnost, kde mají veškerou moc ženy. Ty si zde vybírají manžele, navrhují sňatek, staví vlastní domy a vedou domácnosti.

Kdo tento stát navštíví, bude odměněn neposkvrněnými plážemi a rozsáhlými přírodními parky. Na ostrovech, kam se lze dostat lodí, trajektem nebo menším letadlem, žije také mimořádně mnoho divokých zvířat, včetně chráněných a vzácných druhů.

Příroda v Cape Breton

Ostrov Cape Breton v Novém Skotsku, který je s kanadskou pevninou spojen kilometr dlouhou hrází, je proslulý svými malebnými výhledy a historickými památkami. Rozkládá se na ploše 10 311 km². K nejzajímavějším místům ostrova patří Cabotova stezka, malebná dvouproudová silnice, která se klikatí národním parkem Cape Breton Highlands, kde se nad plážemi tyčí zelené kopce a rezavě červené útesy.

Dobrodružství v Chile

Chile, dlouhý a tenký pás mezi Tichým oceánem a Andami, je světovou jedničkou v ekoturistice a rájem pro milovníky outdoorových dobrodružství. V údolí Valle de la Luna vás uchvátí nadpozemsky krásná krajina, skalní útvary i malebné západy slunce. V laguně Chaxa si prohlédnete zářivě růžové plameňáky. Obě místa se nacházejí v národní rezervaci Los Flamencos.

Světová organizace cestovního ruchu OSN zařadila v roce 2021 dvě chilská místa na seznam „nejlepších turistických vesnic“, které podporují udržitelný rozvoj. Jsou jimi Pica, známá svými citrusovými plody a horkými prameny a Puerto Williams, nejjižnější město na světě.

Víno v Dijonu

Francouzské město Dijon bylo vždy centrem gurmánů. Největší město regionu Burgundsko-Franche-Comté je nádherná směsice dřevěných domů, nádherných paláců z 18. století a vznosné gotické katedrály.

V květnu 2022 bude v Dijonu otevřeno Mezinárodní centrum gastronomie a vína (Cité Internationale de la Gastronomie et du Vin), které na ploše 70 000 m2 zrekonstruuje historické budovy ze 16. až 18. století a promění je v komplex věnovaný výhradně francouzskému jídlu a vínu.

Velryby v zálivu Disko Bugt

Tento záliv v Grónsku je plný velryb, obrovských ledovců a spousty psích spřežení. Městečko Ilulissat se svými barevnými domy je skvělou základnou pro objevování, a to i proto, že sousedí s ledovcovým fjordem Ilulissat. Tento dramatický fjord je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, zčásti kvůli své úchvatné kráse a zčásti kvůli vědeckým studiím, které zde probíhaly v posledních 250 letech a pomohly vědcům pochopit dopady klimatických změn.

S rozvojem cestovního ruchu v Grónsku se připravuje několik projektů včetně nového leteckého uzlu v Ilulissatu. Cílem je v příštích letech usnadnit zahraničním cestovatelům poznávání této země.

Tagy:

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama