Zemřel světově uznávaný barytonista Dalibor Tolaš. Hostoval i v Japonsku

Ve věku 63 let zemřel v pátek 19. dubna barytonista a bývalý člen opery Divadla Josefa Kajetána Tyla (DJKT) v Plzni Dalibor Tolaš. Hostoval na většině českých operních scén, ale i po Evropě a také v Japonsku. Tolaš byl také držitelem řady ocenění, mimo jiné Ceny Českého literárního fondu, Ceny Svazu českých dramatických umělců, laureátem soutěže Mozartova Praha, dvakrát byl nominován na Cenu Thálie. O úmrtí informovalo plzeňské divadlo na webových stránkách.

Dalibor Tolaš se narodil v roce 1960 v Ostravě. Zpěv studoval soukromě, po krátkém angažmá v Ostravě získal v roce 1984 angažmá jako sólista v Ústí nad Labem, od roku 1990 byl sólistou opery DJKT. Sám později vzpomínal na své získání angažmá v Plzni jako na jeden z klíčových mezníků ve svém životě.

ČTĚTE TAKÉ: Slavný slovenský zpěvák je v kritickém stavu. Loučím se s vámi, napsal fanouškům

Jeho baryton vynikal měkkým nasazením tónů a v Plzni za 33 let svého angažmá ztvárnil většinu stěžejních barytonových rolí ze světových i českých oper. Do jeho repertoáru patřili například Kalina (Tajemství), Přemysl (Šárka), Bohuš z Harasova (Jakobín), Figaro (Lazebník sevillský), Holanďan (Bludný Holanďan), Scarpia (Tosca), Jago (Othello), Nabucco (Nabucco), Rigoletto (Rigoletto) či Michonett (Adriana Lecouvreur).

Často vystupoval v operetách i muzikálech, kde s úspěchem ztvárňoval velké role, například Fred Graham (Kiss me, Kate), Otto (Ferdinand), Jupiter (Orfeus v podsvětí), Obolski (Ohňostroj), Dr. Falke (Netopýr), Starobyl Vznešený (Cats), Otec Lorenzo (Romeo a Julie) nebo Řek Zorba ve stejnojmenném muzikálu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Poslední dny Josefa Laufera před osudnou operací. Hýřil úsměvy, pak přišly komplikace

Tagy:
Ostrava Plzeň Ústí nad Labem opera Romeo a Julie Divadlo Josefa Kajetána Tyla Orfeus Fred Graham