
Popadané stromy a poškozené budovy. Moravu zasáhly silné bouřky, hasiči mají desítky zásahů
Dřevěný kostel v Gutech se proměnil v hromadu ohořelých trámů po žhářském útoku v roce 2017. Chrám v Hrabové zase v roce 2002 zapálil elektrický zkrat. Obě roubené svatyně ale znovu povstaly z popela. Na severovýchodě republiky lze obdivovat i dalších 15 kostelů postavených z trámů. „Dřevěné kostely voní. Dřevem i dost specifickými vůněmi z konzervačních prostředků, kterými musí být dřevo ošetřeno. A také hřejí, když se do dřeva opře sluníčko, je to uvnitř kostelíka hned poznat. Voní a hřejí,“ obdivuje beskydské a pobeskydské roubené chrámy kunsthistorička Národního památkového ústavu v Ostravě Romana Rosová.
Dva mladí lidé se pokusili loni v lednu v Brně pomocí improvizovaného zařízení zapálit synagogu, oznámila ve středu policie na tiskové konferenci. Ředitel Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě Břetislav Brejcha oznámil, že k odhalení došlo v souvislosti se skupinou na sítích, která hlásala nenávist a odkazovala se k Islámskému státu. Policie zadržela pět lidí, dva z nich již obvinila.
Cizince, který zapálil v autobusovém depu v pražském Klíčově tři vozy dopravního podniku, poslal soud podle informací CNN Prima NEWS na osm let do vězení a rovněž ho vyhostil ze země. Kolumbijec si čin na začátku loňského června sám zaznamenal na telefon. Měl prý obdržet odměnu ve výši 3000 dolarů – v přepočtu přibližně 65 tisíc korun. Pořizoval si také záběry pobočky pošty v Palladiu či OC Chodov, jelikož údajně komunikoval o možnosti založit v těchto místech požár. Odsouzený má uhradit škodu okolo 115 tisíc korun.
V domě britského premiéra Keira Starmera na severu Londýna vypukl v pondělí požár. Podle svědků mu předcházela velká rána. Policie se domnívá, že šlo o žhářství, do vyšetřování se zapojila i protiteroristická policie, informují britská média.
Policie hledá žháře z Chlumce nad Cidlinou. V noci ze čtvrtka na pátek tam někdo podpálil osobní auto. Majitelka si myslí, že se jí chtěl někdo pomstít. Policie shání také případné svědky.
Za žhářským útokem na obchod IKEA ve Vilniusu z loňského května stojí podle litevského prokurátora ruská vojenská rozvědka. Napsala to agentura Reuters s tím, že litevské úřady čin považují za terorismus. Údajně ho provedli dva ukrajinští občané, jeden z nich nezletilý. Jednoho z podezřelých zadržela policie v Polsku. Ruské tajné služby podle litevských vyšetřovatelů zorganizovaly také žhářský útok ve velkém obchodním centru ve Varšavě.
Australská policie pátrá po žháři, který se na první svátek vánoční pokusil v Melbourne zapálit restauraci rychlého občerstvení. Při zamýšleném činu se ale polil hořlavinou a podpálil sám sebe, informoval web listu The Guardian.
Ruská tajná služba FSB oznámila, že zabránila teroristickému útoku v Jekatěrinburgu. V této souvislosti zatkla čtyři nezletilé a zabavila podomácku vyrobené výbušné zařízení, informovala v sobotu ruská tisková agentura TASS.
Byl to nejviditelnější a nejdiskutovanější rasový útok v naší historii, který skončil exemplárním potrestáním pachatelů. Žhářský útok ve Vítkově, který nejvíce odnesla tehdy dvouletá holčička Natálka, se odehrál v noci z 18. na 19. dubna 2009. A zčásti paralyzoval českou společnost. „Tak cikáni, teď shořte,“ zařvali prý útočníci a hodili na rodinný barák, kde Natálka bydlela s rodiči, zápalné lahve. Neslavně známý případ řeší další díl videopodcastu HLASY ZLOČINU.
Za zapálení baru v Liberci s 15 zraněnými uložil ve středu liberecký krajský soud čtyřiatřicetiletému Kamilu Petrovi 18 let vězení. Motivem jeho činu byla snaha získat zpět 500 korun za to, že ho jeden z hostů baru Black Panther podvedl, když mu místo pervitinu prodal bílý prášek. Obžalovaný se doznal jen částečně. Před soudem sice přiznal, že do baru přinesl kanystr s benzinem, ale popírá úmysl založit požár.
Okresní soud v Karviné ve středu z vězení podmínečně propustil Jaromíra Lukeše odsouzeného k 22 letům za rasově motivovaný žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově v roce 2009. Ve vězení strávil více než 15 let. Zkušební dobu soud stanovil na sedm let. Lukeš se nesmí přibližovat k rodině popálené romské dívky Natálky žijící v Budišově nad Budišovkou. Propuštění doporučil i státní zástupce. Naopak zástupci rodiny byli proti.
Okresní soud v Karviné bude 18. září znovu projednávat žádost o podmínečné propuštění, kterou podal Jaromír Lukeš odsouzený k 22 letům za rasově motivovaný žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově v roce 2009. Ve vězení strávil přes 15 let. Soud už má k dispozici psychologický posudek, který si v květnu vyžádal. Potvrdila to mluvčí soudu Lucie Blahutová.