reklama

Zimola je pro ČSSD ztráta, vzdor ale není program, míní hejtmanka Stráská

Bývalý jihočeský hejtman a někdejší místopředseda ČSSD Jiří Zimola v pondělí veřejně představil své nové hnutí s názvem Změna 2020, jehož se stal předsedou. Co to znamená pro sociální demokraty? To zhodnotila v pořadu K věci hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

reklama

Členové hnutí Změna 2020 se rekrutovali převážně z řad bývalých členů sociální demokracie. Nový politický subjekt chce u voličů zabodovat už v podzimních krajských volbách. Stráská si myslí, že Zimola novou stranu založil z trucu. „Myslím, že si v sobě nese hořkost z doby, kdy ho tehdejší vedení strany v čele s Bohuslavem Sobotkou vyškrtlo z kandidátky. Tohle jsou dozvuky toho rozhořčení,“ sdělila hejtmanka Jihočeského kraje v pořadu K věci.

Sociální demokraté absencí Zimoly utrpí podle Stráské těžkou ztrátou. „Zimola byl výraznou tváří sociální demokracie. Byl úspěšným hejtmanem,“ sdělila.

K tématu

Zimola podle ní ale zklamal svým přístupem k řešení problémů. Pokud byly ve straně neshody, měl je řešit. „Vzdor není program. Člověk má mít odvahu říci, co se mu nelíbí. Moje připomínky vyslyšela ČSSD mockrát. S lidmi jsem měla vždy korektní vztahy,“ řekla dále Stráská.

Sociální demokracie v krizi

Katalyzátorem pro vznik hnutí Změna 2020 byla podle Zimoly změna politiky ČSSD. „Chceme prosazovat skutečnou sociálně spravedlivou politiku, kterou ČSSD hloupě opustila, a za placená místa na ministerstvech se stala lokajskou stranou. Změna bude klást vždy důraz na sociální aspekty problému,“ uvedl Zimola na pondělní tiskové konferenci, na které představil strukturu hnutí.

Že ČSSD marně hledá stabilní kurz, uznala v pořadu K věci i Stráská. „Sociální demokracie je v krizi i v Evropě. Já jsem přesvědčená, že stranu někteří členové opustili, protože vědí, že tyto volby sociální demokracie těžko vyhraje. Myslím, že jsem projevila statečnost, když jsem nešla do důchodu a jsem v čele kandidátky. Vím, že to bude těžký boj,“ řekla 67letá hejtmanka.

Právě štěpení strany bylo pro Stráskou impulzem k tomu, aby v politice pokračovala. „Říkali mi, že teď odejít nemůžu,“ osvětlila hejtmanka.

Další hlavní zprávy

Gaming

Český herní průmysl válcuje filmy i hudbu. Vydělal miliardy, pandemii navzdory

Český herní průmysl válcuje filmy i hudbu. Vydělal miliardy, pandemii navzdory

Český herní průmysl hlásí za loňský rok rekordní obrat 5,32 miliardy korun. Násobně tím překonává výnosy filmové, hudební nebo televizní produkce v ČR. Jako jednomu z mála sektorů se hrám dařilo navzdory koronavirové krizi. Většina tuzemských herních firem nepocítila žádné výraznější dopady pandemie, vyplývá z výzkumu Asociace českých herních vývojářů (GDA).

Nehody

Řidič ujížděl v Praze policistům, naboural několik aut. Na místě je šest zraněných

Řidič ujížděl v Praze policistům, naboural několik aut. Na místě je šest zraněných

  • Aktualizováno

Při dopravní nehodě čtyř aut v Praze 4 – Michli se zranilo šest lidí. Dva z nich mají těžká zranění, zaklíněnou ženu vyprošťovali hasiči, řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Mezi lehce zraněnými jsou i tři děti. Nehoda se stala chvíli po 19:00 na sjezdu z ulice 5. května do Vyskočilovy ve směru z centra. Podle mluvčího pražské policie Jana Rybanského narazilo auto, které policisté pronásledovali, do dvou osobních aut a autobusu. Mezi zraněnými je řidič a spolujezdkyně z pronásledovaného vozidla.

Postřehy po Anglii: Vymazaný český fantom Schick. Proč si nešel zahrát Kadeřábek?
Bém: Dostavba Pražského okruhu je v nedohlednu. Chybí odvaha a politická tvrdost
Vějíř a česko-japonský lidový kroj. V čem nastupí sportovci na olympiádě v Tokiu?
Primář: Zapomeňme na covid. Máme více pacientů se zanedbanými nemocemi
Nesmyslný nutriční semafor EU? Hranolky i chipsy jsou podle něj zdravější než losos
Blažek o bitvě s Anglií: Čekal jsem větší show. Na druhý poločas se nedalo dívat
reklama
reklama
Kvůli zásahu v Teplicích se chystají protesty. Za „českého Floyda“ lidé zapalují svíčky

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Pád letadla u Písku: Zemřel uznávaný pilot. Fotograf rockových hvězd bojuje o život
Piráti a STAN mají 43 kandidátů na ministry. Na dopravu Půtu, na spravedlnost Michálka
Sněmovna zřejmě vydá Volného k trestnímu stíhání kvůli ivermektinu. Sám o to požádal
Další články
reklama
reklama