zisk

Výpis příspěvků ke štítku „zisk“

NKÚ: Firmám během covidu rostl zisk, i tak si přišly v dotacích od státu na miliardy

Miliardy z programu Antivirus na udržení pracovních míst v době covidu dostaly od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců. V jednom ze tří režimů programu stát navíc nesl téměř sto procent nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích Evropské unie, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy korun. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za roky 2020 a 2021.

Státu chybějí miliardy, zatímco firmy hlásí vysoké zisky. I díky dotacím od státu

Mnoha Čechům klesá životní úroveň, na provoz státu chybí stovky miliard korun, firmy ale mohou slavit. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že loni se jim zisky zvedly v průměru skoro o polovinu. Nyní se navíc ukazuje, že i podniky, kterým výnosy svižně rostou, využívají dotace od státu. Podle komentátora Martina Čabana trval cenový šok v energiích kratší dobu, než se čekalo. Dodatečné peníze od státu proto již pro řadu firem nejsou potřeba.

Brány pekla se otevřely. Fotbalisté Neapole získali po 33 letech titul, slaví celé město

Fotbalisté Neapole získali svůj třetí titul v historii klubu. V neděli sice remizovali se Salernitanou, ale domácí ztráta oddálila divoký večírek jen do čtvrtka. K zisku titulu stačila remíza 1:1 na hřišti Udine, svěřenci kouče Luciana Spallettiho pět kol před koncem mají nedostižný náskok 16 bodů na druhé Lazio Řím. Neapol ovládla Serii A potřetí v historii. Očekává se, že ve městě, kde je fotbal malým náboženstvím, vypuknou bouřlivé a dlouhé oslavy. Poslední scudetto pomohl Neapoli vybojovat v roce 1990 legendární Diego Maradona.

Předkrizové ceny elektřiny se už nikdy nevrátí. Stávající smlouvy ale nefixujte, radí Křeček

Situace na trhu s elektřinou se výrazně zlepšila. Nižší ceny se brzy promítnou i do tarifů pro občany, řekl v pořadu Co na to vaše peněženka hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra Štěpán Křeček. Na ceny před energetickou krizí se pravděpodobně nikdy nevrátíme, dodal. Právě kvůli extrémním cenám energií polostátní firma ČEZ za minulý rok vykázala rekordní zisk. Nedá se to vysvětlit, když energii vyrábíme, měli bychom mít i vstřícnější cenu, rozzlobil se ve vysílání předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

ČEZ letos téměř zosminásobil svůj zisk. Z enormní dividendy dostane stát až 42 miliard

Čistý zisk skupiny ČEZ za tři čtvrtletí letošního roku stoupl na 52,3 miliardy korun z 6,7 miliardy korun ve stejném období před rokem. Za celý letošní rok firma očekává zisk 65 až 75 miliard korun. ČEZ je největší energetická firma v zemi, jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

KOMENTÁŘ: Mají firmy s energiemi opravdu problém, nebo se nám šéf Madety jen vysmívá?

Pokud stát rychle nepomůže tuzemským firmám s rostoucími cenami energií, bude následovat vlna krachů a desetitisíce, možná statisíce lidí přijdou o práci. Takovou rétorikou nás masírují zástupci nejrůznějších podnikatelských svazů, komor nebo asociací. Jako jeden z prvních s takovým varováním přišel šéf mlékárenského gigantu Madeta Milan Teplý, který si v létě stěžoval, že jeho firma nebude mít na elektřinu. Nyní se z jeho úst dozvídáme, že Madeta letos vydělá slušných 80 milionů korun.

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).

EU omezí nadměrné zisky výrobců energií. Státy získají 140 miliard eur, uvedla Leyenová

Evropská komise navrhuje omezit příjmy výrobců elektřiny vyráběné z neplynových zdrojů, z jejíhož prodeje mají výrobci nebývalé zisky v souvislosti s rekordním růstem cen. Oznámila to předsedkyně komise Ursula von der Leyenová, podle níž krizové opatření přinese členským zemím Evropské unie 140 miliard eur (přes 3,43 bilionu korun), které mohou využít na podporu spotřebitelů ohrožených drahými energiemi. Na pomoci se budou podílet i poplatky získané od producentů fosilních paliv, dodala.