Jak naloží vláda s rekordním ziskem skupiny ČEZ? Podle premiéra uleví státnímu rozpočtu i peněženkám lidí. Pomůže s drahými energiemi nebo třeba s výstavbou silnic. Podle kritiků ale mohla vláda získat ještě více peněz, nebo naopak najít způsob, aby lidé za energie nemuseli platit vysoké částky vůbec. A kam by peníze směřovali občané?
Český stát, přesněji ministerstvo financí, vlastní v ČEZ 70 procent všech akcií. To znamená, že z rekordního zisku bude těžit i státní kasa. Konkrétně by do ní mělo přitéct víc než 100 miliard korun. Z osmdesátimiliardového zisku dostane stát 44 miliard, ale celkově společnost do státní kasy zaplatí ještě daň z příjmu a odvody z tržeb výroby. To si vláda nastavila v minulém roce navíc.
„My jsme přijali v souvislosti s energetickou krizí několik opatření, která jsou stále v platnosti. Je to například daň z neočekávaných zisků nebo windfall tax,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (nestr. za STAN).
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Jako by v obchodech přikrmovali nosnice. Nekula řeší i cenu vajec, chce přísnější kontroly
Díky windfall tax obdrží stát víc peněz, než by získal jen na dividendách. Podle opozice to ale vláda mohla udělat líp. „Ty peníze se vůbec neměly vybrat. To jsou peníze občanů a peníze firem, které se vybraly na obrovských cenách energií,“ řekl CNN Prima NEWS předseda poslanců SPD Radim Fiala.
Co se získanými penězi? Premiér Petra Fiala je chce využít na pomoc s vysokými cenami elektřiny, chce za ně ale také stavět silnice a dálnice nebo investovat do obrany. „Každou korunu z této částky použije vláda ve prospěch občanů a firem,“ uvedl předseda vlády.
Lidé by dali potřebným či do sportu
„Mladým, starým, nemocným, zkrátka těm, co to potřebují, a ne plošně,“ řekl první z kolemjdoucích na otázku, komu by se měly peníze ze zisků energetického giganta rozdělit.
Další se shodují v tom, že by finance měly směřovat na podporu sportu. „Hlavně by měli postavit fotbalové stadiony za Lužánkami,“ uvedl sportovní fanoušek.
Někteří lidé ale společnost podezřívají z neférového jednání. „Švindlovali, asi to napsali nějak jinak,“ domnívá se jedna dotázaná. Další označili vedení společnosti za zloděje nebo darebáky a systém by podle nich měl být nastavený tak, aby pomohl lidem.
Respondentka z Ústí nad Labem má také jasno. Peníze by podle ní měly jít na podporu podnikatelů. „Mělo by se to hlavně podělit firmám, které málem zbankrotovaly, protože neutáhly ceny plynu. Napadají mě třeba skláři.“