Situace na trhu s elektřinou se výrazně zlepšila. Nižší ceny se brzy promítnou i do tarifů pro občany, řekl v pořadu Co na to vaše peněženka hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra Štěpán Křeček. Na ceny před energetickou krizí se pravděpodobně nikdy nevrátíme, dodal. Právě kvůli extrémním cenám energií polostátní firma ČEZ za minulý rok vykázala rekordní zisk. Nedá se to vysvětlit, když energii vyrábíme, měli bychom mít i vstřícnější cenu, rozzlobil se ve vysílání předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
„Situace na trzích se skutečně výrazně zlepšila a lepší ceny na burze se budou postupně přenášet do tarifů pro občany,“ uvedl Křeček. Zároveň lidem poradil, aby nyní nefixovali stávající smlouvy na delší dobu, ale aby počkali, až ceny ještě víc klesnou.
„Byť to není populární, tak musím říct, že na ceny před energetickou krizí se pravděpodobně nikdy nevrátíme. Musíme totiž masivně investovat a to se projeví i v cenách elektřiny i plynu,“ doplnil ekonom.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Jako by v obchodech přikrmovali nosnice. Nekula řeší i cenu vajec, chce přísnější kontroly
V důsledku extrémně vysokých cen energií v minulém roce zaznamenal polostátní gigant ČEZ rekordní zisky, a to v částce přesahující 80 miliard korun. Tato situace se podle Středuly nedá lidem vysvětlit.
„Když elektřinu vyrábíme, a navíc poměrně levně, tak bychom její cenu měli mít vstřícnější. Když to jde v jiných zemích, mělo by to jít i v České republice,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS odborový předák.
Vysoké zisky ČEZ následně vysvětili Křeček. „Problém je v tom, že ČEZ není jedna entita. Je tam výrobní část, která skutečně generuje extrémní zisky, protože na burzách byly velice vysoké ceny energií.“ Další částí je prodejní, která nakupuje elektřinu z lipské burzy. Výrobní část společnosti vláda podle Křečka extrémně zdanila.
Celou debatu o cenách potravin, ziscích společnosti ČEZ a očekávaném zrušení stavebního spoření můžete zhlédnout ve videu.