reklama

Výbuch v Bejrútu: Mohla to být náhoda, ale i promyšlený útok, říká Šedivý

Ztichlý Bejrút probudila v úterý večer masivní exploze. Výbuch v přístavu poslal k zemi okolní budovy, vysklil okna a strhl balkóny. V troskách zůstaly čtyři tisíce zraněných, mrtvých je více než 100. K události se pro CNN Prima NEWS vyjádřili vybraní experti.

reklama

Příčina neštěstí se vyšetřuje, podle dostupných informací nejdříve začal hořet a posléze vybuchl sklad zabavených výbušnin, kde byl údajně uskladněn také dusičnan amonný. Podle televize Al-Arabíja byly exploze slyšet až 20 kilometrů od Bejrútu, zaznamenány byly prý až na Kypru. Místní vypověděli, že šlo pravděpodobněji o nehodu, než o cílený útok. Dosud není zřejmé, zda šlo o jeden masivní výbuch, nebo o sérii explozí.

„Nemůžeme spekulovat, příčiny se vyšetřují,“ řekla pro CNN Prima NEWS Dagmar Petříčková z české ambasády v Libanonu.

K tématu

Bezpečností složky na místě prohledávají trosky a ošetřují raněné. Libanonský Červený kříž urgentně shání dárce krve. Záchranáři už do nemocnic rozvezli nejméně 2 500 lidí.

„Všichni Češi v Libanonu jsou podle našich informací v pořádku. V zemi příliš turistů nebylo,“ řekl pro CNN Prima NEWS ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Záběry, které jsem viděl, naznačují, že se jedná o tragédii. Zvláště pro zemi, která si neprochází lehkým obdobím. Česká republika by měla být spolu s ostatními státy EU připravena pomoci,“ dodal.

Exploze poškodily také bejrútskou pobočku americké CNN.

Očitá svědkyně popsala událost pro CNN Prima NEWS takto: „Celý Bejrút je zničený, měla jsem tam kamarády, kteří jsou zranění a snaží se je dostat do bezpečí. Je to šílené, sama jsem na tom místě byla asi dvacet minut předtím, než se to stalo. Mohla jsem být mezi mrtvými. Je to neuvěřitelné, všechno zničeno.“

Obětí bude mnohem více

Pro CNN Prima NEWS se k situaci vyjádřil také bezpečnostní expert Jiří Šedivý, který se obává, aby neštěstí nezvýšilo napětí v zemi. „Bude potřeba, aby odpovědné složky všechno správně vyšetřily, aby výbuch nemohl někdo zneužít k prosazení svých zájmů. V Libanonu se promítají různé politické i náboženské vlivy,“ řekl Šedivý.

K tématu

„Mohla to být náhoda, ale klidně i promyšlený útok, který způsobí řetězovou reakci. Podle mého šlo o náhodu, respektive nezvládnutí bezpečnostních opatření. Co se týče počtu mrtvých, jde jen o prvotní odhady. Obětí bude mnohem více,“ dodal Šedivý.

V televizním speciálu promluvil k situaci v Bejrútu také soudní znalec a expert na výbušniny Karel Koubík. Ten zmínil reakci sousedního Izraele, který odmítá informace, že by výbuch byl pouhá náhoda. V troskách totiž zahynul také generální tajemník přední libanonské politické strany Nazar Najarian. Exploze také poškodila sídlo premiéra.

Izraelský prezident už vyjádřil Libanonu soustrast. „Cítíme s libanonským lidem a sdílíme jeho bolest. Jsme připraveni nabídnout v těchto těžkých časech naši pomoc,“ napsal na Twitter prezident Reuven Rivlin. „Soucítíme s těmi, kteří kvůli neštěstí ztratili své blízké. Přejeme zraněným rychlé uzdravení. Libanonu nabídneme naši pomoc,“ uvedla Angela Merkelová.

Tagy: výbuch exploze Blízký východ požár Bejrút Libanon

Další hlavní zprávy

reklama
Slováci řeší zákon o plagiátech. Matovič a jeho kolegové však o tituly nepřijdou
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce
reklama
reklama
Prymulu nechceme. Lidé odmítají nového ministra, petici podepsalo přes 10 tisíc lidí

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Další články
reklama
reklama