reklama

Výbuch v Bejrútu: Mohla to být náhoda, ale i promyšlený útok, říká Šedivý

Ztichlý Bejrút probudila v úterý večer masivní exploze. Výbuch v přístavu poslal k zemi okolní budovy, vysklil okna a strhl balkóny. V troskách zůstaly čtyři tisíce zraněných, mrtvých je více než 100. K události se pro CNN Prima NEWS vyjádřili vybraní experti.

reklama

Příčina neštěstí se vyšetřuje, podle dostupných informací nejdříve začal hořet a posléze vybuchl sklad zabavených výbušnin, kde byl údajně uskladněn také dusičnan amonný. Podle televize Al-Arabíja byly exploze slyšet až 20 kilometrů od Bejrútu, zaznamenány byly prý až na Kypru. Místní vypověděli, že šlo pravděpodobněji o nehodu, než o cílený útok. Dosud není zřejmé, zda šlo o jeden masivní výbuch, nebo o sérii explozí.

„Nemůžeme spekulovat, příčiny se vyšetřují,“ řekla pro CNN Prima NEWS Dagmar Petříčková z české ambasády v Libanonu.

K tématu

Bezpečností složky na místě prohledávají trosky a ošetřují raněné. Libanonský Červený kříž urgentně shání dárce krve. Záchranáři už do nemocnic rozvezli nejméně 2 500 lidí.

„Všichni Češi v Libanonu jsou podle našich informací v pořádku. V zemi příliš turistů nebylo,“ řekl pro CNN Prima NEWS ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Záběry, které jsem viděl, naznačují, že se jedná o tragédii. Zvláště pro zemi, která si neprochází lehkým obdobím. Česká republika by měla být spolu s ostatními státy EU připravena pomoci,“ dodal.

Exploze poškodily také bejrútskou pobočku americké CNN.

Očitá svědkyně popsala událost pro CNN Prima NEWS takto: „Celý Bejrút je zničený, měla jsem tam kamarády, kteří jsou zranění a snaží se je dostat do bezpečí. Je to šílené, sama jsem na tom místě byla asi dvacet minut předtím, než se to stalo. Mohla jsem být mezi mrtvými. Je to neuvěřitelné, všechno zničeno.“

Obětí bude mnohem více

Pro CNN Prima NEWS se k situaci vyjádřil také bezpečnostní expert Jiří Šedivý, který se obává, aby neštěstí nezvýšilo napětí v zemi. „Bude potřeba, aby odpovědné složky všechno správně vyšetřily, aby výbuch nemohl někdo zneužít k prosazení svých zájmů. V Libanonu se promítají různé politické i náboženské vlivy,“ řekl Šedivý.

K tématu

„Mohla to být náhoda, ale klidně i promyšlený útok, který způsobí řetězovou reakci. Podle mého šlo o náhodu, respektive nezvládnutí bezpečnostních opatření. Co se týče počtu mrtvých, jde jen o prvotní odhady. Obětí bude mnohem více,“ dodal Šedivý.

V televizním speciálu promluvil k situaci v Bejrútu také soudní znalec a expert na výbušniny Karel Koubík. Ten zmínil reakci sousedního Izraele, který odmítá informace, že by výbuch byl pouhá náhoda. V troskách totiž zahynul také generální tajemník přední libanonské politické strany Nazar Najarian. Exploze také poškodila sídlo premiéra.

Izraelský prezident už vyjádřil Libanonu soustrast. „Cítíme s libanonským lidem a sdílíme jeho bolest. Jsme připraveni nabídnout v těchto těžkých časech naši pomoc,“ napsal na Twitter prezident Reuven Rivlin. „Soucítíme s těmi, kteří kvůli neštěstí ztratili své blízké. Přejeme zraněným rychlé uzdravení. Libanonu nabídneme naši pomoc,“ uvedla Angela Merkelová.

Tagy: výbuch exploze Blízký východ požár Bejrút Libanon

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Po očkování proti covidu zemřelo v Česku už 39 lidí. Úřady prošetřují souvislost

Po očkování proti covidu zemřelo v Česku už 39 lidí. Úřady prošetřují souvislost

Lékový ústav zaznamenal v Česku už 39 případů úmrtí, která nastala po očkování proti COVID-19. Informace o nich odeslal k posouzení do evropské databáze nežádoucích účinků. Za poslední týden přibyly tři případy. K úternímu večeru ústav evidoval také 3 091 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti COVID-19, to je o 355 více než před týdnem. Vyplývá to z informací, které v pravidelném hlášení zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Koronavirus

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Čeští zdravotníci už podali více než 2,2 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Naprostá většina očkovaných ale zatím obdržela pouze první dávku. Jak dlouho bude Čechům trvat dosažení potřebné míry proočkovanosti? Kolik lidí prošlo nemocnicemi, kolik zemřelo nebo jaký je dosavadní počet potvrzených případů nákazy SARS-CoV-2? Podívejte se na průběh pandemie v číslech.

Hamáčkova cesta do Moskvy kvůli Sputniku? Vláda mu mandát nedala, diví se Havlíček
Pivaři už stojí u okýnek čtyři měsíce aneb Dějiny čepovaného v éře covidu
Princ Philip byl věrný britským vozům. Na pohřeb ho poveze lovecký Land Rover
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Kúdela a rasismus: společenská poptávka idiotské ideologie

Názory

Domácí zpravodajství

Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři
Náplavky a parky v pořádku, domácí oslavy ne. Policisté prozradili, kdy padnou pokuty
Další články
reklama
reklama