Horší než občanská válka? V libanonské metropoli pršelo sklo

V úterý večer se poblíž přístavu v hlavním městě Libanonu ozvala masivní exploze, při které se otřásl celý Bejrút. Při neštěstí zemřelo více než 100 lidí, zraněných jsou čtyři tisíce. O možných příčinách výbuchu diskutovali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové bezpečnostní expert Jiří Šedivý a novinář Břetislav Tureček. Pro CNN Prima NEWS promluvili také svědci osudného výbuchu.

Exploze byla slyšet na desítky kilometrů daleko. Poškodila řadu domů, mezi nimi i pobočku americké televize CNN. „Obrovský výbuch vyrazil okna v tomto našem dnes už bývalém studiu,“ popsal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové z místa americký novinář Ben Wedeman, který na zmíněné pobočce CNN pracoval. „Zažil jsem tu i občanskou válku, ale nikdy jsem nic podobného neviděl. Také má kamarádka, která tu bydlí, nikdy nezažila tak obrovský výbuch,“ dodal.

Nebývale silný otřes vnímal také Hadi Nasrallah, obyvatel Bejrútu. „Viděl jsem záblesk, ale zprvu jsem vůbec nic neslyšel. Pak řidič zastavil a ozval se výbuch. Najednou všude kolem pršelo sklo,“ popsal pro CNN Prima NEWS. „První, co mě napadlo, bylo, že šlo o pokus o atentát. Pak jsem jel domů – bydlím několik kilometrů od centra – a doma jsem měl prasklou zeď. Zažil jsem tady ve městě výbuchy aut, ale kouř byl vždy černý. Jenže dnes byl růžový, jako sopka,“ dodal Hadi.

Možná to měl být útok, ale vymkl se kontrole

Zda byl úterní výbuch v Libanonu jen pouhou shodou okolností, dosud není jasné. „Nevylučoval bych náhodu, ani záměr. Možná nebyl záměrem přímo takový výbuch, možná šlo o útok a toto bylo jeho nezamýšlené pokračování,“ pronesl Tureček. „Bezpochyby se budou šířit různé jiné teorie. Destabilizovat Libanon to určitě může,“ dodal.

S tím v pořadu 360° Pavlíny Wolfové souhlasil také bezpečností expert Šedivý. „Momentálně se spekuluje o tom, že za výbuchem může stát Hizballáh, což je organizace, která měla mít na svědomí vraždu bývalého libanonského premiéra. Pokud byl záměr provést varovný útok, pak může být situace zneužita ke zvýšení napětí,“ řekl.

Sousední Izrael pár hodin po explozi v Libanonu veřejně odmítl, že by neštěstí bylo pouhou náhodou. Zároveň se od jakéhokoli podílu na celé události distancoval. „Už jen tato informace svědčí o tom, že si je Izrael vědom důležitosti celé události,“ uzavřel Šedivý.

Tagy: