reklama

V Praze se v noci uzavřou bary. Roušky budou nutné i v obchodech a ve školách

V Praze budou platit nová hygienická opatření a omezení kvůli šíření COVID-19. Nově budou od půlnoci do šesté hodiny ráno zavřené bary, noční kluby i restaurace. A to od 9. září. Roušky bude nutné nosit i v obchodech a obchodních centrech. Od 14. září budou roušky také nutné ve všech společných prostorách škol, v samotných třídách je ale děti mít povinně nebudou.

reklama

Na tiskové konferenci to v pátek oznámila pražská hygiena v čele s ředitelkou Zdeňkou Jágrovou. Bary a noční kluby se podle ní významně podílí na šíření onemocnění.

V mateřských školách zůstane dosavadní míra opatření, roušky tam děti ani personál nenosí. Jágrová nechce zatím omezovat ani návštěvy v domovech seniorů, aby nebyli jejich klienti zbytečně traumatizováni. Vyzvala ale, aby tam na návštěvy nechodili lidé s příznaky respiračních onemocnění.

Stoupá i počet nemocných mezi staršími 65 let

Ředitelka pražské hygienické stanice také řekla, že kumulativní nárůst nově nemocných činí 726 za posledních několik dnů, 68 nemocných je mezi dvacetiletými. Stoupá i počet nemocných v nejrizikovější skupině starších nad 65 let.

„Musíme omezit přenos nemoci a nesmíme dopustit, aby počty nakažených stoupaly,“ řekla Zdeňka Jágrová. „Už od pondělí jsme opatření nedali záměrně. Chtěli jsme dát lidem i barům šanci, aby se na to připravili a nezaskočili jsme je,“ dodala Jágrová. O rouškách řekla, že je to jedno z mála opatření, která nejsou velkým zásahem do fungování obyvatel.

Povinnost nosit roušky se nebude týkat bazénů či sportovních hal. „Ale v podstatě pod střechou až na určité výjimky se roušky nosit budou,“ řekla Jágrová.

Desetidenní odklad povinnosti pro školy vysvětlila Jágrová tím, že chce nechat školám čas na přípravu, nemocných dětí k tomu v prvních dnech školy zatím nepřibývá. Ve středu šlo o tři děti, ve čtvrtek také o tři. V Praze jsou nyní uzavřeny čtyři školy, ve všech případech ale kvůli onemocnění pedagogů.

Nové povinnosti od 1. září

Povinnost používání roušek ve společných prostorách škol plošně avizoval k 1. září zavést ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), po kritice opatření zavedeno nebylo.

Nošení roušek je od prvního září povinné ve všech prostředcích hromadné dopravy, od 9. září budou povinné i v obchodech. Část pražských škol toto opatření zavedla při zahájení školního roku 1. září.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

ON-LINE: Vláda ničí životy, zaznělo na demonstraci. Došlo i k několika konfliktům

Živě ON-LINE: Vláda ničí životy, zaznělo na demonstraci. Došlo i k několika konfliktům

  • Aktualizováno

Na pražském náměstí Republiky se sešlo přibližně 200 odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru. Více lidí policisté na místo nepustili a náměstí uzavřeli. Demonstrace probíhala povětšinou v poklidu. Policisté řešili jen několik incidentů a zadrželi jednoho člověka. Akce oficiálně skončila kolem 13:30 zazpíváním státní hymny.

reklama
Prymula: Máme signály, že jsme na dobré cestě. Klíčová budou čtvrteční data
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hůlka zrušil sváteční procházku na Hrad. Zda vrátí Zemanovi vyznamenání, ale nezmínil
Další články
reklama
reklama