reklama

Skládal až do samotného konce. Zemřel legendární trumpetista Jon Hassell

Hudební scénu v USA opustil Jon Hassell, legendární trumpetista a skladatel, který mísil prvky jazzu, elektroniky a etnické hudby. Avantgardní muzikant zemřel ve věku 84 let po více než ročních zdravotních komplikacích. O smrti informoval deník The Guardian s odvoláním na rodinu.

reklama

Hassell zemřel v časných ranních hodinách. „Život miloval a vážil si ho, s odchodem z tohoto světa bojoval, protože se chtěl ještě podělit o spoustu hudby, myšlenek a textů,“ uvedla rodina. Již na jaře minulého roku musel být ikonický trumpetista hospitalizován, a to poté, co si při pádu v nahrávacím studiu zlomil nohu. Ze zranění se zotavoval čtyři měsíce, kvůli koronavirové pandemii musel být izolován, píše web The Guardian.

„Jeho největší radostí bylo, že mohl skládat a produkovat hudbu až do samého konce,“ doplnila rodina. Hassellovo debutové album Vernal Equinox z roku 1978  představilo jeho vizi estetiky takzvaného čtvrtého světa. Tu nazval „jednotlivým primitivně-futuristickým zvukem kombinujícím prvky světových etnických stylů s pokročilými elektronickými technikami.“ Tedy muziku s duchovním přesahem a technologickými možnostmi západního světa.

Název odůvodňoval tím, že v době studené války existovaly dva světy – Západ a Sovětský svaz. „Všechna hudba odjinud se označovala za hudbu třetího světa, obvykle to znamenalo z méně rozvinutých zemí. Právě tyto země byly místem, kde byla tradice stále živá a duchovno bylo neodmyslitelnou součástí jejich hudební tvorby,“ vysvětlil tehdy. Svou představou hudby „čtvrtého světa“ naprosto převrátil pojem západní muziky, která vycházela z evropské klasické hudby.

Hlavním principem tvorby byl respekt

Spolupráci s Hassellem z roku 1980 hudebník Brian Eno vyzdvihl v několika bodech, jeden však převládal. „Kdybych měl jmenovat jeden hlavní princip v Jonově tvorbě, byl by to princip respektu. Dívá se na svět ve všech jeho momentálních a prchavých náladách s respektem, a to projevuje ve své hudbě,“ napsal.

S legendárním trumpetistou se mohli potkat i čeští fanoušci. V roce 2008 představil v Paláci Akropolis v Praze album Maarifa Street. V roce 2011 měl vystoupit i na festivalu Colours of Ostrava, kvůli zlomenině žebra však do Česka nedorazil. Tuzemsko pak opět navštívil v roce 2013. „Cílem je vytvořit dílo, u kterého nemůžete určit žánr ani jeho kulturní zázemí,“ shrnul Hassell svou práci.

Tagy:

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

reklama

Domácí zpravodajství

Laboratoře ve čtvrtek odhalily 203 nakažených koronavirem, o deset víc než před týdnem

Laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 203 případů onemocnění covidem, je to o deset víc než před týdnem. Reprodukční číslo stouplo z 0,85 na 0,90. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování epidemie, zůstává dvanáctý den. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo je nejvyšší v Plzeňském kraji, nejnižší v Olomouckém. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama