reklama

Zjištění našeho týmu jsou vážná, spolupráce se STAN dělá neplechu, říká zakladatel Pirátů

Hnutí STAN porušilo během předvolební kampaně koaliční smlouvu, tvrdí pirátská analýza výsledků voleb. Její závěry považuje za vážné i zakladatel Pirátů Jiří Kadeřávek. Ten se podrobněji o vztahu mezi Piráty a Starosty rozmluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Ač šli Piráti společně se Starosty do sněmovních voleb jako silnější uskupení, vyšli z něj mnohem slabší. Zatímco hnutí STAN získalo 33 poslanců, Piráti pouze čtyři. Z interní pirátské analýzy vyplývá, že Starostové během kampaně opakovaně porušovali koaliční smlouvu, protože měli vyzdvihovat své kandidáty, ač se zavázali právě takto nepostupovat.

„Zjištění, ke kterým náš analytický tým přišel, jsou vážná. Příčin slabého volebního výsledku ale vidím více. Například že jsme do té koalice vůbec šli,“ uvedl zakladatel Pirátů Jiří Kadeřávek. Ten byl již v minulosti ohledně vzniku koalice PirSTAN skeptický.

„Politická soutěž je jakýsi veletrh idejí. Proto mi nepřišlo férové se s hnutím STAN spojovat. Nic proti Starostům nemám, vážím si jejich činnosti. Jejich politika stejně jako naše vychází z občanské společnosti, ale kulturní rozdíly jsou natolik velké, že to při naší spolupráci dělalo neplechu,“ dodal. Pirátská analýza je jedním z více problémů, které se za poslední dny v rámci koalice objevily.

Piráti z porušení koaliční smlouvy viní mimo jiné hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu, senátorský klub STAN, ale i předsedu hnutí Víta Rakušana, který měl podle dokumentu smlouvy pravidla porušit v den voleb. Tehdy totiž vyzval ke kroužkování své asistentky Barbory Urbanové. Ta se do Sněmovny nakonec dostala, když přeskočila z dvanáctého místa středočeské kandidátky na čtvrté.

Rakušan pro CNN Prima NEWS uvedl, že se s analýzou musí nejdříve podrobně seznámit. Důrazně ale odmítl, že by cokoliv porušil.

„Na první pohled musím odmítnout, že by mikrotargetingová kampaň jakkoliv porušovala koaliční smlouvu. Jsme samozřejmě schopni doložit mnoho příkladů stejné kampaně ze strany pirátských kandidátů. To je ovšem na interní řešení,“ uvedl s tím, že i Piráti preferovali své vlastní kandidáty. Fakt, že hnutí STAN zaznamenalo větší úspěch, je podle něj dán tím, že mají silnou podporu v regionech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama