Hnutí STAN porušilo během předvolební kampaně koaliční smlouvu, tvrdí pirátská analýza výsledků voleb. V těch Piráti získali pouhé čtyři poslance, zatímco STAN 33. Redakce CNN Prima NEWS má interní pirátskou analýzu k dispozici.
„Kandidáti Pirátů nebyli ze strany STAN, kteří měli v gesci mikrotargeting, podporováni. STAN cíleně podporovali pouze své kandidáty, ze kterých se polovina dostala do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,“ píše se v pirátské analýze.
Jako první o závěrech uvedených v analýze informoval web Neovlivní.cz. Z interního dokumentu Pirátů, který má k dispozici i CNN Prima NEWS, vyplývá, že během kampaně Starostové vyzdvihovali své kandidáty, ač se právě proti tomuto postupu koaliční partneři zavázali.
Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN
Vládní vyjednávání mezi koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a uskupením Pirátů se Starosty pokračují. Stále není jisté, zda Piráti ve vládě chtějí být a kolik budou mít případně ministerstev. Podle senátora z hnutí STAN Zdeňka Hraby by vyjednavači měli reflektovat výsledky voleb bez ohledu na předem uzavřenou smlouvu. Ve vysílání CNN Prima NEWS se vůči jeho názoru ohradil Pirát Mikuláš Peksa.
„Z 33 nových poslanců STAN jich bylo podporováno 26. V tištěném a on-line médiu byly realizovány PR osobní články kandidátů STAN bez vědomí krajského volebního štábu jednotlivých krajů. Tím došlo k porušení pravidel osobnostní kampaně. Z 23 inzerovaných kandidátů STAN (kombinace on-line/off-line) se 21 dostalo do Sněmovny,“ stojí v dokumentu.
„Člen předsednictva hnutí STAN a předseda SLK aktivně koordinoval vydání novin Starostů pro Liberecký kraj, které jednostranně podpořilo kandidáty nominované na kandidátní listinu za STAN. Obsah novin byl i přes výhrady Pirátů publikován. Stejně tak byly rozeslány podporující dopisy, které nezohlednily kritické připomínky Pirátů,“ píše se dále v analýze. Slova tak přímo míří na hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu.
Vinu podle Pirátů na svých bedrech mají i senátoři za STAN. „Senátorský klub STAN a jeho konkrétní členové samostatně opakovaně podporovali formou videí nebo FB statusů kroužkování kandidátů STAN. V den voleb vyzval ke kroužkování své asistentky předseda STAN ve sponzorovaném příspěvku. Tato asistentka byla na 12. místě kandidátky, tedy na nevolitelném místě. Následně získala mandát poslankyně,“ píše se dále v analýze.
Podle senátora Zdeňka Hraby Piráti hází vinu na ostatní a chovají se dětinsky.
Být schopen nést zodpovědnost za své činy a výroky je znakem dospělosti. I v politice.
— Zdeněk Hraba (@hraba_z) November 1, 2021
Naopak věčné házení viny na ostatní je strašně dětinské.
A mohl bych připomenout x reálných pirátských výroků, které k takovému výsledku mohly vést...https://t.co/oFPdcR7DPQ
Ač šli Piráti společně se STAN do voleb jako silnější uskupení, vyšli z něj mnohem slabší. Zatímco STAN získali 33 poslanců, Piráti pouze 4.
Rakušan: Nic jsme neporušili
Šéf STAN Vít Rakušan pro CNN Prima NEWS uvedl, že se s analýzou musí nejdříve podrobně seznámit, ale odmítá, že by cokoliv porušili.
„Na první pohled musím odmítnout, že by mikrotargetingová kampaň jakkoliv porušovala koaliční smlouvu. Jsme samozřejmě schopni doložit mnoho příkladů stejné kampaně ze strany pirátských kandidátů. To je ovšem na interní řešení,“ uvedl s tím, že i Piráti preferovali své vlastní kandidáty. To, že mělo hnutí STAN větší úspěch, je podle něj tím, že mají silnou podporu v regionech.
„To, že Starostové měli mnohem větší podporu, díky jménům na kandidátce, v rámci lokální kampaně (která byla schválena koaliční radou), je fakt,“ dodal.