reklama

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN

Vládní vyjednávání mezi koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a uskupením Pirátů se Starosty pokračují. Stále není jisté, zda Piráti ve vládě chtějí být a kolik budou mít případně ministerstev. Podle senátora z hnutí STAN Zdeňka Hraby by vyjednavači měli reflektovat výsledky voleb bez ohledu na předem uzavřenou smlouvu. Ve vysílání CNN Prima NEWS se vůči jeho názoru ohradil Pirát Mikuláš Peksa.

reklama

Nová vláda by měla představit společný program včetně personálního obsazení ministerstev na začátku listopadu. Není ale tajemstvím, že uvnitř koalice Pirátů a Starostů panuje od říjnových voleb napětí.

Lidé totiž výrazně kroužkovali kandidáty STAN. I když koalice získala celkem 37 mandátů, Piráti mají nakonec jen čtyři. Senátorovi Zdeňku Hrabovi ze Starostů se nelíbí, že by měla být dodržena předvolební smlouva, a obě strany by tak získaly stejný počet ministerstev, nejvíce se mluví o třech pro každého.

Smlouva vycházela z prognóz

„Voliči rozdali karty a politici by měli s těmito podmínkami zacházet. Ne trvat na stavu, který byl před volbami a vycházel z prognóz. Teď už máme reálná čísla. Maximálně jedno ministerstvo pro Piráty by bylo ideální,“ řekl Hraba ve vysílání CNN Prima NEWS.

Na předvolební smlouvě by tak netrval. „Každá smlouva je po dohodě měnitelná. Může vycházet z toho, že voliči naší koalice Piráty nechtějí,“ zdůraznil.

Kalousek vysvětluje, proč Starostové nemají více voličů

Jenže Hrabovy závěry o rozdaných kartách nemusí odpovídat skutečným postojům voličů. Úskalí kroužkování vysvětlil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Vzpomínal, jak v roce 2002, kdy byl členem KDU-ČSL, potkala podobná situace právě lidovce.

„KDU-ČSL tehdy celkem brutálně vykroužkovalo Unii svobody. A lidovci si uvědomovali, že to není tak, že by měli více voličů, ale že disciplinovaná menšina vykroužkovala nedisciplinovanou většinu. A to se stalo i nyní. Poslanci STAN byli zvoleni hlasy pirátských voličů. Pirátští kandidáti byli vykroužkování voliči STAN. Neznamená to, že STAN by měl více voličů než Piráti,“ zdůraznil Kalousek.

Pirát mluví o možném podrazu

Postoj Hraby ve vysílání zkritizoval europoslanec Pirátů Mikuláš Peksa. Podle něj před volbami probíhaly kampaně, že někteří kandidáti hnutí STAN by měli být vykroužkováni. „Většina našich voličů byla s kandidátkami spokojena. Byla by velká chyba, kdyby 600 tisíc voličů naší koalice, kteří nekroužkovali, nebylo po nedodržení dohody spokojeno. Obrátilo by se to i proti Starostům,“ podotkl Peksa.

Europoslanec trvá na dodržení předvolební koaliční smlouvy. Ta měla garantovat Pirátům čtyři křesla, jenže výsledek koalice byl nakonec jen 15 procent, i když zástupci doufali v hodnotu přes 20 procent. „Jsme féroví a STAN i Piráti by měli mít tři křesla. Doufám, že podrazácký pohled, jaký prosazuje pan Hraba, nezvítězí,“ vpálil koaličnímu partnerovi.

Hrabovi se zase nelíbli Peksova teorie, že v případně nedožení smlouvy by byly nespokojeny statisíce voličů. „Touto logikou bychom měli respektovat hlasy sociální demokracie, komunistů nebo Přísahy. To je dogmatický výklad pana kolegy,“ zmínil Hraba strany, které dostaly i přes čtvrt milionu hlasů, v nové Sněmovně ale nebudou, protože skončily pod pětiprocentní hranicí.

Pokud Piráti nevezmou digitalizaci, změna nebude

Diskutuje se, zda nová vláda nezavede nové ministerstvo pro IT a digitalizaci. Resortu by se pak mohli chopit právě Piráti. „Naše země potřebuje digitalizovat a modernizovat. Na Babišově vládě je vidět, že tohle nefungovalo. Pokud to nevezmou Piráti, nebude změna,“ kvitoval nápad Peksa.

Hraba naopak kroutil hlavou. „Nejsem zastánce nových úřadů,“ odvětil. Koalice Spolu bude mít ve Sněmovně dohromady s Piráty a Starosty 108 poslanců. K sestavení většinové vlády to bohatě stačí i v případě, že by se Piráti trhli a nechtěli být součástí vládního bloku. Rozhodnutí je tak jen na nich.

Měli by Piráti zůstat ve vládě? Přečtěte si názory redaktorů CNN Prima NEWS.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

KOMENTÁŘ: Nejít do Fialovy vlády? Neuvěřitelné, že o tom Piráti vůbec přemýšlejí

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama