reklama

Muž a žena podváděli s bonusy pro OSVČ. Získali více než 700 tisíc korun

Kriminalisté stíhají dva lidi kvůli fiktivním žádostem o vyplacení kompenzačních bonusů určených pro podnikatele, které ovlivnila opatření proti koronaviru. Osmatřicetiletému muži a jeho o patnáct let mladší družce hrozí za podvod pět až deset let vězení. Neoprávněně získali více než 700 tisíc korun, dalších deset milionů jim podle policie nebylo vyplaceno jen díky kontrolním mechanismům správce daně.

reklama

Dvojici policisté zadrželi v úterý ráno v rodinném domě v okrese Jablonec nad Nisou, v němž oba bydlí. Podle policie si vyhledávali podnikatele z různých krajů. Bez jejich vědomí pak podávali jejich jménem fiktivní žádosti o vyplacení kompenzačních bonusů, které stát vyplácí osobám samostatně výdělečně činným a společnostem, jejichž podnikání omezila nebo pozastavila opatření přijatá v souvislosti s pandemií koronaviru.

K tématu

Kriminalisté zjistili, že dvojice používala účelově založené bankovní účty a e-mailové adresy, a to bez vědomí zneužitých podnikatelů. Peníze, které muž se ženou podvody získali, z větší části využili na sázkové hry. Muž je stíhaný vazebně a žena, která se k podvodům na rozdíl od svého druha přiznala, zůstává zatím na svobodě.

Kriminalisté při domovní prohlídce zajistili elektronické přístroje a dokumenty, zejména jednotlivé originály žádostí o poskytnutí kompenzačního bonusu. Policisté se případem zabývají od července na základě oznámení Finančního úřadu pro Zlínský kraj. Podle policie se dvojice dopouštěla trestné činnosti i v době nouzového stavu a celkem podala nejméně 256 žádostí.

K tématu

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Vláda

Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Český premiér Andrej Babiš (ANO) si není jistý, zda prezident Miloš Zeman přijme jeho odvolání ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). Uvedl to v sobotním rozhovoru pro Právo s tím, že mu Zeman řekl, že výměna není úplně vhodná. Babišovo rozhodnutí ale prý akceptuje. Návrh na odvolání podal premiér poté, co Prymula po aféře kvůli porušování vládních opatření proti šíření koronaviru odmítl na post v čele rezortu rezignovat.

reklama
Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama