OSVČ

Výpis příspěvků ke štítku „OSVČ“

Berete zaměstnancům peníze, řekl Středula. Já nic nenavrhla, uzemnila ho Nerudová

Mezi předsedou Českomoravské komory odborových svazů Josefem Středulou a ekonomkou Danuší Nerudovou došlo v pořadu 360° na CNN Prima NEWS k ostřejší výměně názorů ohledně dopadu konsolidačního balíčku na zaměstnance. Podle Středuly se totiž podílela na návrhu, který jim bere peníze. Nerudová však oponovala, že ona nic nenavrhovala a vysvětlila, že dochází pouze k narovnání situace.

REPORTÁŽ: Obuvníci vymírají, přesto jim stát zvyšuje DPH aneb Ševče, pusť se svého kopyta

Ševců je pořád méně a v baťovském Zlíně loni dokonce zrušili učňovské obuvnické obory. Nebyl o ně zájem. A aby toho nebylo dost, stát nyní znechutil práci i posledním aktivním obuvníkům, když na jejich služby uvalil daň ve výši 21 procent. „Rána pod pás pro celé řemeslo,“ nechápe rozhodnutí kabinetu 57letý Martin Gnebus, který už tři desetiletí provozuje opravnu obuvi. Zrovna mění podpatky u dámských střevíců a u práce přemítá: „Zalepit černou díru v ekonomice státu s pomocí zdanění obuvníků, to je přece nesmysl. Vždyť jsme skoro na vymření.“

Vládní reformy odskáčou nejhůř zaměstnanci, mají jasno experti. Řekli, co jim na balíčku vadí

Vládní opatření v rámci konsolidačního balíčku, který koalice ve čtvrtek představila, nejhůře dopadnou na české zaměstnance, a to především kvůli opětovnému zavedení nemocenského pojištění a omezení mzdových výdajů u státní správy. Reformy ale podle expertů pocítí také nízkopříjmoví živnostníci či například důchodci. Podívejte se, koho se změny nejvíce dotknou.

Vláda mění pravidla pro OSVČ. Nově budou platit vyšší odvody, má jim to zvýšit důchody

Součástí důchodové reformy z dílny vlády premiéra Petra Fialy (ODS) je i změna minimálních odvodů živnostníků a podnikatelů, které by v příštích letech měly vzrůst z 25 na 40 procent minimální mzdy. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) si od úpravy slibuje lepší důchodové podmínky pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

Návrh na vyšší odvody OSVČ vyvolal bouřlivé reakce. Porovnejte si rozdíly proti zaměstnancům

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyvolal návrhem na růst odvodů pro OSVČ velkou diskuzi. Slibuje si od toho vyšší příjmy do důchodového systému a živnostníkům chce zároveň nabídnout záruku důstojné penze. Ti jsou ale proti, navýšení odvodů pro ně prý může být i likvidační. Zmiňovanou variantu odmítá také ODS a opozice. Jak velké jsou rozdíly mezi platy a odvody zaměstnanců a OSVČ?

Zvedání přímých daní je nepřijatelné. Nezvyšujme sazby, vyžeňme závist, říká Skopeček

Nedovedu si představit zvyšovat daň z příjmu fyzických osob, u právnických bych to nedoporučoval. Do jednání jsme šli s tím, že zvedání přímých daní je nepřijatelné. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl poslanec Jan Skopeček (ODS). Osobně je spíše toho názoru, že by se z Česka měla vyhnat závist. „Jestli se firmám daří, musíme být spokojeni všichni,“ doplnil k dani z příjmu právnických osob.

Trpíte obsesí, vmetl Juchelka Zdechovskému. Trapné i na vás, reagoval europoslanec

Zdechovský motá několik věcí dohromady, je pověstný tím, že se vyjadřuje ke všemu – od atomových elektráren po výrobu lan a pěstování broučků. V pořadu Právě dnes na CNN Prima NEWS to prohlásil poslanec Aleš Juchelka (ANO). Svému oponentovi, europoslanci Tomáši Zdechovskému (KDU-ČSL), počítal i čas, za jak dlouho přijde s „antibabišem“. „Vždy s tím přijde, je to jeho obsese,“ dodal. Vystoupení poslance Zdechovský označil za trapné a nedůstojné. „I na Aleše,“ dodal.

Neodpracovali jste 40 let? Máte smůlu, tvrdí experti. Předčasný důchod vysokoškoláky nečeká

Vláda by měla zvážit povinnost odpracovat 40 let, řekla v pořadu Právě dnes na CNN Prima NEWS ekonomka Jana Matesová. Podle politologa Jana Kubáčka nemají vysokoškoláci šanci stihnout předčasný důchod. Odborníci reagovali na změny v důchodovém systému, který navrhl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Společně s premiérem Petrem Fialovou představí další fázi změn už za měsíc v květnu.

PŘEHLEDNĚ: Víme, co chystá vláda. Chce zdražit dálnice i pivo, zvýšit daně a zrušit školkovné

Nejen pozdější odchody do důchodů, ale také zvýšení daní a zdražení piva nebo dálničních známek. O tom, že vláda potřebuje více peněz do státní kasy a chystá škrty, se veřejně debatuje už několik týdnů. CNN Prima NEWS má ale k dispozici materiál, ze kterého je patrné, na kterých konkrétních opatřeních už se koalice shodla a začíná na nich pracovat. Jde o třicet více či méně nepopulárních kroků, mezi nimiž nechybí ani zvýšení záloh pro živnostníky nebo zrušení školkovného.