Falešné slevy i špatně markované zboží. Podívejte se, které řetězce dostaly nejvyšší pokuty
OSVČ
Výpis příspěvků ke štítku „OSVČ“
Vláda zpřísnila pravidla pro pobyty v LDN. Navrhla také ošetřovné pro dohodáře a živnostníky
Vláda schválila pravidla pro sociálně-zdravotní služby. Pobyt v zařízeních pro dlouhodobě nemocné (LDN) nad tři měsíce by měl být možný jen v případě zdravotních důvodů. Dále kabinet Petra Fialy (ODS) upravil také normu týkající se ošetřovného, které by od příštího roku mohli využívat i živnostníci a dohodáři s nemocenským pojištěním. Vedle nemocenské by se měly elektronicky začít vyřizovat i mateřská, otcovská a běžné i dlouhodobé ošetřovné.
PŘEHLEDNĚ: Paušální daň se opět zvyšuje. Podívejte se o kolik a dokdy je možná změna
Živnostníci a podnikatelé budou letos velmi nemile překvapeni. Zejména těm s nižšími příjmy totiž citelně vzroste měsíční odvod u paušální daně. Stále se ale může vyplatit v porovnání s posíláním dvou částek na sociální a zdravotní pojištění, vyplňováním přehledů a daňového přiznání. Zájemci o vstup do paušální daně si budou muset pospíšit. Čas mají letos pouze do 10. ledna.
Ostrá slova ekonoma: Na důchod nemá být nárok. Ať si Češi víc spoří, peníze nerostou na stromě
Z české mentality je podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy třeba odstranit představu, že důchod je něco, na co máme všichni nárok, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Stát se podle něj má postarat o to, aby lidé neupadli do chudoby nebo neskončili pod mostem, ale za zbytek své budoucnosti musí převzít odpovědnost každý sám. Investovat bychom se podle něj měli učit už od mládí jako například Američani. Současně vysvětluje, proč si myslí, že Češi reformu důchodů vlastně nechtějí a proč jsou OSVČ černými pasažéry důchodového systému.
Pikora: Schválením balíčku prohrály domácnosti. Lobbistům se neustoupilo, namítá Křeček
Schválením konsolidačního balíčku prohrály OSVČ a domácnosti, řekl v pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS ekonom Vladimír Pikora. Ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček se naopak domnívá, že tímto krokem vyhrála zodpovědnost nad nezodpovědností. Odmítl, že by se mezi vítěze zařadili lobbisté.
Posvítíme si na nelegální zaměstnávání, hrozí Jurečka. Pro novelu zákoníku práce má jen chválu
Větší digitalizace a zjednodušení komunikace mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. To jsou pozitivní věci, které podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) přináší novela zákoníku práce. S předlohou se zaměstnavatelům zároveň zvýší náklady na pracovníky, kteří jsou zaměstnaní na dohodu.
Berete zaměstnancům peníze, řekl Středula. Já nic nenavrhla, uzemnila ho Nerudová
Mezi předsedou Českomoravské komory odborových svazů Josefem Středulou a ekonomkou Danuší Nerudovou došlo v pořadu 360° na CNN Prima NEWS k ostřejší výměně názorů ohledně dopadu konsolidačního balíčku na zaměstnance. Podle Středuly se totiž podílela na návrhu, který jim bere peníze. Nerudová však oponovala, že ona nic nenavrhovala a vysvětlila, že dochází pouze k narovnání situace.
REPORTÁŽ: Obuvníci vymírají, přesto jim stát zvyšuje DPH aneb Ševče, pusť se svého kopyta
Ševců je pořád méně a v baťovském Zlíně loni dokonce zrušili učňovské obuvnické obory. Nebyl o ně zájem. A aby toho nebylo dost, stát nyní znechutil práci i posledním aktivním obuvníkům, když na jejich služby uvalil daň ve výši 21 procent. „Rána pod pás pro celé řemeslo,“ nechápe rozhodnutí kabinetu 57letý Martin Gnebus, který už tři desetiletí provozuje opravnu obuvi. Zrovna mění podpatky u dámských střevíců a u práce přemítá: „Zalepit černou díru v ekonomice státu s pomocí zdanění obuvníků, to je přece nesmysl. Vždyť jsme skoro na vymření.“
Vládní reformy odskáčou nejhůř zaměstnanci, mají jasno experti. Řekli, co jim na balíčku vadí
Vládní opatření v rámci konsolidačního balíčku, který koalice ve čtvrtek představila, nejhůře dopadnou na české zaměstnance, a to především kvůli opětovnému zavedení nemocenského pojištění a omezení mzdových výdajů u státní správy. Reformy ale podle expertů pocítí také nízkopříjmoví živnostníci či například důchodci. Podívejte se, koho se změny nejvíce dotknou.
Vláda mění pravidla pro OSVČ. Nově budou platit vyšší odvody, má jim to zvýšit důchody
Součástí důchodové reformy z dílny vlády premiéra Petra Fialy (ODS) je i změna minimálních odvodů živnostníků a podnikatelů, které by v příštích letech měly vzrůst z 25 na 40 procent minimální mzdy. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) si od úpravy slibuje lepší důchodové podmínky pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).
Návrh na vyšší odvody OSVČ vyvolal bouřlivé reakce. Porovnejte si rozdíly proti zaměstnancům
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyvolal návrhem na růst odvodů pro OSVČ velkou diskuzi. Slibuje si od toho vyšší příjmy do důchodového systému a živnostníkům chce zároveň nabídnout záruku důstojné penze. Ti jsou ale proti, navýšení odvodů pro ně prý může být i likvidační. Zmiňovanou variantu odmítá také ODS a opozice. Jak velké jsou rozdíly mezi platy a odvody zaměstnanců a OSVČ?
Další spor v koalici? Jurečka chce živnostníkům zvýšit odvody, nejen ODS je důrazně proti
Zvyšování odvodů živnostníkům je možným dalším sporem v koalici. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) si od toho slibuje navýšení příjmů do důchodového systému. Zároveň prý chce nabídnout živnostníkům záruku důstojné penze. To se ale nelíbí ODS ani samotným živnostníkům. Proti je i opozice.
Zvedání přímých daní je nepřijatelné. Nezvyšujme sazby, vyžeňme závist, říká Skopeček
Nedovedu si představit zvyšovat daň z příjmu fyzických osob, u právnických bych to nedoporučoval. Do jednání jsme šli s tím, že zvedání přímých daní je nepřijatelné. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl poslanec Jan Skopeček (ODS). Osobně je spíše toho názoru, že by se z Česka měla vyhnat závist. „Jestli se firmám daří, musíme být spokojeni všichni,“ doplnil k dani z příjmu právnických osob.