OSVČ

Výpis příspěvků ke štítku „OSVČ“

Úleva živnostníkům? Ministerstvo financí chce zvýšit limit pro povinnost odvádět DPH

9. května 2022 14:50

Již od příštího roku by se povinnost registrace k placení daně z přidané hodnoty měla vztahovat na podnikatele, jejichž roční obrat dosáhne dvou milionů korun. Stejný limit by se měl týkat také možnosti přechodu do režimu paušální daně. Navrhuje to ministerstvo financí. Podle odborníků jde o správný krok, který drobným podnikatelům výrazně uleví.

Rodiče mají dostat dva měsíce volna navíc. V jakém případě ho budou moci čerpat?

20. dubna 2022 05:06

Všechny členské státy by podle směrnice EU měly do srpna do své legislativy začlenit takzvané rodičovské volno v rozsahu devíti týdnů pro každého z rodičů. Rodiče, ovšem pouze ti zaměstnaní, by ho mohli čerpat po dnech nebo týdnech až do osmi let věku dítěte. Česko nyní řeší otázku, kolik rodiče dostanou v tomto volnu od zaměstnavatele peněz a kolik to vše bude stát.

Fatální pandemie. V maloobchodu ji nepřečkalo 2 000 firem a 10 000 živnostníků

25. května 2021 14:52

Dlouhou uzávěru ekonomiky způsobenou bojem proti koronaviru letos v maloobchodu nepřečkalo více než 2 000 firem a 10 000 živnostníků. Aktuálně je podle statistik poradenské a analytické společnosti Dun & Bradstreet v Česku registrováno 34 000 společností a přes 173 000 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), které podnikají v maloobchodu. Je to nejméně od roku 2016.

Ministerstvo zdravotnictví neumí odůvodnit svá rozhodnutí. Soud zrušil další opatření

11. května 2021 14:33

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které upravuje povinnosti pozitivně testovaných zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných. Vykazovalo podle soudu hrubé nedostatky v odůvodnění. Účinnost verdiktu, který je dostupný na úřední desce, odložil soud o čtyři dny, aby ministerstvo mělo čas vydat případně nové opatření. Úspěšný návrh na zrušení podala žena z Letohradu na Ústeckoorlicku.

Na pracoviště jen s negativním testem, rozhodla vláda. Týká se to OSVČ i zaměstnanců

5. března 2021 16:09

Od 17. března nebudete smět na pracoviště, pokud předtím nebudete mít negativní antigenní test, očkování nebo potvrzení o prodělání koronaviru. Na páteční tiskové konferenci to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Povinné testování se týká jak zaměstnanců, tak i OSVČ nebo agenturních pracovníků. Netýká se těch, kteří pracují na home office.

Samoživitelky čekají od října na vyplacení ošetřovného. OSVČ podpora státu nestačí

13. února 2021 10:27

Za dobu koronavirové pandemie se finanční situace samoživitelek rapidně zhoršila. Podle zakladatelky neziskové organizace Klub svobodných matek Dany Pavlouskové, se od podzimu 80 procent žádostí o pomoc týkají především nákladů na bydlení. Samoživitelky, které pracují jako osoby výdělečně činné (OSVČ), navíc již od října čekají na vyplacení ošetřovného.