reklama

Třetina ojetých vozů v ČR má stočený tachometr. Jak se takovému podvodu vyvarovat?

Při koupi nového vozu každého kupce zajímá i počet najetých kilometrů, tedy stav tachometru. Ten však nemusí ukazovat pravdivé údaje. Za nezákonné snižování počtu kilometrů hrozí od roku 2018 v Česku pokuta až půl milionu korun a pokud se na stočení tachometru přijde, automobil neprojde technickou kontrolou (STK). Máme šanci poznat, že je tachometr tzv. stočený? A jak se takovému podvodu vyvarovat?

reklama

Podle průzkumu společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním původu a historie vozidel, bylo na českém trhu v roce 2019 se stočeným tachometrem až 33 procent ojetých vozů. Oproti roku 2018 se jednalo o čtyřprocentní pokles tohoto nešvaru. V průměru byly tachometry stočeny o sto tisíc kilometrů.

„Je to ohromný problém, protože se týká strašného množství motoristů. De facto jsou okrádáni. Ten odhad hovoří o tom, že je to v řádu miliard korun ročně, které někdo vydělá na motoristech tím, že stočí kilometry, nebo že omladí auto o několik let,“ říká pro CNN Prima NEWS Igor Sirota z Ústředního automotoklubu.

Má zákazník šanci poznat, že je tachometr stočený?

Na otázku, jak předejít koupi špatného nebo poškozeného staršího vozu, Sirota odpovídá: „První cesta je, že nebudu kupovat automobil, který je dovezený kdoví odkud. To znamená, že raději volím automobil, který je koupený v České republice a má tu i tzv. rodokmen. Šancí je také to, že budu kupovat automobil nikoliv na ulici, ale přinejmenším ve velkém a kvalitním autobazaru, který má sám zájem, aby to neprocházelo a nebyl zanášen těmi zanešenými automobily. Protože on si sám kupuje ty vozy, tudíž potom zodpovídá za ten stav.“

Dá se na to spolehnout a vyplatí se zaplatit za zjištění najetých kilometrů podle takzvaného VIN (identifikační číslo vozidla) kódu na internetu? „Spolehnout se stoprocentně dá u vozidel, která mají ten český rodokmen. Ta, která jsou dovezená ze zahraničí, tak tam ta praktika těch nekalých je taková, že například v Německu, v Belgii, kdekoliv jinde se stočí ty určité kilometry, doveze se to do ČR, tady se nějakým způsobem nově vytvoří technický průkaz, kde bude zase stav kilometrů stočenější,“ popisuje Sirota.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama