reklama

Třetina ojetých vozů v ČR má stočený tachometr. Jak se takovému podvodu vyvarovat?

Při koupi nového vozu každého kupce zajímá i počet najetých kilometrů, tedy stav tachometru. Ten však nemusí ukazovat pravdivé údaje. Za nezákonné snižování počtu kilometrů hrozí od roku 2018 v Česku pokuta až půl milionu korun a pokud se na stočení tachometru přijde, automobil neprojde technickou kontrolou (STK). Máme šanci poznat, že je tachometr tzv. stočený? A jak se takovému podvodu vyvarovat?

reklama

Podle průzkumu společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním původu a historie vozidel, bylo na českém trhu v roce 2019 se stočeným tachometrem až 33 procent ojetých vozů. Oproti roku 2018 se jednalo o čtyřprocentní pokles tohoto nešvaru. V průměru byly tachometry stočeny o sto tisíc kilometrů.

„Je to ohromný problém, protože se týká strašného množství motoristů. De facto jsou okrádáni. Ten odhad hovoří o tom, že je to v řádu miliard korun ročně, které někdo vydělá na motoristech tím, že stočí kilometry, nebo že omladí auto o několik let,“ říká pro CNN Prima NEWS Igor Sirota z Ústředního automotoklubu.

Má zákazník šanci poznat, že je tachometr stočený?

K tématu

Na otázku, jak předejít koupi špatného nebo poškozeného staršího vozu, Sirota odpovídá: „První cesta je, že nebudu kupovat automobil, který je dovezený kdoví odkud. To znamená, že raději volím automobil, který je koupený v České republice a má tu i tzv. rodokmen. Šancí je také to, že budu kupovat automobil nikoliv na ulici, ale přinejmenším ve velkém a kvalitním autobazaru, který má sám zájem, aby to neprocházelo a nebyl zanášen těmi zanešenými automobily. Protože on si sám kupuje ty vozy, tudíž potom zodpovídá za ten stav.“

Dá se na to spolehnout a vyplatí se zaplatit za zjištění najetých kilometrů podle takzvaného VIN (identifikační číslo vozidla) kódu na internetu? „Spolehnout se stoprocentně dá u vozidel, která mají ten český rodokmen. Ta, která jsou dovezená ze zahraničí, tak tam ta praktika těch nekalých je taková, že například v Německu, v Belgii, kdekoliv jinde se stočí ty určité kilometry, doveze se to do ČR, tady se nějakým způsobem nově vytvoří technický průkaz, kde bude zase stav kilometrů stočenější,“ popisuje Sirota.

Další hlavní zprávy

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

Zdraví

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová studie, kterou citoval zpravodajský server The Guardian. Mnoho z těchto částeček se z těla vyloučí na závěr trávicího procesu, soudí vědci. Ve výzkumu hodlají pokračovat, aby zjistili, kolik z takto přijatých mikroplastů se může dostat do krevního oběhu a dalších částí těla.

reklama
Byl to Putinův povel, aby mě otrávili. Roky mě šikanuje, říká Alexej Navalnyj
Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Další články
reklama
reklama