Státní zástupce obžaloval podnikatele Romana Janouška a další čtyři obviněné v kauze neoprávněných úhrad od zdravotních pojišťoven pro firmu Chambon. Uvedl to ve čtvrtek web Aktuálně.cz. Podle dříve zveřejněných informací jsou mezi obviněnými také Janouškův blízký spolupracovník Luboš Pašek, další podnikatel Petr Ullrich a mediálně známá viroložka Soňa Peková.
„Dnešního dne byla k Městskému soudu v Praze podána obžaloba na celkem pět osob. V případě čtyř osob pro zvlášť závažný zločin podvodu. Dvě z uvedených osob jsou obžalobou navíc stíhány i pro zločin neoprávněného podnikání. Pátá obviněná osoba je pak stíhána pro trestný čin podílnictví,“ sdělil webu Aktuálně.cz dozorující státní zástupce Alexandr Dadam z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
Zlínští kriminalisté vyšetřují rozsáhlé daňové podvody, škoda přesáhla 220 milionů
Zlínští kriminalisté vyšetřují rozsáhlý případ daňových karuselových podvodů. Stíhají 16 fyzických a jednu právnickou osobu. Škoda, kterou krácením daní obvinění způsobili, přesahuje podle policie 220 milionů korun. Všichni jsou stíháni na svobodě. V závislosti na rozsahu páchané trestné činnosti hrozí některým z nich deset, případně až 12 let vězení, sdělila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.
Obvinění Soni Pekové je o to pikantnější, že ji Senát v červenci navrhl na vyznamenání Za zásluhy kvůli „jejímu podílu na boji s koronavirovou epidemií“. „Právě v krizi poznáváme ty pravé hrdiny,“ uvedl tehdy senátor Zdeněk Hraba (STAN), který Pekovou na vyznamenání navrhl.
Z pojišťoven vylákali téměř 300 milionů
Laboratoř Chambon zajišťovala genetické krevní testy pacientů pro řadu nemocnic. V letech 2009 až 2010 údajně neoprávněně inkasovala velké úhrady od pojišťoven.
„V rámci činnosti společnosti prováděli mikrobiologická laboratorní vyšetření, která pojišťovnám nepravdivě vykazovali jako vyšetření lidské DNA tak, aby to odpovídalo uzavřené smlouvě,“ popsal Dadam. Podnikatelé podle něj takto vylákali z pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů si chtěli naúčtovat.
Úhrady Chambonu vyplácelo šest pojišťoven, mezi nimi byly podle informací Aktuálně.cz Všeobecná zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna a Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra.
Janouškův právník: Jde o připoutání pozornosti médií
Janouškův právník už dříve ČTK sdělil, že jeho klient je obviněn z podílnictví kvůli tomu, že v Chambonu jakožto akcionář pobíral vysokou mzdu. Advokát zdůraznil, že Janoušek mzdu řádně danil a odváděl z ní zákonné odvody. Důvodem Janouškova obvinění je podle právníka snaha připoutat ke kauze pozornost médií. „Jsme přesvědčeni, že s ohledem na okolnosti případu mu muselo být zřejmé, že tyto prostředky pocházejí z trestné činnosti,“ řekl k tomu státní zástupce.
Soud znovu zamítl žádost lobbisty Janouška, má si odpykat 4,5 roku vězení
Soud dnes znovu zamítl žádost lobbisty Romana Janouška o nové projednání jeho dopravní nehody, za kterou si má odpykat celkem 4,5 roku vězení. Usnesení není pravomocné, Janoušek si podal stížnost. Lobbistův advokát Lukáš Trojan opíral požadavek na obnovu trestního řízení o to, že vnímání jeho klienta mohla v době incidentu ovlivnit závislost na alkoholu a také hematom na mozku.
Za podílnictví ve vztahu k věci, která má hodnotu velkého rozsahu, lze uložit tři až osm let vězení nebo také propadnutí majetku. Za podvod se škodou velkého rozsahu ukládá trestní zákoník pět až deset let odnětí svobody.
Právníci ostatních obžalovaných argumentují tím, že nevznikla škoda, protože laboratoř Chambon testy reálně provedla. Web Aktuálně.cz připomněl, že Janoušek společnost roku 2013 prodal. Firma změnila název na Synlab genetics, později zkrachovala a loni zanikla.
Policie se na laboratoř zaměřila při rozsáhlé razii v roce 2013, která skončila pádem vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Paškovi tehdy policisté zabavili peníze a zlato za desítky milionů korun.
Janouška justice v minulosti poslala na 4,5 roku do vězení za to, že opilý úmyslně srazil ženu autem. Trest má ale dlouhodobě přerušený ze zdravotních důvodů.