reklama

Zlomená packa i poleptaná srst. Obžalovaný medik se brání, že Artuše jen léčil

Okresní soud v Plzni začal projednávat případ týrání čtyřletého Jack Russell teriéra Artuše, kterému měl podle obžaloby ubližovat jeho majitel – student medicíny. Obžalovaný, kterému hrozí několikaletý pobyt za mřížemi se brání, že zvíře pouze léčil.

reklama

Zubožený, se zlomenou packou, poleptanou srstí a hnisavými ránami. Tak vypadal Artuš v červenci minulého roku. Skončil v péči veterinářů. Jeho tehdejší majitel Martin Š. měl podle žalobce zvířeti během údajné léčby aplikovat rektální rourku, dělat punkce a zavádět drén.

Podle obžaloby se zvířetem zacházel zvlášť trýznivým způsobem a Artuš musel trpět několik měsíců. Mladík si u něj vymýšlel vlastní diagnózy, které neodpovídaly skutečnému zdravotnímu stavu zvířete.

Martin Š. ale vinu popírá. Psa měl prý velmi rád a snažil se ho vyléčit. A to i přesto, že během doby, kdy měl Artuše v péči, měl užíval drogy. Student medicíny ale vyvrátil, že by to mělo vliv na jeho chování.

„Bylo to opravdu jednorázově a myslím, že většina lidí v mém věku nějakou návykovou látku zkusí. Psa miluju, stýská se mi po něm, mám jeho fotku na nočním stolku,“ argumentoval obžalovaný.

Právní zástupce obžalovaného tak bude pro svého klienta požadovat úplné zproštění viny. Pode něj prý nešlo o týrání. „Rozhodně mi tam chybí nějaký jeho úmysl. Je to kauza, která je sledovaná kvůli tomu, co se psalo na začátku, což vyvolalo negativní veřejné mínění. Ale já si nemyslím, že je to namístě,“ sdělil jeho advokát Zdeněk Turek.

„V danou chvíli je to trošku komplikované se zdravotním stavem pana obžalovaného, nicméně uvidíme podle dalšího vývoje. V současnou chvíli je to řízení v samém počátku,“ doplnila k dalšímu vývoji kauzy státní zástupkyně.

Artuš mezitím našel nový domov u veterinářky, která ho léčila. Podle jejích slov se zvířeti daří dobře. „Jediné, s čím bojujeme pořád, je ta psychika. Občas nějaký strach, ale myslím, že jinak dobrý,“ uvedla nová majitelka.

Státní zástupkyně pro obžalovaného požaduje jako trest tříletou podmínku a pětiletý zákaz chovu a držení zvířat. Mladíkovi ale hrozí také až pětiletý pobyt za mřížemi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama