CNN Prima News změna klimatu

změna klimatu

Výpis příspěvků ke štítku „změna klimatu“

OBRAZEM: Vědci získali led starý 1,2 milionu let. Věří, že „stroj času“ odhalí vývoj klimatu

Mezinárodní tým vědců vyvrtal v Antarktidě z hloubky téměř tří kilometrů led starý minimálně 1,2 milionu let. Napsala to agentura AP, podle níž by analýza starodávného ledu měla ukázat, jak se v minulosti vyvíjela zemská atmosféra a klima. Výzkumníci doufají, že jim získané poznatky prozradí, jak se měnily cykly doby ledové, a pomohou pochopit, jak oxid uhličitý měnil klima.

Česko prožilo nejteplejší období za stovky let. Rok 2024 pokořil historické rekordy

Aktualizováno

Loňský rok byl v České republice nejteplejší od roku 1961, kdy meteorologové začali průměrné roční teploty v zemi počítat. Průměrná teplota dosáhla 10,3 stupně Celsia, a o dva stupně tak přesáhla takzvaný normál z let 1991 až 2020. Mimořádné teplo bylo hlavně v únoru a březnu. Množství srážek bylo loni také nadnormální, jejich roční úhrn byl devátý nejvyšší za sledované období. Podepsalo se na tom zejména extrémně deštivé září, kdy se Česko potýkalo i se záplavami, informoval ve čtvrtek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Blíží se masivní erupce indonéské sopky. Vědci varují před katastrofálními následky

Erupce indonéské sopky Mount Tambora se blíží a nese s sebou riziko chaosu, na které lidstvo není připraveno. Informuje o tom americká stanice CNN. Podle vědců by v důsledku výbuchu kvůli klimatické krizi mohlo dojít k nedozírným následkům na životech lidí i ekonomice. Někteří vědci proto volají po přípravě plánů, jak by se lidstvo v případě masivní erupce mělo zachovat.

Boj o arktický led: Vědci testují revoluční záchrannou metodu. Obrovský risk, tvrdí odpůrci

Vědci se pokoušejí obnovit ledovou vrstvu v Arktidě. Čerpají na vodní hladinu mořskou vodu, která následně zmrzne. První testy ukázaly, že ledu skutečně přibývá. Jde ale o velmi nákladný projekt. Podle některých expertů je navíc ekologicky riskantní a odvádí pozornost od řešení hlavní příčiny změny klimatu, tedy fosilních paliv. Informuje o tom web CNN.

Chladná „holčička“, která umí potrápit půl světa. V Evropě má ale La Niña jiný dopad

Její název se sice dá přeložit jako „malá holčička“, dopady jevu ale pociťují stovky milionů lidí po celém světě. La Niña – v podstatě obrácená fáze klimatického jevu El Niño (v překladu „chlapec“) – opět nabírá na síle. V Česku může podpořit mírnější a suchou zimu, na druhé straně světa ale může La Niña způsobit třeba katastrofální povodně. Jak tento fenomén vzniká a jaké jsou jeho důsledky?

Sníh v Česku bude. Nová předpověď slibuje bílou zimu, objasnila démonizovaný jev La Niña

Nejnovější předpovědi na zimu slibují více sněhu, než se původně očekávalo. Ve srovnání s údaji z předchozích měsíců ukazují data více sněhových přeháněk právě nad střední a západní Evropou. Vyplývá to z analýzy prezentované na specializovaném webu Severe Weather. Experti zároveň vysvětlili, jak se to ve skutečnosti má s často démonizovaným jevem La Niña.