CNN Prima News znaková řeč

znaková řeč

Výpis příspěvků ke štítku „znaková řeč“

Pavel a Babiš se střetnou v debatě. Superduel: Bitva o Hrad bude přístupný i neslyšícím divákům

24. ledna 2023 15:07

Prezidentské volby míří do finále. CNN Prima NEWS odvysílá 25. ledna Superduel: Bitva o Hrad netradičně i v překladu do českého znakového jazyka. O argumentační souboj posledních dvou kandidátů na post českého prezidenta tak nepřijdou ani neslyšící či sluchově znevýhodnění diváci. Střet argumentů v moderním studiu s diváky budou moderovat Terezie Tománková a Petr Suchoň. Živé vysílání začíná ve 20:15.

Překládat neslyšícím Ukrajincům do znakového jazyka je velmi náročné, říká tlumočnice

21. září 2022 14:31

V Česku je nedostatek tlumočníků do znakových jazyků, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sociální pracovnice Kristýna Voříšková, která se tlumočnictvím zabývá už řadu let. Zmiňuje také, jak tuto práci ovlivnil COVID-19 a následně i válečný konflikt, kvůli kterému se musela naučit překládat ve znakovém jazyce ukrajinským uprchlíkům. V pátek 23. září si připomínáme Mezinárodní den znakových jazyků.

Hluchý Pancho má domov! První e-mail nové majitelky ale vyvedl vedoucí útulku z míry

24. listopadu 2021 09:00

V řijnu jsme natáčeli náš pořad Prima Mazlíček a jedno z témat bylo: výcvik neslyšících psů. Sehnali jsme do reportáže skvělého trenéra psů Standu Mrázka z Krkonošské psí školy, který nám se svým neslyšícím svěřencem a jeho majiteli ukázal, jak výcvik probíhá. Každý náš díl ale má i rubriku „Hledání domova“ a komu jinému bychom ho měli hledat v takto tematickém díle než neslyšícímu psovi? A tak jsme na doporučení vyrazili do Útulku Tábor za Panchem.

Neslyšící Češka pomáhá neslyšícím: Je na nás, jak se se svými překážkami vypořádáme

23. listopadu 2020 10:22

V ČR žije asi 800 tisíc lidí s poruchou sluchu, celosvětově pak bezmála půl miliardy. Patří mezi ně i Eva Michálková, která neslyší od dětství. Místo znakové řeči se naučila odezírání ze rtů. Tato schopnost jí otevřela dveře do světa: Studovala na prestižních univerzitách v USA, pracovala v nadaci bývalého amerického prezidenta Billa Clintona a před časem založila projekt Miraio, kterým chce zlepšit pozici neslyšících ve společnosti.

Znaková řeč batolat prohlubuje vztah dítěte a rodiče. Může urychlit i nástup řeči

23. září 2020 16:34

Na 23. září připadá Mezinárodní den znakové řeči. Nejznámější je pro většinu lidí ta, kterou se dorozumívají neslyšící. Existuje ale i takzvaná dětská znaková řeč sloužící nejen k pochopení základních potřeb nemluvňat, ale i k prohloubení vztahu mezi dítětem a rodiči. Funguje jako doplněk běžné komunikace a může i urychlit nástup řeči u dítěte.