reklama

Neslyšící Češka pomáhá neslyšícím: Je na nás, jak se se svými překážkami vypořádáme

V ČR žije asi 800 tisíc lidí s poruchou sluchu, celosvětově pak bezmála půl miliardy. Patří mezi ně i Eva Michálková, která neslyší od dětství. Místo znakové řeči se naučila odezírání ze rtů. Tato schopnost jí otevřela dveře do světa: Studovala na prestižních univerzitách v USA, pracovala v nadaci bývalého amerického prezidenta Billa Clintona a před časem založila projekt Miraio, kterým chce zlepšit pozici neslyšících ve společnosti.

reklama

„Řekla bych, že vnímání handicapu je celoživotní práce, a čím jsem starší a čím získávám víc zkušeností, tím si uvědomuji, že je to jenom na mně, jak se se svou překážkou vypořádám,“ vzkázala třicetiletá Češka z Floridy v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

„Největší problém, který tu v současné době vidím, je neslyšící svět a jeho přístup k slyšícímu světu a naopak slyšící svět, který je bohužel méně inkluzivní, než by měl být. Cílem mého projektu je samozřejmě podpora neslyšících, ať už v oblasti vzdělávání, či v oblasti profesní,  nějakým způsobem neslyšícím otevřít dveře do světa slyšícího,“ vysvětlila, v jakých oblastech chce neslyšícím pomoci.

Každý člověk musí převzít zodpovědnost za svůj život

„Já tu práci za neslyšící samozřejmě neudělám, takže mi záleží na tom, aby každý neslyšící stejně jako slyšící člověk vzal zodpovědnost za svůj život a já mu pak pomohu tam, kam bude potřeba.“

K tématu

„Ve slyšící komunitě jsem se pohybovala už od narození, takže integrace tam byla automatická,“ reagovala na dotaz, zda ji handicap limitoval během studia nebo v práci.

„Bohužel jedna z nevýhod neslyšících je, že jejich vada není na první pohled poznat, na rozdíl třeba od člověka, který je na vozíčku nebo který má slepeckou hůl,“ uvedla s tím, že v tomhle ohledu je zkrátka potřeba si říct o to, co sám neslyšící člověk potřebuje. „V mém případě je to třeba tak, že poprosím člověka, jestli by mi mohl něco zopakovat, pokud nerozumím. Každý den bojuji,“ dodala s úsměvem.

Komunikační bariéra, integrace do slyšící společnosti

„Jedna z největších bariér, se kterými se neslyšící setkávají, je komunikační bariéra. Neslyšící používají znakový jazyk a se sluchovým postižením souvisejí i další bariéry, jedná se třeba o integraci do slyšící společnosti, vychovávání neslyšících dětí. Jen tak pro zajímavost, 90 procent neslyšících dětí se rodí slyšícím rodičům,“ podotkla Michálková.

A jak se naučila odezírání? „Já bych řekla, že odezírat jsem se naučila přirozeně. To znamená, když jeden smysl nefunguje, jeho roli převezme další.“

„Neslyšící komunikují hlavně znakovým jazykem nebo odezírají, což je bohužel vzhledem k současné situaci překážka, protože všichni nocí masky, roušky,“ dodala v závěru.

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama