reklama

Neslyšící Češka pomáhá neslyšícím: Je na nás, jak se se svými překážkami vypořádáme

V ČR žije asi 800 tisíc lidí s poruchou sluchu, celosvětově pak bezmála půl miliardy. Patří mezi ně i Eva Michálková, která neslyší od dětství. Místo znakové řeči se naučila odezírání ze rtů. Tato schopnost jí otevřela dveře do světa: Studovala na prestižních univerzitách v USA, pracovala v nadaci bývalého amerického prezidenta Billa Clintona a před časem založila projekt Miraio, kterým chce zlepšit pozici neslyšících ve společnosti.

reklama

„Řekla bych, že vnímání handicapu je celoživotní práce, a čím jsem starší a čím získávám víc zkušeností, tím si uvědomuji, že je to jenom na mně, jak se se svou překážkou vypořádám,“ vzkázala třicetiletá Češka z Floridy v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

„Největší problém, který tu v současné době vidím, je neslyšící svět a jeho přístup k slyšícímu světu a naopak slyšící svět, který je bohužel méně inkluzivní, než by měl být. Cílem mého projektu je samozřejmě podpora neslyšících, ať už v oblasti vzdělávání, či v oblasti profesní,  nějakým způsobem neslyšícím otevřít dveře do světa slyšícího,“ vysvětlila, v jakých oblastech chce neslyšícím pomoci.

Každý člověk musí převzít zodpovědnost za svůj život

„Já tu práci za neslyšící samozřejmě neudělám, takže mi záleží na tom, aby každý neslyšící stejně jako slyšící člověk vzal zodpovědnost za svůj život a já mu pak pomohu tam, kam bude potřeba.“

K tématu

„Ve slyšící komunitě jsem se pohybovala už od narození, takže integrace tam byla automatická,“ reagovala na dotaz, zda ji handicap limitoval během studia nebo v práci.

„Bohužel jedna z nevýhod neslyšících je, že jejich vada není na první pohled poznat, na rozdíl třeba od člověka, který je na vozíčku nebo který má slepeckou hůl,“ uvedla s tím, že v tomhle ohledu je zkrátka potřeba si říct o to, co sám neslyšící člověk potřebuje. „V mém případě je to třeba tak, že poprosím člověka, jestli by mi mohl něco zopakovat, pokud nerozumím. Každý den bojuji,“ dodala s úsměvem.

Komunikační bariéra, integrace do slyšící společnosti

„Jedna z největších bariér, se kterými se neslyšící setkávají, je komunikační bariéra. Neslyšící používají znakový jazyk a se sluchovým postižením souvisejí i další bariéry, jedná se třeba o integraci do slyšící společnosti, vychovávání neslyšících dětí. Jen tak pro zajímavost, 90 procent neslyšících dětí se rodí slyšícím rodičům,“ podotkla Michálková.

A jak se naučila odezírání? „Já bych řekla, že odezírat jsem se naučila přirozeně. To znamená, když jeden smysl nefunguje, jeho roli převezme další.“

„Neslyšící komunikují hlavně znakovým jazykem nebo odezírají, což je bohužel vzhledem k současné situaci překážka, protože všichni nocí masky, roušky,“ dodala v závěru.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Joe Biden

Biden reaguje na Chauvinovu vinu. Volal Floydově rodině, plánuje veřejný projev

Biden reaguje na Chauvinovu vinu. Volal Floydově rodině, plánuje veřejný projev

Ihned poté, co byl bývalý policista Derek Chauvin uznán vinným z vraždy Afroameričana George Floyda, volal rodině zesnulého muže americký prezident Joe Biden. Spolu s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou mluvili s Floydovým bratrem Philonisem. Veřejné prohlášení plánují Biden a Harrisová později. Chauvin byl v úterý večer středoevropského času prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama