reklama

Neslyšící Češka pomáhá neslyšícím: Je na nás, jak se se svými překážkami vypořádáme

V ČR žije asi 800 tisíc lidí s poruchou sluchu, celosvětově pak bezmála půl miliardy. Patří mezi ně i Eva Michálková, která neslyší od dětství. Místo znakové řeči se naučila odezírání ze rtů. Tato schopnost jí otevřela dveře do světa: Studovala na prestižních univerzitách v USA, pracovala v nadaci bývalého amerického prezidenta Billa Clintona a před časem založila projekt Miraio, kterým chce zlepšit pozici neslyšících ve společnosti.

reklama

„Řekla bych, že vnímání handicapu je celoživotní práce, a čím jsem starší a čím získávám víc zkušeností, tím si uvědomuji, že je to jenom na mně, jak se se svou překážkou vypořádám,“ vzkázala třicetiletá Češka z Floridy v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

„Největší problém, který tu v současné době vidím, je neslyšící svět a jeho přístup k slyšícímu světu a naopak slyšící svět, který je bohužel méně inkluzivní, než by měl být. Cílem mého projektu je samozřejmě podpora neslyšících, ať už v oblasti vzdělávání, či v oblasti profesní,  nějakým způsobem neslyšícím otevřít dveře do světa slyšícího,“ vysvětlila, v jakých oblastech chce neslyšícím pomoci.

Každý člověk musí převzít zodpovědnost za svůj život

„Já tu práci za neslyšící samozřejmě neudělám, takže mi záleží na tom, aby každý neslyšící stejně jako slyšící člověk vzal zodpovědnost za svůj život a já mu pak pomohu tam, kam bude potřeba.“

„Ve slyšící komunitě jsem se pohybovala už od narození, takže integrace tam byla automatická,“ reagovala na dotaz, zda ji handicap limitoval během studia nebo v práci.

„Bohužel jedna z nevýhod neslyšících je, že jejich vada není na první pohled poznat, na rozdíl třeba od člověka, který je na vozíčku nebo který má slepeckou hůl,“ uvedla s tím, že v tomhle ohledu je zkrátka potřeba si říct o to, co sám neslyšící člověk potřebuje. „V mém případě je to třeba tak, že poprosím člověka, jestli by mi mohl něco zopakovat, pokud nerozumím. Každý den bojuji,“ dodala s úsměvem.

Komunikační bariéra, integrace do slyšící společnosti

„Jedna z největších bariér, se kterými se neslyšící setkávají, je komunikační bariéra. Neslyšící používají znakový jazyk a se sluchovým postižením souvisejí i další bariéry, jedná se třeba o integraci do slyšící společnosti, vychovávání neslyšících dětí. Jen tak pro zajímavost, 90 procent neslyšících dětí se rodí slyšícím rodičům,“ podotkla Michálková.

A jak se naučila odezírání? „Já bych řekla, že odezírat jsem se naučila přirozeně. To znamená, když jeden smysl nefunguje, jeho roli převezme další.“

„Neslyšící komunikují hlavně znakovým jazykem nebo odezírají, což je bohužel vzhledem k současné situaci překážka, protože všichni nocí masky, roušky,“ dodala v závěru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti

Změňme běh dějin a vydejme se znovu dobýt Francii. Tak zní výzva dnes už oficiálního prezidentského kandidáta Érica Zemmoura, kterou vyslal směrem k Francouzům na svém prvním volebním shromáždění. Na pařížském předměstí se v obří výstavní hale sešlo na 15 000 Zemmourových příznivců. Bouřlivý mítink se nakonec neobešel bez výtržností a násilností, když se jeho fanoušci střetli s aktivisty, kteří přišli proti pravicovému politikovi protestovat.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama

Domácí zpravodajství

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

reklama