reklama

Znaková řeč batolat prohlubuje vztah dítěte a rodiče. Může urychlit i nástup řeči

Na 23. září připadá Mezinárodní den znakové řeči. Nejznámější je pro většinu lidí ta, kterou se dorozumívají neslyšící. Existuje ale i takzvaná dětská znaková řeč sloužící nejen k pochopení základních potřeb nemluvňat, ale i k prohloubení vztahu mezi dítětem a rodiči. Funguje jako doplněk běžné komunikace a může i urychlit nástup řeči u dítěte.

reklama

Proč je znakování důležité a proč by mu rodiče měli věnovat pozornost, zajímalo na úvod moderátora Libora Boučka v pořadu Nový den. „Prohlubuje vzájemný vztah a důvěru mezi rodičem a dítětem, a to zejména díky té komunikaci v raném dětství, kdy se dítě neumí vyjádřit pomocí slov. Takže je to vlastně jediný způsob, jak může vyjádřit své potřeby nebo nějaké touhy, případně čistě nějaké sdělení,“ uvedla lektorka znakování pro batolata Petra Hanáková.

Podle odborníků jsou děti vývojově připravené znakovat už ve čtyřech měsících, v sedmi až devíti pak mohou tuto aktivitu ovládat perfektně. „Každý se chce určitě vyhnout křiku a pláči, což je vlastně jediný způsob, jak dítě dokáže vyjádřit své potřeby v tomto věku. Ale pokud mu dáme k dispozici dostatečně konkrétní způsob, jak vyjádřit, co chce, tak se tomu můžeme vyvarovat,“ doplnila lektorka.

Jak dlouho trvá, než se znakování naučí rodiče?

„Stačí na to hodina a půl. Za hodinu a půl během semináře u nás lektorek se rodič naučí metodiku a rovnou ten den, když rodič odchází ze semináře, může začít doma znakovat,“ vysvětlila Hanáková.

Jak dlouho se znakovou řeč učí dítě, je ale individuální, protože některé děti se učí nejdříve chodit a potom teprve podle lektorky dají prostor samy sobě, aby se mohly učit něco jiného. „Hodně záleží na tom, jak se k tomu postaví rodič, jak intenzivně na něj znakuje a jak poctivě to dělá… Důležité je důsledně to dodržovat,“ upozornila.

Nejlepší podle Hanákové je, když rodiče znakování přidají k běžné komunikaci. „Není to nic, čemu by se věnovalo deset minut denně – ,A teď budeme znakovat.‘ Je to způsob komunikace. Není to žádná alternativa, jak by se mohlo jevit. Jenom se to přidá k mluvení na miminko,“ popsala.

Znakování nástup řeči u dětí nebrzdí

Představovaný program „Baby signs“ má k dispozici sto základních znaků. Rodiče si pak ale podle lektorky přidávají svoje znaky, které zrovna jejich dítě potřebuje. Inspiraci čerpají na internetu nebo si rovnou vymýšlejí vlastní znaky. Mezi první patří ty základní a praktické jako „pít“, „jíst“, „dost“, „ještě“. Takové, díky kterým je vzájemné soužití příjemnější.

Mnoho rodičů si ale myslí, že znakování může zbrzdit nástup řeči. Hanáková ubezpečila, že to tak rozhodně není. „Právě naopak. To je takový mýtus, kterým se někdo ohání. Ale vlastně díky těm znakům se dětem rozšiřuje slovní zásoba, respektive nějaká pojmová zásoba, a ten nástup řeči je často mnohem rychlejší,“ uzavřela Hanáková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank
Gaming

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama