reklama

Znaková řeč batolat prohlubuje vztah dítěte a rodiče. Může urychlit i nástup řeči

Na 23. září připadá Mezinárodní den znakové řeči. Nejznámější je pro většinu lidí ta, kterou se dorozumívají neslyšící. Existuje ale i takzvaná dětská znaková řeč sloužící nejen k pochopení základních potřeb nemluvňat, ale i k prohloubení vztahu mezi dítětem a rodiči. Funguje jako doplněk běžné komunikace a může i urychlit nástup řeči u dítěte.

reklama

Proč je znakování důležité a proč by mu rodiče měli věnovat pozornost, zajímalo na úvod moderátora Libora Boučka v pořadu Nový den. „Prohlubuje vzájemný vztah a důvěru mezi rodičem a dítětem, a to zejména díky té komunikaci v raném dětství, kdy se dítě neumí vyjádřit pomocí slov. Takže je to vlastně jediný způsob, jak může vyjádřit své potřeby nebo nějaké touhy, případně čistě nějaké sdělení,“ uvedla lektorka znakování pro batolata Petra Hanáková.

K tématu

Podle odborníků jsou děti vývojově připravené znakovat už ve čtyřech měsících, v sedmi až devíti pak mohou tuto aktivitu ovládat perfektně. „Každý se chce určitě vyhnout křiku a pláči, což je vlastně jediný způsob, jak dítě dokáže vyjádřit své potřeby v tomto věku. Ale pokud mu dáme k dispozici dostatečně konkrétní způsob, jak vyjádřit, co chce, tak se tomu můžeme vyvarovat,“ doplnila lektorka.

Jak dlouho trvá, než se znakování naučí rodiče?

„Stačí na to hodina a půl. Za hodinu a půl během semináře u nás lektorek se rodič naučí metodiku a rovnou ten den, když rodič odchází ze semináře, může začít doma znakovat,“ vysvětlila Hanáková.

Jak dlouho se znakovou řeč učí dítě, je ale individuální, protože některé děti se učí nejdříve chodit a potom teprve podle lektorky dají prostor samy sobě, aby se mohly učit něco jiného. „Hodně záleží na tom, jak se k tomu postaví rodič, jak intenzivně na něj znakuje a jak poctivě to dělá… Důležité je důsledně to dodržovat,“ upozornila.

Nejlepší podle Hanákové je, když rodiče znakování přidají k běžné komunikaci. „Není to nic, čemu by se věnovalo deset minut denně – ,A teď budeme znakovat.‘ Je to způsob komunikace. Není to žádná alternativa, jak by se mohlo jevit. Jenom se to přidá k mluvení na miminko,“ popsala.

Znakování nástup řeči u dětí nebrzdí

Představovaný program „Baby signs“ má k dispozici sto základních znaků. Rodiče si pak ale podle lektorky přidávají svoje znaky, které zrovna jejich dítě potřebuje. Inspiraci čerpají na internetu nebo si rovnou vymýšlejí vlastní znaky. Mezi první patří ty základní a praktické jako „pít“, „jíst“, „dost“, „ještě“. Takové, díky kterým je vzájemné soužití příjemnější.

Mnoho rodičů si ale myslí, že znakování může zbrzdit nástup řeči. Hanáková ubezpečila, že to tak rozhodně není. „Právě naopak. To je takový mýtus, kterým se někdo ohání. Ale vlastně díky těm znakům se dětem rozšiřuje slovní zásoba, respektive nějaká pojmová zásoba, a ten nástup řeči je často mnohem rychlejší,“ uzavřela Hanáková.

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama