reklama

Zpověď otce dítěte, které prodělalo vzácný zánětlivý syndrom spojovaný s koronavirem

Státní zdravotní ústav upozornil na možnou souvislost výskytu záhadné zánětlivé reakce u dětí s nemocí COVID-19. Mezi jeho příznaky patří postižení uzlin a jazyka, vyrážka a horečka. Toto velmi vzácné zánětlivé onemocnění, které je podobné Kawasakiho nemoci, prodělal také osmiletý chlapec Jaden z New Yorku. O tom, jak vypadal průběh nemoci, vypráví jeho otec.

reklama

„Začalo to horečkou, pak přišel průjem. Doktor tvrdí, že ho měl kvůli tomu, že nic nejedl. Začali jsme mu proto dávat Pedialyte, což nám doporučili. Zkoušeli jsme mu dávat také želé a sušenky,“ řekl CNN otec dítěte.

„Myslím si, že hodně zhubl, což vedlo k zástavě srdce. Jsem si jist, že to pro něj byla děsivá situace. Dodnes neví, co se ten den stalo. Moc jsme o tom nemluvili. Je už doma. Je velmi drobný. Ztratil podle nás dobrých dvacet liber (devět kilogramů, pozn. red.) váhy. Síla i hlas se ale k němu pomalu vrací, což je v tuto chvíli pro nás nejdůležitější,“ pokračoval muž.

„Doktoři mu implantovali defibrilátor, což mu pomůže, pokud se do tohoto stavu opět dostane,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama