Africký prasečí mor mění pravidla pro chovatele vepřů i odstřel divočáků
Česká republika stále bojuje s africkým morem prasat. Ten postihuje prasata domácí i volně žijící černou zvěř. Dnes byla přijata opatření, která se výrazně dotknou jak chovatelů vepřů na Zlínsku, tak všech myslivců lovící divočáky.
Přijatá nařízení jsou reakcí na již tři týdny přetrvávající problém. Během této doby byl prasečí africký mor potvrzený u 29 kusů uhynulé černé zvěře. Ohniskem zmíněné nemoci je především okolí Zlínska. Právě zde se z důvodu prevence dnešním dnem mění pravidla pro chov prasat domácích.
Dodržování pravidel, nebo porážka
Mimořádné opatření závazné pro celý okres Zlín vyhlásila Státní veterinární správa. Dvě strany dlouhý dokument dává místním chovatelům na výběr – buď splní všechna nařízená bezpečnostní opatření, nebo svůj chov do konce července porazí.
V prvním případě musí všichni chovatelé zajistit, že se vepři nedostanou do žádného kontaktu s divočáky. To by mělo zařídit přesunutí chovu do ustájovacího místa bez výběhu, nezkrmování zelené píce, nepodestýlání prasat slámou a v případě ošetřování používat zvláštně vyčleněný pracovní oděv a obuv.
Druhá varianta počítající s porážkou celého chovu nejpozději do 31. července zahrnuje také podmínku, že všechno maso z poražených vepřů musí být zkonzumováno u chovatele doma. Pokud by majitelé jakýkoli bod nařízení porušili, hrozila by jim přísná pokuta. Fyzická osoba by zaplatila 50 000 korun, podnikatelé a právnické osoby by přišli až o dva miliony.
Kolika chovatelů se nové nařízení týká, zatím není jasné. Jen v desetikilometrovém perimetru v okolí ohniska choroby by se ale podle ČTK mělo nacházet celkem 143 chovatelů s 335 prasaty. Agentura tato čísla uvedla s odvoláním na veterináře.
Lov divočáků se zintenzivní
Na dnešním jednání mezi zástupci veterinářů, myslivců a Ministerstva zemědělství se také odsouhlasilo několik změn týkajících se lovu divočáků. I z důvodu jejich velkého přemnožení stát myslivcům přikázal intenzitu honby zvýšit, a to na území celé republiky.
Jedinou výjimku tvoří Zlínsko a přilehlé oblasti. V okrese Zlín se zatím kvůli výskytu afrického moru prasat černá zvěř nemůže lovit vůbec. Zakázáno je i jakékoliv přikrmování. Naopak nárazové oblasti kolem Zlínska mají stejně jako zbytek republiky nařízen intenzivnější lov než doposud – zdejší myslivci ale mohou nově využít i lovecké techniky, které jsou běžně zapovězené. Používat se tak bude moci například noční vidění nebo umělé osvětlení.
Myslivci v nárazovém pásmu kolem okresu Zlín budou ke zvýšené aktivitě poháněni také speciální finanční odměnou. „V této oblasti přidáváme 1000 korun zástřelného jako určitou motivaci a kompenzaci těch nákladů, které jsou s tím spojené,“ odůvodnil tento krok ministr zemědělství Marian Jurečka. Kompenzací nákladů ministr za KDU-ČSL myslel zejména novou povinnost lovců odevzdávat vzorky na vyšetření na africký mor prasat, a to z každého uloveného kusu.
Na tiskové konferenci se také probírala možnost, kdy by odstřel černé zvěře na Zlínsku mohl být během několika dní povolen. Myslivci by pak ve spolupráci se Státní veterinární správou a Asanačním ústavem měli mít možnost divočáky odstřelovat při žních přímo na polích, kam by prasata byla nahnána.
Reportáže věnované opatřením proti šíření afrického moru prasat budete moct shlédnout také v prvním bloku dnešních Zpráv. Tak si je nezapomeňte naladit, začínají v 18:55.