Již delší dobu jsou aktivisté proti tomu, že ČEZ zamýšlí prodat elektrárnu Počerady společnosti Se.ven Energy finančníka Pavla Tykače.
Aktivisté, kteří jsou součástí klimatického hnutí, poukazují na to, jak hrstka lidí drancuje tuto planetu. Dnes ráno sedm lidí proniklo na skrývkový bagr na Slatinické výsypce. Na místě zasahuje policie.
Vršanská uhelná, která je součástí bývalé Mostecké uhelné společnosti, byla údajně státem za nevýhodných podmínek prodána a dodnes toto řeší soud. Těžba je zde povolena až do roku 2052 a zde vytěženým uhlím je zásobována nedaleká elektrárna. Tato kombinace je pro majitele Pavla Tykače velice zisková, ale podle hnutí Greenpeace má stát ze zisku velice malý podíl.
Aktivisté Hnutí Duha a Greempeace poukazují dlouhodobě na negativa největší české uhelné elektrárny Počerady a nejraději by ji nechali zavřít. Podle jejich údajů elektrárna ročně spotřebuje přes 5 milionů tun uhlí a tedy 10 tun každou minutu. Poukazují zároveň na její malou účinnost a uvádí 32procent, což znamená, že „většina projde komínem a chladícími věžemi.“ Zároveň upozorňují, že „přebytek elektřiny, který Česko vyváží, je ještě 2,5x vyšší, než činí výroba v Počeradech.“
Zatímco dříve ČEZ plánoval uhelnou elektrárnu odstavit, nyní jedná o jejím prodeji Pavlu Tykačovi. Proti tomu se staví aktivisté a dnes podnikli protestní akci, která probíhá v rámci českého klimatického hnutí. Pro ČTK se vyjádřila mluvčí Se.ven Energy Gabriela Sáričková Benešová: „Událost jsme nahlásili Obvodnímu báňskému úřadu i Policii ČR, kterým při dalším postupu poskytneme maximální součinnost. V těchto případech je pro nás vždy nejvyšší prioritou bezpečnost a zdraví všech, kteří se v daném prostoru pohybují.“