Nově odhalená databáze americké tiskové agentury Associated Press odhaluje metody, které čínské úřady používají k zákroku proti muslimským menšinám v provincii Sin-ťiang.
Databáze je profilem 311 uvězněných osob s vazbami na zahraničí a s nimi spojených informací o dalších 2000 osobách, které jsou jejich příbuznými, přáteli nebo jen sousedy. Pracovníci agentury, sdružení v rámci Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů, uvádí, že jde o „nejúplnější a nejosobnější pohled na to, jak se čínští úředníci rozhodují, kdo má být poslán do internačních táborů.“
Databáze ukazuje na skutečnost, že se čínská vláda zaměřuje na náboženství jako důvod zadržení a nikoli jen na politický extremismus, jak tvrdí čínské úřady. Například mluví o tom, že mladí Ujgurové jsou náchylní k násilí a „extremismu“. Po útocích 11. září ve Spojených státech začali čínští úředníci používat přízrak „terorismu“ k ospravedlnění přísnějších náboženských omezení.
„Je zcela jasné, že se úřady zaměřují na náboženské praktiky,“ řekl Darren Byler, výzkumný pracovník University of Colorado, který studuje, jaké metody se používají ke sledování Ujgurů v provincii Sin-ťiangu. Podle Bylera je snahou čínských úřadů jejich společenství rozdělit a rozdělovat i jejich rodiny, aby se stali přizpůsobivější k rekvalifikaci a reedukaci.
Peking dříve uvedl, že záchytná střediska jsou určena pro dobrovolné a odborné vzdělávání a že jejich rolí není náboženská diskriminace. Když se pracovníci tiskové agentury ptali, zda se čínské úřady v provincii nezaměřují na náboženskou stránku a jejich rodiny, tak mluvčí ministerstva zahraničí Keng Šuang odpověděl, že „tento druh nesmyslu nestojí za komentář.“
Dokumenty získané Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů, ve kterém je rovněž AP, ukázaly, že centra jsou ve skutečnosti tajnými nucenými ideologickými a převýchovnými tábory. Z dokumentů vyplývá, jak jsou věznění Ujgurové a jejich rodiny předmětem sledování. K tomu existují přísné a dobře definované kategorie. Domácnosti jsou označeny jako „důvěryhodné“, nebo „nedůvěryhodné“ a jejich postoje jsou klasifikovány jako „obyčejné“, nebo „dobré“. Hodnoceno je náboženské klima v rodině, které může být „slabé“, nebo „silné“. Databáze také prozrazuje, kolik příbuzných je u každého zadrženého internováno ve vězení nebo posláno do „převýchovného střediska“.
„Toto vše jen podtrhuje myšlení a hon na čarodějnice a jak vše čínská vláda kriminalizuje,“ hodnotí získanou databázi Adrian Zenz, který se specializuje na detenční zařízení ve washingtonské Nadaci památníku obětí komunismu.