Batole žilo několik měsíců s umělým srdcem. Dárce se našel po čtyřech měsících
Devatenáctiměsíční batole přežilo téměř čtyřměsíční čekání na vhodného dárce srdce díky mimotělní mechanické srdeční podpoře. Tato metoda v současnosti znamená zásadní obrat v šanci malých pacientů s těžkým selháváním srdcem, které již nelze zvládnout léky, na úspěšnou transplantaci.
Rok a půl staré batole trpělo chronickým srdečním selháváním a transplantace srdce byla nutná. Jeho stav už ale nebylo možné řešit léky. Lékaři z Dětského kardiocentra 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole se tak u něj rozhodli poprvé v tomto roce použít mimotělní mechanickou podporu. „Mimotělní pumpa dítěti umožnila přenést se přes období, než pro něj byl nalezen vhodný dárce srdce," uvedla mluvčí nemocnice Ludmila Šimáčková.
Operace, při které bylo dítě na umělé srdce napojeno, trvala pět hodin. „Přístroj vypadá jako pumpa, která je umístěna mimo hrudník pacienta. Funguje tak, že krev je z těla do pumpy a zpět vedena hadicemi napojenými na komory a velké tepny,“ vysvětlil primář kardiochirurgického oddělení Dětského kardiocentra Roman Gebauer.
Náročná byla u batolete i pooperační péče
Krev je nasávána do membránou přepažené komůrky a následně vytlačována do krevního oběhu dítěte. Činnost čerpadla zajišťuje řídící jednotka, ke které musí být pacient trvale připojen.
Náročnější než u běžných kardiochirurgických operací byla i pooperační péče. Dítěti bylo totiž nutné podávat léky proti srážení krve, aby nedošlo k ucpání pumpy krevní sraženinou. Tyto léky na druhou stranu ale zvyšovaly riziko pooperačního krvácení, a proto bylo nutné pacienta pečlivě monitorovat. Malý pacient byl proto po celou dobu srdeční podpory hospitalizován. Kromě zdravotního stavu byla monitorována i činnost čerpadla a další parametry.
Malý pacient se po čtyřech měsících dočkal nového srdce
Po zhruba čtyřech měsících se pro něj podařilo najít vhodného dárce a mohlo dojít k transplantaci srdci. Nyní už je podle mluvčí nemocnice batole v domácí péči. Děti ale můžou být na mechanické srdeční podpoře i delší dobu. „Podle velké zahraniční studie se do 12 měsíců dožije 67 % dětských pacientů s touto podporou transplantace srdce. U 6 % je možno podporu ukončit, protože se srdce zotaví,“ upřesnil přednosta Dětského kardiocentra Jan Janoušek.
V posledních třech letech na Dětském kardiocentru transplantovali srdce deseti pacientům a u tří z nich tomu předcházela dlouhodobá mechanická srdeční podpora. Tuto metodu lékaři volí při závažném a léky nezvládnutelném chronickém selhávání srdce, ať už vrozeném nebo například po zánětu srdečního svalu.
Autor: Daniela Soukalová, ČTK