Téma Zpráv FTV Prima: Pokud často trpíte na infekce horních dýchacích cest a k jejich léčbě užíváte lokální antibiotikum Bioparox, máme pro vás důležitou zprávu. Státní ústav pro kontrolu léčiv ho nedoporučuje používat. Lékárníci dostali doporučení tento lék už neprodávat...
Kde kdo po něm sahá jako po první pomoci při rýmě, zánětu hltanu a nosohltanu, vedlejších nosních dutin nebo angíně. Přípravek Bioparox totiž obsahuje antibiotikum zvané fusafungin. A není na předpis. "Momentálně, když je uvolněn pro volný prodej, tak nabývá na popularitě," říká lékárnice Lucia Kvaková. Podle lékařů pacienti Bioparox rádi používají. Sami lékaři ho ale nedoporučují rádi. "Lékaři nezaznamenali nějaké velké antibiotické účinky," tvrdí praktik Lubomír Nečas.
Antibiotikum může škodit víc, než pomáhat
Jenže pozor. Právě kvůli výše uvedené účinné látce by ho pacienti podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv dál neměli užívat. "Doporučujeme, aby léčba tímto přípravkem již nebyla zahajována, aby lékárníci ani lékaři tento přípravek nepředepisovali, ani nevydávali," varuje mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková. Účinná látka Bioparoxu, fusafungin, může podle výboru Evropské agentury pro léčivé přípravky být více zdraví škodlivá než prospěšná. "Prokázaná účinnost těchto přípravků není dostatečně významná a stejně tak nepřevažuje nad riziky, které představují závažné nežádoucí účinky. Některé z nich byly i velmi závažného a život ohrožujícího charakteru, některé dokonce fatální," tvrdí Šustková.Vydělávejte nakupováním. S kreditkou to jde. Získáte slevy, bonusy i vrácení až 2 % z každého nákupu zpět. >>> SROVNÁNÍ kreditních karet (včetně slev, bonusů a dalších výhod) + možnost sjednání online <<<
Někomu pomáhá bez potíží, někomu ale ne
U nás se prý takto závažné nežádoucí účinky nevyskytly. Třeba vedoucí lékárnice v jedné ze sítí lékáren u svých klientů ale zaznamenala určitý diskomfort v hltanu, ale jenom u pacientů, kteří jsou astmatici. Právě tito pacienti by Bioparox neměli podle lékařů užívat určitě. "Protože může vyvolat alergickou reakci s bronchospasmem. A může taky vyvolat alergickou reakci kožní nebo slizniční, což už jsme jednou u našeho pacienta měli, ale není to časté," říká lékař Nečas. Sami diváci naší televize se nám se svými špatnými zkušenostmi ozvali. "Loni byl Bioparox předepsán mé dceři, které po užití tohoto přípravku otekl hltan do obřích rozměrů. Odvezla jsem ji na pohotovost. Byla dušná a nemohla polykat. A to není astmatik ani alergik," popsala zážitek naše divačka.
Konec registrace
Registrace všech léčivých přípravků s obsahem fusafunginu doporučila Evropská léková agentura zrušit. A to po jejich předchozím přehodnocení. A co na to výrobce Bioparoxu? "Vzhledem k tomu, že přehodnocení léčivého přípravku Bioparox nebylo doposud ukončeno, si společnost Servier nepřeje vyjadřovat se k tomuto doporučení," uvedla v e-mailu zástupkyně výrobce Bioparoxu, společnosti Servier, Anna Černá. Doporučení výboru ještě musí potvrdit Evropská komise, teprve poté bude závazné pro všechny státy Evropské unie. Jinými slovy, registrace Bioparoxu coby léčivého přípravku v Česku bude teprve poté zrušena.
Autorka: Daniela Klívarová, reportérka Zpráv FTV Prima
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...
Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.